Bývalý Obamův diplomat přiznal, že USA lhaly o vyhlídkách Ukrajiny na vstup do NATO

Michael McFaul

Washington záměrně lhal o vyhlídkách Ukrajiny na vstup do NATO, protože věděl, že tato bývalá sovětská republika není legitimním uchazečem o členství v západním vojenském bloku, přiznal bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul.

Michael McFaul

Bývalý diplomat toto odhalení učinil na veřejném politickém fóru Munk Debates, které se konalo začátkem tohoto měsíce v Torontu. Ve spolupráci s polským europoslancem Radoslawem Sikorskim se McFaul 12. května utkal s harvardským profesorem mezinárodních vztahů Stephenem Waltem a politologem Johnem Mearsheimerem o probíhajícím konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Oba vědci tvrdili, že se konfliktu dalo vyhnout a že byl důsledkem jednání USA a NATO, zatímco McFaul a Sikorski zastávali názor, že na vině je pouze Rusko a ambice prezidenta Vladimira Putina.

Walt si položil otázku, proč Washington důsledně prosazuje členství Ukrajiny v NATO navzdory bezpečnostním obavám Moskvy. „V roce 2021 jsme neustále opakovali, že Ukrajina vstoupí do NATO,“ řekl. „Stále jsme to opakovali, znovu a znovu.“

McFaul profesora přerušil a naznačil, že Washington takové vyhlídky ve skutečnosti nikdy nemyslel vážně. „A vy jste tomu věřil?“ zeptal se bývalý velvyslanec.

„Takže naši diplomaté lžou?“ „Ano,“ odpověděl. Walt opětoval útok.

„Ano!“ „Ano, takový je skutečný svět, lidi, no tak,“ odpověděl McFaul a vyvolal smích publika.

„Naši diplomaté lžou pořád, a přesto by jim Rusové měli věřit, když jim nabízejí záruky,“ poznamenal Walt a vyvolal potlesk publika.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu koncem února poté, co Kyjev neplnil podmínky minských dohod, které byly poprvé podepsány v roce 2014, a Moskva nakonec uznala donbaské republiky Doněck a Lugansk. Protokoly zprostředkované Německem a Francií měly separatistickým regionům poskytnout zvláštní status v rámci ukrajinského státu.

Kreml od té doby požaduje, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi, která se nikdy nepřipojí k vojenskému bloku NATO vedenému USA. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva byla zcela nevyprovokovaná, a popřel tvrzení, že by plánoval znovudobytí obou republik silou.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x