Britský soud rozhodl, že Julian Assange nebude okamžitě vydán

Julian Assange

Julian Assange z WikiLeaks dostal v úterý šanci bojovat proti vydání do Spojených států poté, co Nejvyšší soud v Londýně oznámil, že USA musí poskytnout více záruk.

Američtí prokurátoři usilují o to, aby byl Assange postaven před soud v 18 bodech obžaloby, z nichž všechny kromě jednoho spadají pod zákon o špionáži, a to v souvislosti se zveřejňováním důvěrných Amerických vojenských záznamů a diplomatických depeší, kterými WikiLeaks vyvolalo velký ohlas.

Assangeovi právníci v únoru požádali o povolení napadnout Britský souhlas s jeho vydáním do USA s tím, že jeho stíhání je politicky motivované. Dva vyšší soudci ve svém rozhodnutí uvedli, že má reálnou šanci se proti vydání úspěšně odvolat z několika důvodů.

Soud nařídil Americkým úřadům, aby poskytly „uspokojivé záruky“ ohledně práv Juliana Assange dovolávat se ochrany podle prvního dodatku Americké ústavy a jeho možného odsouzení k trestu smrti.

Pokud tato ujištění nebudou poskytnuta, bude Assangeovi povoleno podat odvolání. Další slyšení bylo naplánováno na 20. května.

Spojené státy argumentují tím, že zveřejnění informací WikiLeaks ohrozilo životy jejich pracovníků, a tvrdí, že údajné kriminální jednání Juliana Assange není ničím ospravedlnitelné.

Assangeův soudní spor
Assange čeká dlouhý soudní spor s Britskou vládou, který má zabránit jeho vydání do Spojených států, kde má být souzen za zveřejnění tisíců citlivých Amerických vojenských údajů a diplomatických depeší v roce 2010. Američtí prokurátoři ho obvinili v roce 2019 a od té doby je v zajetí v Londýně.

Během únorových slyšení Assangeův tým tvrdil, že trestní stíhání je politicky motivované a že je stíhán za odhalení „zločinů na státní úrovni“, a navíc odhalil, že bývalý Americký prezident Donald Trump hledal „podrobné možnosti“, jak Assange zavraždit.

Jeho právníci tvrdí, že zveřejnil pouze materiály, které mu byly poskytnuty, jako by to udělal každý novinář, a proto není vinen.

Chelsea Manningová, bývalá analytička Americké armády, která byla odsouzena za vyzrazení vládních tajemství serveru WikiLeaks, strávila sedm let ve vězení. Podle právních expertů by případný trest pro Assange byl s největší pravděpodobností kratší, než si odseděla Manningová.

Vydání Assange je v rozporu se smlouvou o vydávání mezi USA a Spojeným královstvím
Minulý měsíc Edward Snowden, bývalý spolupracovník Americké Národní bezpečnostní agentury a whistleblower, prohlásil, že případné vydání Assange do Spojených států Britskými úřady by představovalo porušení smlouvy o vydávání mezi USA a Spojeným královstvím.

„Pohoršující na roky trvajícím ‚procesu‘ Spojeného království, jehož cílem je odsoudit Juliana Assange k smrti v Americkém žaláři, je to, že obětí jeho ‚zločinu‘ [žurnalistiky] je stát, a nikoli osoba – což je definice politického trestného činu, který smlouva o vydávání mezi USA a Spojeným královstvím výslovně zakazuje,“ napsal Snowden na X.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank
Host
Frank
1 měsíc před

Někdo si dovolil uveřejnit, co jsou americké svině zač.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x