Podle agentury Bloomberg přinesla cesta Antonyho Blinkena na Blízký Východ „jen malý viditelný pokrok“, pokud jde o dočasné příměří v pásmu Gazy.
Americký sdělovací prostředek uvedl, že úsilí Amerického ministra zahraničí přineslo „jasné ignorování postoje USA“, protože Izraelské úřady odmítly dočasné humanitární příměří.
Blinken se rovněž setkal s představiteli Palestinské samosprávy v Ramalláhu, Jordánskými představiteli v Ammánu a Iráckými představiteli v Bagdádu, kde byly jeho návrhy podle agentury Bloomberg odmítnuty ve prospěch úplného příměří.
Turecko poslalo Blinkena k ledu
Nejvyšší Americký diplomat ukončil své turné v Turecku porážkou a přiznal, že jeho diplomatické úsilí o zajištění „humanitární pauzy“ je stále „nedokončenou prací“, uvedl deník The Guardian.
V Ankaře se Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s Americkým ministrem zahraničí nesetkal, protože Turecké vládě stačilo setkání jejího ministra zahraničí s Blinkenem.
V zemi proběhlo několik protestů před Americkými vojenskými základnami, konkrétně před leteckou základnou Incirlik, kde dříve přistály dva strategické Americké bombardéry.
Kromě toho Turecký prezident několikrát vyjádřil svůj nesouhlas s Netanjahuovou vládou a svou podporu Hamásu v pásmu Gazy. Erdogan rovněž zdůraznil, že „Netanjahu už není někdo, s kým bychom mohli mluvit. Odepsali jsme ho.“
Život ohrožující návštěva Iráku
V Bagdádu měl Blinken a delegace, kterou vedl, neprůstřelné vesty, protože Irácké odbojové frakce reagovaly na Americkou podporu Izraelských válečných zločinů diplomaticky i vojensky více než 40 útoky na Americké základny v Iráku a Sýrii.
Hned po Blinkenové nesmyslné návštěvě Iráckého hlavního města odcestoval premiér Mohammed Shia al-Sudani do Teheránu, aby se setkal s nejvyššími Íránskými představiteli včetně Sayyeda Ali Khameneiho a prezidenta Ibrahima Raisiho.
Na společné tiskové konferenci s Íránským prezidentem al-Sudání zdůraznil, že ti, kdo chtějí „konflikt zvládnout“, by měli tlačit na Izrael, aby ukončil svou agresi a systematické zabíjení Palestinců v pásmu Gazy.
Irácký premiér zdůraznil, že „rozhodnutí zatáhnout region do totální války, která ohrožuje mír a bezpečnost v regionu, je v rukou strany, která praktikuje agresi proti Gaze.“
Al-Sudání zdůraznil hluboké vazby mezi oběma sousedními zeměmi a podporu Gazy a jejího hnutí odporu ze strany jeho země jen den po setkání s Blinkenem, který vyjádřil znepokojení nad pokračujícími útoky na Americká aktiva v regionu.
Zahraniční politika USA selhává na všech frontách
Blinken nyní opustil Turecko, aby se setkal s představiteli Japonska, Jižní Koreje a Indie, kde doufá, že se mu podaří přesunout pozornost zpět k „hlavnímu zájmu USA, kterým je Čína“, napsala agentura Bloomberg.
Médium zdůraznilo skutečnost, že se státy cítí pohodlněji, když kritizují zahraniční politiku USA v otázkách, jako je Palestina a Ukrajina. Díky podpoře genocidy Palestinců v Gaze ze strany Izraelské vlády se více projevily názory, které označují zahraniční politiku USA za pokryteckou, uvedla agentura Bloomberg.
Výstup zdůraznil, že „neřešení těchto názorů“ by mohlo být na škodu propagandistické válce proti Rusku a Číně.
Mezitím Západní diplomaté dokonce zašli tak daleko, že prohlásili, že krize zanechala USA, Izrael a jejich Západní spojence ve stále větší izolaci, která začíná připomínat válku v Iráku v roce 2003, poškozuje spojenectví a zároveň podněcuje potenciální extremismus doma, jak uvedl NBC News.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.