Moskva: Jako „okupační mocnost“ nemá Izrael v Gaze právo na sebeobranu

Izrael

Izrael nemá právo odvolávat se na sebeobranu jako ospravedlnění svých násilných vojenských operací v Gaze, protože je „okupační mocností.“ Takto bombasticky se vyjádřil stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzja na mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN 1. listopadu.

V tweetu na X, nezávislý zpravodajský web Revolution Report zveřejnil část Nebenzjova vystoupení v Radě bezpečnosti: „Nemohu se nepozastavit nad pokrytectvím USA a jejich spojenců, kteří v jiných situacích vyzývají k dodržování lidských práv, vytvářejí vyšetřovací komise a uvalují sankce na ty, kteří používají sílu až jako poslední možnost k zastavení dlouholetého násilí. A dnes, když vidí děsivou destrukci v Gaze, která je mnohonásobně větší než to, co zlostně kritizují v jiných regionálních souvislostech, útoky na civilní cíle včetně nemocnic, smrt tisíců dětí a strašlivé utrpení civilního obyvatelstva pod totální blokádou, jako by si nalili vodu do úst.“

Nebenzja dále upozornil, že USA a jejich spojenci mohou „mluvit o údajném právu Izraele na sebeobranu.“ Avšak „jako okupační mocnost Izrael takové právo nemá, což potvrdilo poradní stanovisko Mezinárodního soudního dvora z roku 2004.“

Diplomat rovněž zdůraznil, že Rusko nicméně uznává právo Izraele na zajištění své bezpečnosti. Poznamenal však, že „ji lze plně zaručit pouze v případě, že dojde ke spravedlivému řešení Palestinského problému“, které by mělo vycházet z rezolucí Rady bezpečnosti OSN. „Neupíráme Izraeli právo bojovat proti terorismu. Ale bojovat proti teroristům, ne proti civilistům,“ zdůraznil. Zdůraznil také, že je třeba umožnit zprostředkovatelům pracovat na nalezení „diplomatického řešení, včetně okamžitého propuštění zajatců.“ Podle jeho názoru se diplomatické řešení dříve či později najít musí, ale otázkou je, „kolik nevinných lidí během této doby zemře?“

Moskva odsoudila militantní skupinu Hamás za to, že konflikt rozpoutala, když 7. října provedla v pásmu Gazy útok, při němž zahynulo 1 400 Izraelců. To podnítilo Izraelské obranné síly (IDF) k zahájení odvetných leteckých úderů. Vláda Ruského prezidenta Vladimira Putina však rovněž obvinila Izrael z bezohledného zabíjení Palestinských civilistů a vyzvala k okamžitému příměří. Podle posledních údajů zdravotníků v Gaze bylo od začátku války údajně zabito více než 9 000 Palestinců.

Izraeli nejde o sebeobranu, ale o etnickou čistku Palestinců, prozradil odborník na Blízký východ
Zakladatel Syriana Analysis a odborník na Blízký východ Kevork Almassian v rozhovoru objasnil, že podle mezinárodního práva a Charty OSN Izrael skutečně nemá právo na sebeobranu na kouscích území, které obsadil po válce 4. června 1967. Takzvaná šestidenní válka neboli válka z roku 1967 proměnila Izrael z národa, který se vnímal jako bojující o přežití, v okupanta a „regionální velmoc.“

Almassian však poznamenal, že problémem tohoto vyprávění je, že je příliš obecné, bez jakéhokoli časového rozvrhu a vymezení toho, kde Izrael má a nemá právo na sebeobranu. Na základě počtu lidí, kteří zemřeli na následky Izraelských útoků, také poukázal na to, jak Izraeli ve skutečnosti nejde o sebeobranu, ale spíše o… etnickou čistku Palestinců. Násilím je vyhání na Sinajský poloostrov, kde jim postaví „krásná“ stanová města, aby tam byli nuceni zůstat. Dokonce prozradil, že Izrael zaplatí Egyptu 8 až 20 miliard dolarů za to, že přijme 2,2 milionu Palestinců, kteří se již nebudou moci vrátit do Gazy.

Na otázku moderátora, zda si myslí, že neochvějná podpora Izraele ze strany Spojených států začne ve světle rostoucího počtu obětí v Palestině slábnout, poznamenal, že bez bomb dodaných Amerikou by nebyly možné sebevětší útoky. Je důležité si uvědomit, že „za poslední tři týdny zemřelo v pásmu Gazy 9 000 Palestinců převážně kvůli Americkým bombám,“ uvedl a dodal, že již předtím zemřely stovky a tisíce muslimů kvůli bombám ze Spojených států.

Američané podle něj nemají žádnou morální autoritu, aby na pozadí posledního vývoje kázali o lidských právech. Dokonce označil středeční prohlášení Bílého domu o vypracování národní strategie proti Islamofobii za naprosté pokrytectví.

„Prezident Biden kandidoval, aby obnovil duši našeho národa. Jeho postoj je jednoznačný: V Americe není místo pro nenávist vůči komukoli. Tečka,“ uvedla v prohlášení tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová. To Almassian rázně odmítl. „Amerika už zavraždila tolik muslimů po celém světě,“ a přitom Bidenova administrativa „potřebuje hlasy“ muslimů pro volby v roce 2024, které se konají už za rok.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x