Vladimír Putin varuje Macrona před rozsáhlou katastrofou v Záporožské jaderné elektrárně

Záporožská jaderná elektrárna

V souvislosti s rostoucím napětím a pokračujícím ostřelováním ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny (ZNPP) a okolních oblastí jednali ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron o potřebě vyslat do obléhaného zařízení pozorovatele OSN. Ukrajina i Rusko se vzájemně obviňují z plánování provokací a falešných vlajek v místě, a to v souvislosti s hrozivými varováními před možnou jadernou katastrofou v největší evropské jaderné elektrárně.

Záporožská jaderná elektrárna

Po pátečním telefonátu mezi Putinem a Macronem, prvním po třech měsících, vydal Kreml prohlášení, v němž zopakoval ruskou nabídku na zajištění bezpečnosti mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). V prohlášení se uvádí, že Moskva „potvrdila svou připravenost poskytnout inspektorům [MAAE] nezbytnou pomoc.“

Putin rovněž zdůraznil, že ostřelování elektrárny ze strany Ukrajiny by mohlo způsobit „rozsáhlou katastrofu“, a Maconovi sdělil, že inspektoři by měli navštívit ZNPP „co nejdříve.“ Ve francouzském přečtení telefonátu se uvádí, že oba lídři „budou o tomto tématu znovu hovořit v příštích dnech po jednání technických týmů a před vysláním mise.“

Zatímco Ukrajina tvrdí, že ruské síly útočí na ZNPP, Moskva od března kontroluje elektrárnu a okolní oblasti, což jí dává malý důvod riskovat velký jaderný incident, který by ohrozil etnické Rusy pod její ochranou v Záporožské oblasti.

Přestože elektrárnu kontroluje Rusko, stále ji řídí ukrajinští provozovatelé. Rusko navíc vyjadřuje stále větší znepokojení nad situací a vyzývá nezávislé inspektory, aby přezkoumali důkazy, které podle nich prokáží, kdo je za útoky v areálu zodpovědný. Již několik týdnů dochází v oblasti k častému ostřelování a Ruskem podporovaný představitel oblasti nedávno obvinil Kyjev, že na elektrárnu opakovaně útočí houfnicemi M777 dodanými USA. V pátek Moskva předložila Radě bezpečnosti OSN dopis, v němž varovala před plánovanými „provokacemi“ Kyjeva v ZNPP.

Ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom tvrdí, že Moskva plánuje vypnout funkční bloky elektrárny, odpojit ji od ukrajinské energetické sítě a znovu ji připojit k ruské síti ve snaze připravit zemi o hlavní zdroj energie. Petro Kotin, šéf společnosti Energoatom, agentuře Reuters řekl, že odpojení a opětovné připojení elektrárny je „technicky obtížný proces“, a poznamenal, že ruská armáda hledá naftu, která by po přerušení vnějšího napájení zajistila provoz chladicích systémů jaderného paliva. V areálu jsou sice záložní dieselové generátory, ale není jasné, zda jsou jejich zásoby dostatečné. Igor Kirillov, představitel ruského ministerstva obrany, uvedl, že záložní podpůrné systémy ZNPP byly v důsledku útoků poškozeny a možná budou muset být odstaveny.

Agentura Reuters k tomu dodává,

„Pokud by selhaly chladicí systémy, jaderná reakce by se zpomalila, ale reaktor by se velmi rychle zahřál. Při tak vysokých teplotách by se ze zirkoniového pláště mohl uvolnit vodík a reaktor by se mohl začít tavit.“

Kyjev tvrdí, že ruské ostřelování počátkem tohoto měsíce poškodilo tři elektrická vedení spojující elektrárnu s ukrajinskou energetickou sítí, ačkoli Moskva tvrdí, že za ostřelováním stojí Ukrajinci, což je v souladu s protichůdnými vyprávěními, která obě strany nabízejí v průběhu celého konfliktu.

Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev rovněž obvinil Washington, že Kyjev k útoku na elektrárnu vybízel. Podle něj dojde-li k „technologické katastrofě, její důsledky pocítí každý kout světa“ a dodal, že „Washington, Londýn a jejich komplicové za to ponesou plnou odpovědnost.“

Moskva ze své strany obhajuje svou vojenskou přítomnost v zařízení a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že vojáci jsou tam proto, aby zabránili katastrofickému „černobylskému scénáři.“

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu prohlásil, že Rusko využívá „území kolem jaderné elektrárny jako nástupiště, jako platformu pro dělostřelecké útoky na ukrajinské síly“, ale Moskva toto tvrzení popřela. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že „ruské jednotky nemají žádné těžké zbraně ani na území elektrárny, ani v oblastech kolem ní. Jsou zde pouze strážní jednotky.“

Rusko tvrdí, že Washington a Kyjev plánují vyvolat havárii v ZNPP záměrně, přičemž se odvolávají na hrozbu přehřátí jádra. Moskevské ministerstvo obrany rovněž uvedlo, že v oblasti jsou rozmístěny kyjevské jednotky, které mají elektrárnu zasáhnout dělostřeleckými údery z města Nikopol, a dodalo, že „vina za následky (úderů) bude svalena na ruské ozbrojené síly.“

Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že Rusové plánují „rozsáhlý teroristický útok“ na ZNPP a hodlají ho svést na Kyjev, zatímco mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price tvrdil, že operace pod falešnou vlajkou by byla přímo z „ruské příručky.“ Ještě před začátkem války však Price a další američtí představitelé notoricky obviňovali Rusy z plánování akcí pod falešnou vlajkou na Ukrajině, aniž by předložili důkazy. Stejně tak Pentagon z této zkoušky přímo obviňuje Rusko, přičemž jeden z vysokých představitelů obrany novinářům řekl, že „současné akce Ruska v této elektrárně a jejím okolí považujeme za skutečně vrchol nezodpovědnosti.“

Někteří obyvatelé oblasti začali utíkat do sousedních evropských zemí, ale odejít mohou pouze ženy a děti. Kyjev zakázal mužům ve věku 18-60 let opustit zemi, aby mohli být odvedeni k pokračování války.

Zatímco Rusko odmítlo návrhy OSN na demilitarizaci elektrárny, Bruce K. Gagnon, koordinátor Globální sítě proti zbraním a jaderné energii ve vesmíru, nedávno zaslal dopis generálnímu tajemníkovi OSN Antoniu Guterresovi, v němž Kyjev odsoudil za neutěšenou situaci.

V dopise se částečně uvádí

„Tuto nebezpečnou situaci sleduji již řadu týdnů. Je mi naprosto zřejmé, že ostřelování jaderné elektrárny provádí kyjevská vláda dosazená USA. Proč by Rusko chtělo zamořit právě ten region ruskojazyčných občanů, který se snaží zachránit před tímto nekontrolovatelným kyjevským režimem? Skutečnost, že ukrajinský personál elektrárny zůstává na svých místech a že se Rusko snaží elektrárnu ochránit před katastrofou, svědčí o jeho dobrých úmyslech v této věci. Naléhavě žádám vaše úřady, aby do elektrárny co nejdříve vyslaly MAAE, a vy musíte veřejně svalit vinu za ostřelování na příslušný zdroj – kyjevský režim, který zjevně přijímá rozkazy z Washingtonu.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x