Od května začala Bidenova administrativa signalizovat evropským spojencům, že nebude blokovat jejich vývoz stíhaček F-16 do Kyjeva, což mnozí považovali za další velkou eskalaci, která by mohla vést k přímému konfliktu mezi Ruskem a NATO.
I nadále je však všeobecně známo, že bude trvat značnou dobu, než se ukrajinští piloti skutečně ocitnou v západních moderních stíhačkách na obloze Ukrajiny, a to i vzhledem k tomu, že samotný výcvik bude pravděpodobně trvat nejméně rok nebo déle.
Na zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu generální tajemník aliance Jens Stoltenberg uvedl, že je ještě příliš brzy na to, aby bylo možné stanovit přesný harmonogram dodávek letounů F-16. Přesto naznačil, že by celý proces mohl být urychlen.
„Vítám rozhodnutí několika spojenců NATO zajistit výcvik pilotů stíhaček. To je důležité a umožní nám to v pozdější fázi přijmout také rozhodnutí o dodávkách stíhacích letounů čtvrté generace, jako jsou například F-16,“ prohlásil.
„Kdy přesně padne rozhodnutí [o dodávce stíhaček F-16 na Ukrajinu], je zatím předčasné říkat, ale skutečnost, že byl zahájen výcvik, nám dává možnost rozhodnout i o dodávce letadel, a pak budou piloti připraveni na jejich řízení.“
Stoltenbergovy poznámky zazněly v návaznosti na potvrzení Nizozemska, že rychle pokračuje v realizaci plánů na zřízení výcvikového střediska pro ukrajinské piloty ve východní Evropě, které podporují Spojené státy. Ve středu o tom informoval server Breaking Defense:
„Nizozemsko zahájí výcvik ukrajinských pilotů stíhaček F-16 „co nejdříve“ v rámci třístupňového plánu podporovaného americkým ministerstvem obrany a zintenzivnilo vojenskou pomoc Kyjevu prostřednictvím nového balíčku v hodnotě 40 milionů eur (43,3 milionu dolarů) na protivzdušnou obranu, který má být oznámen na čtvrtečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny v Německu.
Plány na výcvik i výdaje dnes v dopise poslanecké sněmovně odhalila Kajsa Ollongrenová, nizozemská ministryně obrany.“
Všeobecně se však uznává, že i jazyková bariéra patří mezi klíčové obtíže, které je třeba překonat:
„Ačkoli nebyly sděleny žádné podrobnosti o vybavení protivzdušné obrany, které má být Ukrajině dodáno, plán výcviku zahrnuje konverzní výcvik, následovaný jazykovou přípravou a počátečním leteckým výcvikem, a poté zřízení výcvikového střediska v blíže neurčené „východní členské zemi NATO“.“
Je pravděpodobné, že se na něm bude podílet Polsko, vzhledem k tomu, že Varšava se dlouhodobě vyslovuje pro vyslání západních stíhaček na Ukrajinu. Nizozemsko jako evropský koordinátor výcviku F-16 uvedlo, že zpočátku bude do programu přijat „omezený počet“ pilotů a že se časem rozšíří.
Ukrajina dlouhodobě vyjadřuje svou netrpělivost ohledně získání moderních západních stíhaček. A nyní Ukrajina podle agentury AFP údajně dále usiluje o desítky stíhacích letounů F/A-18 Hornet americké výroby, které vyřadilo australské královské letectvo.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.
To by musela zločinecká teroristická organizácia posielať aj vlastných pilotov. Som zvedavý, či sa nájde zopár takých volov, čo sa nechá naverbovať. Ale myslím, že isto sa ich zopár nájde. Ľudská chamtivosť a hlúposť nepozná hraníc.