Podle Joea Sullivana, bývalého zvláštního poradce Rady ekonomických poradců Bílého domu, čelí Americký dolar rostoucí výzvě ze strany zemí BRICS v důsledku plánovaného rozšiřování tohoto bloku a snah o posílení používání národních měn v obchodě mezi jeho členy.
V článku pro časopis Foreign Policy zveřejněném na začátku tohoto týdne Sullivan naznačil, že BRICS pravděpodobně zbaví dolar jeho hegemonie v globálním obchodě, i když nebude mít jednotnou měnu.
BRICS v současnosti tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, ale v lednu se k nim připojí Argentina, Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Podle odhadů bude tato rozšířená skupina, kterou Sullivan označuje jako BRICS+, do roku 2040 představovat téměř polovinu světového HDP.
„BRICS+ může přenést ekonomickou státnost globálního Jihu z 20. do 21. století… V 21. století mohou nezápadní ekonomické bloky, jako je BRICS+, posílit svůj vliv na Západ… Ropná embarga 20. století se mohou zdát pasé, dokonce malicherná ve srovnání s obchodními a finančními akcemi 21. století, které by nyní teoreticky mohla řídit skupina BRICS+,“ říká Sullivan.
Upozorňuje, že tři z původních členů bloku – Brazílie, Čína a Rusko – jsou významnými vývozci drahých kovů a vzácných zemin. Přidáním Egypta, Etiopie a Saúdské Arábie – tří zemí, které obklopují Suezský průplav, klíčovou obchodní tepnu – získá blok vliv na 12 % světového obchodu. Saúdská Arábie, Írán a Spojené arabské emiráty, které jsou významnými vývozci fosilních paliv, dodají skupině větší váhu na komoditních trzích. Saúdská Arábie navíc vlastní Americké státní dluhopisy v hodnotě více než 100 miliard dolarů, což „rozšiřuje ekonomický vliv, kterým disponuje BRICS+ v oblasti finančních podílů,“ uvádí Sullivan.
Země BRICS mezitím také aktivně podporují používání národních měn ve vzájemném obchodě, a dokonce naznačily možnost zavedení nové jednotné obchodní měny na summitu v srpnu příštího roku. Ačkoli je taková měna stále ve vývoji, Sullivan tvrdí, že BRICS+ má sílu svrhnout dominanci Amerického dolaru i bez ní.
„Země BRICS+ nemusí čekat, až bude zavedena společná obchodní měna…, než se rozmáchnou svou nově rozšířenou ekonomickou demoliční koulí proti dolaru. Státy BRICS+ ani nutně nepotřebují mít společnou obchodní měnu, aby mohly odštěpit doménu královského dolaru. Pokud by státy BRICS+ požadovaly, abyste za obchodování s kterýmkoli z nich platili v jeho národní měně, role dolaru ve světové ekonomice by klesla,“ prohlásil Sullivan s tím, že jakmile se tak stane, „na významu by získala celá řada měn.“
Ekonom poznamenal, že zeměkoule obecně je „nyní mnohem zralejší pro de-dolarizaci než před půl rokem“ kvůli „tektonickým změnám“ v Čínské ekonomice a ve Washingtonu. Sullivan se domnívá, že nedávné zpomalení Čínského hospodářského růstu „znamená vyváženější BRICS“, který „věrohodněji slouží společným zájmům než zájmům dominantní Číny.“ Mezitím také poznamenal, že v samotném Washingtonu roste skepse ohledně toho, jak úzce se hegemonie dolaru shoduje s národními zájmy USA.
„Zvěsti o zániku dolaru jako světové rezervy byly před srpnovým summitem zemí BRICS v Johannesburgu možná přehnané. Tentokrát však zvěsti o jeho smrti možná přehnané nejsou,“ uzavírá Sullivan.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.