Studie zjistila, že obličejové roušky nechrání zranitelné osoby před COVID-19

obličejové roušky

Zpráva zveřejněná britskou Agenturou pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) zjistila, že „nelze předložit žádný důkaz“, který by prokázal, že lékařské obličejové roušky chrání zranitelné osoby před COVID-19.

obličejové roušky

Studie zkoumala, zda tzv. vysoce kvalitní masky, jako jsou krycí masky N95, KN95 a FFP2, pomáhají chránit zranitelné osoby v komunitě před nákazou virem.

„Přehled neidentifikoval žádné studie, které by bylo možné zahrnout, a nemohl tak poskytnout žádné důkazy k zodpovězení výzkumné otázky,“ uzavřeli autoři. „Nebyly nalezeny žádné studie splňující kritéria pro zařazení, takže nebylo možné předložit žádné důkazy.“

Tak, a je to tady.

Profesor Carl Heneghan, profesor medicíny založené na důkazech na Oxfordské univerzitě, uvedl, že je „významným nedostatkem“, že prakticky neexistují žádné kvalitní studie, které by prokázaly, že obličejové roušky jsou účinné při prevenci infekce.

„Nechápu, proč v této oblasti chybí vůle provést vysoce kvalitní studie,“ řekl listu Telegraph. „Naprosto jsme selhali v řešení této otázky a já to skutečně považuji za problém, kterým se musí zabývat vyšetřování [Covid-19].“

„Pokud se za rohem objeví další pandemie, stále jsme se žádným z těchto problémů nezabývali. Nic jsme se nenaučili,“ dodal profesor Heneghan.

Přestože nikdy neexistoval žádný přesvědčivý důkaz o tom, že roušky fungují, jejich předpokládaná účinnost byla zakořeněna již od prvních dnů pandemie (poté, co zdravotnické úřady původně lidem doporučily, aby je nenosili, protože by mohly situaci zhoršit).

Ti, kdo účinnost obličejových roušek zpochybňovali, byli očerňováni sektáři COVID-19 a zakazováni na sociálních sítích, zatímco lidé, kteří je odmítali nosit na veřejnosti, byli ponižováni a někdy i fyzicky napadáni.

Britská vláda později uznala, že roušky byly spíše symbolickým nástrojem, který měl všem připomínat, že se nacházejí v pandemii, aby udržel vysokou úroveň strachu a zaručil větší poslušnost vůči pravidlům lockdownů.

Rozsáhlá mezinárodní výzkumná spolupráce z počátku tohoto roku, která analyzovala několik desítek důkladných studií zaměřených na „fyzické zásahy“ proti COVID-19 a chřipce, zjistila, že obličejové roušky poskytují jen malou nebo žádnou ochranu před infekcí nebo mírou onemocnění.

V odhalující studii zveřejněné v časopise Frontiers in Psychology bylo zjištěno, že lidé, kteří se považují za méně atraktivní, častěji pokračují v nošení obličejových roušek.

To vysvětluje mnohé.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x