Depopulace Gazy by mohla usnadnit Izraelské plány na vybudování lukrativního konkurenta Suezského průplavu

válka v Gaze

Izrael pokračuje ve válce proti teroristům z Hamásu v Gaze, při níž umírají tisíce civilistů, a sklízí kritiku a odsouzení z celého světa.

Ačkoli se jejich deklarovaný cíl zlikvidovat teroristy, kteří brutálně zmasakrovali více než tisíc Izraelců a vzali stovky lidí jako rukojmí, mohl zpočátku zdát rozumný, rychle se ukázalo, že tohoto cíle nemohou dosáhnout, aniž by způsobili nepřiměřené škody civilistům. Proč tedy pokračují? Objevují se spekulace, že základním motivem může být jejich zájem o vybudování alternativy k Suezskému průplavu.

O plánech na vybudování konkurenta Suezského průplavu jedná Izrael s USA již od 60. let minulého století. Suezský průplav je pro Egypt velmi lukrativní obchodní cestou a vzhledem k tomu, že jím v současné době prochází 20 % veškerého světového obchodu, je zde velká příležitost – zejména když uvážíme, že mnoho Západních zemí by vzhledem k těsným vazbám na Rusko raději nebylo na Egyptě ve světovém obchodu závislých.

Navrhovaný Izraelský průplav, který byl nazván projekt Ben Gurionova průplavu, by začínal u přístavního města Ejlat v Akabském zálivu poblíž Izraelsko-Jordánské hranice, protékal by údolím Arabah a Mrtvým mořem a poté by se přesunul na sever kolem pásma Gazy, aby nakonec spojil Akabský záliv se Středozemním mořem. Přímější trasa by vedla přes pásmo Gazy.

Podle odtajněných dokumentů z července 1963 pomáhalo Americké ministerstvo energetiky vytvořit plán na odpálení stovek jaderných výbuchů pod zemí v Negevské poušti, aby bylo možné průplav vybudovat. V dokumentu se uvádí: „Takový průplav by byl strategicky cennou alternativou k současnému Suezskému průplavu a pravděpodobně by výrazně přispěl k hospodářskému rozvoji okolní oblasti.“

Zatímco 130 mil z navrhovaného 160mílového kanálu se nacházelo v „prakticky neobydlené pouštní pustině“, hlavní překážkou plánu by bylo přesídlení obyvatelstva žijícího v pásmu Gazy. V dokumentu se zdůrazňuje, že: „Dalším problémem, který nebyl vzat v úvahu, je politická proveditelnost, neboť je pravděpodobné, že Arabské země obklopující Izrael by proti výstavbě takového kanálu silně protestovaly.“

Kanál by z Izraele udělal klíčového hráče v námořním obchodě
Pokud bude nový průplav realizován, bude asi o třetinu delší než Suezský průplav, ale mohl by zvládnout větší provoz. Strany, které budou mít průplav pod kontrolou, budou mít velký vliv na globální zásobovací trasy obilí, ropy a lodní dopravy. Díky tomu, že Gaza nebude stát v cestě, bude možné průplav snadno vybudovat a nebude třeba odklonů.

V sázce je také, nikoli překvapivě, spousta peněz. Suezský průplav nedávno zaznamenal nový rekord v ročních příjmech Egypta ve výši 9,4 miliardy dolarů a nový průplav by byl navržen tak, aby byl efektivnější a pojal větší objem lodí díky tvrdšímu terénu, než je písek Suezského průplavu. Umožňoval by také obousměrný provoz, což znamená, že by lodě mohly proplouvat oběma směry současně.

Izrael by se díky průplavu stal klíčovým hráčem v celosvětovém námořním obchodě a někteří se domnívají, že by bylo v zájmu premiéra Benjamina Netanjahua, aby o něj usiloval, protože se v Izraeli potýká s klesající podporou veřejnosti. Skutečnost, že Egypt – a potažmo Rusko – by měly mnohem menší kontrolu nad světovým obchodem, z něj činí atraktivní vyhlídku i pro mnoho dalších zemí. To, co se děje v Gaze, je pro mnohé z nás tak těžké pochopit, ale když sledujete peníze, je jasné, že v příběhu jde o mnohem víc.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
5 měsíců před

Izrael z návodu USA rozpoutal údajný palestinský útok proti sobě, aby na Středním Východě rozpoutal zástupnou válku proti Číně.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x