Rusko tvrdí, že zničilo zbraně dodané USA a EU na Ukrajinu

Vladimir Putin

Ruské síly zničily logistický terminál v Oděse, kde se nacházela velká zásilka zahraničních zbraní, uvedla v sobotu Moskva v rámci pokračující vojenské ofenzivy na Ukrajině.

Vladimir Putin

Městské úřady však tvrdily, že jejich skupina protivzdušné obrany zničila dvě rakety, ale že další čtyři zasáhly vojenský cíl a obytné budovy, což vedlo k obětem. Nebylo bezprostředně jasné, zda byly civilní budovy zasaženy v důsledku pokusů ukrajinských sil o sestřelení raket původně namířených na vojenský cíl.

Podle mluvčího ruské armády generálmajora Igora Konašenkova odpoledne „vysoce přesné rakety dlouhého doletu“ zasáhly logistický terminál umístěný na vojenském letišti poblíž Oděsy, kde „byla uskladněna velká zásilka zahraničních zbraní přijatých ze Spojených států a evropských zemí.“

Rusko opakovaně varovalo NATO před zasíláním zbraní na Ukrajinu a uvedlo, že zbrojní konvoje bude považovat za legitimní vojenské cíle.

Oděská regionální záchranná služba dříve uvedla, že „v důsledku nepřátelského ostřelování“ došlo k požáru šestnáctipatrové obytné budovy, kterou se podařilo uhasit asi za dvě a půl hodiny.

„V tuto chvíli je známo, že zahynulo 6 osob, včetně jednoho dítěte, a 18 osob bylo zraněno. Z trosek byly zachráněny dvě osoby, 86 lidí bylo evakuováno,“ uvedly úřady v prohlášení.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později na tiskové konferenci v Kyjevě tato tvrzení upřesnil.

„V tuto chvíli zemřelo osm lidí. Osmnáct nebo dvacet bylo zraněno. Zemřelo tříměsíční dítě. Tříměsíční dítě bylo zabito. Když válka začala, bylo tomuto dítěti teprve jeden měsíc. Dokážete si to představit?“ řekl Zelenskyj.

Podle tiskové kanceláře velitelství ukrajinského letectva Jih v sobotu skupina protivzdušné obrany zničila dvě řízené střely, údajně odpálené ruským strategickým letounem TU-95 z Kaspického moře, a dva bezpilotní letouny operačně-taktické úrovně, které „pravděpodobně korigovaly let řízených střel a kladly aktivní překážky protivzdušné obraně.“

„Bohužel, 2 rakety zasáhly vojenský objekt a 2 zasáhly obytné budovy,“ tvrdí ukrajinská armáda.

Od zahájení ruské vojenské ofenzívy na Ukrajině se Moskva a Kyjev vzájemně obviňují z páchání válečných zločinů, útoků na civilisty, bránění evakuaci a porušování mezinárodního práva. Několik kol mírových jednání nepřineslo žádné významné výsledky.

Rusko zaútočilo na sousední stát koncem února poté, co Ukrajina neplnila podmínky minských dohod, poprvé podepsaných v roce 2014, a Moskva nakonec uznala donbaské republiky Doněck a Lugansk. Protokoly zprostředkované Německem a Francií měly separatistickým regionům poskytnout zvláštní status v rámci ukrajinského státu.

Kreml od té doby požaduje, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi, která se nikdy nepřipojí k vojenskému bloku NATO vedenému USA. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva byla zcela nevyprovokovaná, a popřel tvrzení, že by plánoval znovudobytí obou republik silou.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x