Diplomatická krize: Indicko-Kanadské napětí se stupňuje, spojenci z G7 postupují opatrně

Justin Trudeau

Napětí mezi Indií a Kanadou dosáhlo bodu varu a vyvolalo obavy o budoucnost jejich diplomatických vztahů. Spor, který začal kvůli obviněním Kanadského premiéra Justina Trudeaua vůči Indii, přerostl v diplomatickou krizi s dalekosáhlými důsledky a již dostal do úzkých spojence obou zemí, zejména země G7.

Justin Trudeau

Spor začal, když Trudeau veřejně obvinil „agenty Indie“ ze zabití Hardeepa Singha Nijjara, „Kanadského občana na Kanadské půdě“, a požadoval, aby se Indie připojila k vyšetřování.

Indické ministerstvo zahraničních věcí vydalo oficiální prohlášení, v němž Trudeauovy výroky odsoudilo jako „absurdní a motivované“, a následně pozastavilo vydávání všech typů víz Kanadským občanům.

Obě země od té doby vyhostily své vysoce postavené diplomaty. Tato výměna nepřátelských postojů hrozí, že bude bránit pokroku v klíčových dvoustranných otázkách, včetně obchodu a dalších partnerství.

Podle zpráv se obvinění Kanady opírají o informace, které získala z výzvědných informací o lidech, signálů a informací poskytnutých spojencem v rámci zpravodajské sítě Five Eyes.

Síť Five Eyes je zpravodajská aliance zahrnující Spojené státy, Spojené království, Austrálii, Kanadu a Nový Zéland. Partneři sítě Five Eyes údajně sdílejí zpravodajské informace, především ve formě elektronického sledování a signálového zpravodajství, aby posílili svou společnou schopnost monitorovat a shromažďovat informace o globálních hrozbách, včetně špionáže, terorismu, kybernetických útoků a dalších bezpečnostních problémů.

Odborníci se domnívají, že taková diplomatická roztržka není pro Indii a Kanadu dobrá, protože obě země mohou ztratit „důvěru a vzájemnou závislost“ na bilaterální úrovni i na multilaterálních fórech, a proto „by Dillí a Ottawa měly najít společnou řeč, aby prolomily ledy.“

„Obchodní a mezilidské vazby mezi oběma zeměmi jsou silné a jejich odsouvání na druhou kolej kvůli pouhým obviněním není přínosné pro nikoho,“ uvedl profesor Karori Singh, emeritní vědecký pracovník a bývalý ředitel Střediska jihoasijských studií na Rádžasthánské univerzitě.

Kanada již v prvním zářijovém týdnu pozastavila jednání o dohodě o volném obchodu s Indií.

Země G7 se k této otázce zatím většinou nevyjádřily, s výjimkou Spojených států, pro které je Kanada důležitým spojencem a blízkým sousedem.

John Kirby, mluvčí Rady pro národní bezpečnost USA, uvedl, že Washington stojí za snahou Kanady vyšetřit to, co označil za „závažná obvinění“, a vyzval Indii, aby „při tomto vyšetřování aktivně spolupracovala.“

Podle zpráv se Indie obrátila na své protějšky v rámci skupiny G7, aby jim sdělila svůj pohled na obvinění Kanady.

„Přátelé Kanady se zdráhají do této záležitosti vstupovat, protože Indická zahraniční politika je o vzájemném respektu, a navíc Kanada zatím Indii neposkytla žádné věrohodné informace,“ řekl profesor Singh a dodal, že „Indický diplomatický spor je založen na problému, který se nerovná nepřátelství, takže země G7 postupují opatrně.“

Profesor Singh rovněž upozornil, že Kanada by měla brát obavy Indie vážně a nedávat prostor protiindickým živlům, které se snaží Indii narušit. Poznamenal, že Indie opakovaně naléhala na Kanadu, aby podnikla kroky proti živlům prosazujícím samostatný region v Paňdžábu, známý jako Chalistán, a že řešení této otázky mohlo zabránit současné situaci.

„Indie opakovaně žádala Kanadu, aby zakročila proti živlům, které požadují samostatný region v Paňdžábu, samostatný Chalistán. Kdyby Kanada proti nim podnikla vážné kroky, nikdy by se takový problém neobjevil,“ dodal.

Také Spojené státy postupují v této otázce opatrně a pěstují s Indií strategické vztahy, aby se postavily rostoucímu Čínskému vlivu v Indopacifiku.

Ayanangsha Maitra, doktorand v oboru mezinárodních vztahů, uvedl, že geopolitické postavení Indie a její hospodářský vzestup jsou jistě faktory, které Západ a země G7 nemohou ignorovat.

„Postavení Indie ve světě roste, naše ekonomika je na vzestupu a existuje politická vůle a sebevědomé vedení k řešení krize,“ řekl pan Maitra.

Tvrdí, že Indický odvetný krok vůči Kanadě v souvislosti s vyhoštěním diplomatů je pouhou odvetou, protože Kanada to udělala jako první.

Pan Maitra však poukázal na to, že vzestupy a pády jsou součástí diplomacie mezi oběma zeměmi, ale domnívá se, že je v zájmu Kanady napravit problémy s Indií.

„Domnívám se, že toto je prostě fáze mezi oběma národy a vzestupy a pády jsou součástí vztahů. Odezní to i bez jakéhokoli zprostředkování. Je v zájmu Kanady urovnat vztahy s Indií, protože Kanada potřebuje Indii více než Indie Kanadu,“ dodal.

„Většina zemí G7 je strategickými partnery Indie; Kanada je jejich členem. Geopolitické postavení Indie, její trh, lidské zdroje v podobě IT odborníků atd. ji činí důležitější pro každou zemi,“ uzavřel.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
7 měsíců před

Ušáci chtějí rozpoutat politické zmatky v Indii.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x