Biden mění kurz ohledně plánů na dodávku raket dlouhého doletu na Ukrajinu

Joe Biden

Prezident Joe Biden se brání požadavkům Kyjeva na dodání raketometů dlouhého doletu ukrajinské armádě, uvedl server Politico, podle něhož se Bílý dům obává, že by tyto zbraně mohly být použity k úderům uvnitř Ruska.

Joe Biden

Ukrajinští představitelé v posledních měsících – ještě před zahájením invaze Moskvy na začátku letošního roku – požadují od Washingtonu stále modernější výzbroj a v současné době naléhají na americkou vládu, aby jim zaslala mimo jiné i raketové systémy s vícenásobným odpalováním (MLRS) M270.

Ačkoli Biden byl údajně ochoten tuto žádost zvážit během své cesty do Německa minulý měsíc, kde se sešly desítky zemí, aby jednaly o pomoci Ukrajině, pracovník Kongresu sdělil serveru Politico, že se tento plán neposouvá kupředu.

„V Ramsteinu se to rozjelo, ale zdá se, že to ochladlo,“ řekl a dodal, že „mezi představiteli Kyjeva rozhodně narůstá frustrace“ kvůli vnímané neochotě poslat těžší zbraně.

Zaměstnanec neuvedl důvod změny názoru, ale podle tří dalších zdrojů citovaných tímto portálem se Kyjev domnívá, že Bílý dům „se drží zpátky kvůli obavám, že by zbraň mohla být použita k úderům uvnitř Ruska, čímž by se konflikt rozšířil a prodloužil.“

Ačkoli se válka zuřící ve východní Evropě z velké části omezuje na ukrajinské území a oblasti kontrolované separatisty v Donbasu, v posledním měsíci došlo k řadě záhadných výbuchů na ruském území, mimo jiné v Belgorodské, Kurské a Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou. Kyjev se k těmto zjevným útokům přestal hlásit, ale američtí představitelé potvrdili, že přinejmenším za jedním z incidentů stojí ukrajinské síly.

V závislosti na použité munici má M270 MLRS dolet mezi 20 a 40 kilometry, ačkoli modernější rakety mohou urazit až 100 kilometrů, což je potenciálně daleko za dosahem amerických houfnic M-777 dodaných Ukrajině v posledních týdnech. I se speciálními raketovými střelami mají posledně jmenované dělostřelecké kusy maximální dostřel něco málo přes 18 mil. Houfnice M270 je rovněž samohybná platforma a byla speciálně navržena tak, aby se vyhnula ruským dělostřeleckým úderům, a je schopna rychle vypálit až 12 raket, než se přesune na nové stanoviště.

Od začátku ruské invaze koncem února poslal Washington na Ukrajinu zbraně za miliardy dolarů, včetně bojových vrtulníků, dělostřelectva, střel Javelin a protiletadlových raket Stinger. Kromě toho nový rozsáhlý balíček pomoci, který v současné době prochází Senátem, zvýší celkovou americkou pomoc od března na téměř 54 miliard dolarů, pokud bude schválen, přičemž velká část z této částky bude věnována na zbraně a další vojenské vybavení.

Navzdory stížnostem ukrajinských představitelů však náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová nedávno naznačila, že Kyjev možná přece jen dostane rakety s vícenásobným odpalováním vyrobené v USA, když v dubnu pro evropskou Pravdu uvedla, že „systémy MLRS již dodáváme.“ Tyto komentáře vyvolaly spekulace, že Washington by mohl poslat M142 HIMARS, což je lehčí kolová varianta M270. Prezident Volodymyr Zelenskyj oba systémy opakovaně jmenovitě zmínil ve veřejných výzvách k další výzbroji.

Nejmenovaný představitel Bílého domu citovaný serverem Politico rovněž uvedl, že Bidenova neochota poslat M270 neznamená, že bylo učiněno konečné rozhodnutí, a prohlásil, že Washington a Kyjev o této zbrani stále „aktivně diskutují.“

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x