Tři týdny poté, co byl poprvé zaznamenán ve Spojených státech, je omikronová varianta koronaviru nyní nejdominantnějším kmenem v zemi. Navzdory obnovené panice, kterou vyvolal u vládních úředníků, se vynálezce technologie mRNA, která stojí za vakcínami Pfizer a Moderna, domnívá, že to může být „vánoční dárek“ pro všechny.
Dr. Robert W. Malone vysvětlil, že zatímco původní virus SARS-CoV-2 (virus, který způsobuje COVID-19) se usadil v plicích, nové studie, které jsou stále v recenzním řízení naznačují, že varianta omicron se usadila v horních cestách dýchacích. Takže je přenosnější, ale méně virulentní a méně smrtící.
Malone uvedl, že nová varianta by mohla fungovat jako živá oslabená virová vakcína, protože vyvolává mírné příznaky a poskytuje přirozenou imunitu proti COVID-19 obecně.
Jihoafričtí představitelé rovněž oznámili, že ve druhém týdnu infekce během její čtvrté vlny bylo do nemocnic přijato pouze 1,7 % identifikovaných případů COVID-19, zatímco ve stejném týdnu třetí vlny (delta) to bylo 19 %.
Příznaky varianty omikron
Vzhledem k tomu, že v USA přibývá případů omikronové varianty, Američané se snaží rozlišit příznaky nové varianty, protože delta a omikronová varianta vypadají velmi podobně.
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv upozornil, že většina PCR testů a rychlých antigenních testů neuvádí, kterou variantou jsou nakaženi, takže znalost příznaků může být velmi užitečná.
Nedávno zveřejněné údaje největší jihoafrické zdravotní pojišťovny naznačují, že u osob s omikronovou infekcí se často objevuje škrábání nebo bolest v krku, dále ucpaný nos, suchý kašel a bolesti svalů, zejména v dolní části zad.
Ashley Ritterová, odborná asistentka na Pensylvánské univerzitě, však upozornila, že všechny tyto příznaky jsou také příznaky delta a původních kmenů koronaviru.
Jedním z možných rozdílů je, že u omikronu může být méně pravděpodobné než u dřívějších variant, že způsobí ztrátu chuti a čichu. Výzkum naznačuje, že 48 % pacientů s původním kmenem SARS-CoV-2 uvedlo ztrátu čichu, zatímco 41 % uvedlo ztrátu chuti.
Na základě analýzy malé ohniskové epidemie omikronu v Norsku však pouze 23 % pacientů hlásilo ztrátu chuti a pouze 12 % ztrátu čichu.
Kromě toho se zdá, že omikron má kratší inkubační dobu, neboť u lidí se po expozici objeví příznaky už po třech dnech, zatímco u kmenů delta a původního kmene trvá pozitivní test čtyři až šest dní.
Dr. Waleed Javaid, ředitel oddělení prevence a kontroly infekcí na Mount Sinai Downtown v New Yorku, uvedl, že by to mohlo být způsobeno tím, že mutace této varianty jí pomáhají přichytit se na buňky a proniknout do ní.
Javaid však upozornil, že lidé by neměli polevit, protože stále existují lidé, u nichž může varianta omikron vyvolat závažné příznaky a počáteční mírné příznaky se mohou později vyvinout v příznaky závažné. Z tohoto důvodu Javaid poznamenal, že je stále důležité, aby se lidé s příznaky chřipky nebo nachlazení nechali vyšetřit a zůstali doma.
„Stále se jedná o koronavirus. Stále se nacházíme v pandemii.“