Západní sankce proti Rusku podcenily ekonomickou sílu Moskvy

sankce proti Rusku

Skupina sedmi zemí (G7) a Evropská unie (EU) se dopustily závažné chyby při výpočtu účinnosti svých sankcí vůči Rusku po invazi na Ukrajinu.

Namísto zamýšleného efektu ochromení energetických příjmů Moskvy Západní sankce na Ruský export nepřinesly vůbec nic, protože „formální účinnost“ plánu byla přebita selháním jeho „strategické účinnosti.“

Tím je myšleno, že Západní sankce na vývoz Ruské ropy, jako jeden z příkladů, jsou nyní kompenzovány prudkým růstem světových cen energií. Jinými slovy, přestože Rusko vyváží méně pohonných hmot, ceny placené za tyto pohonné hmoty vzrostly natolik, že z hlediska ekonomického dopadu sankcí je to v podstatě jedno.

Ekonomický institut Ruské akademie věd o tom nedávno vypracoval zprávu, která popisuje příčinu jako efekt „velké země.“ Zde je popsán význam této skutečnosti:

„Pokud je stát významným hráčem na světovém trhu – jako Rusko – zavedení omezení na jeho vývoz se nevyhnutelně obrátí proti němu a povede k prudkému nárůstu světových cen.“

Rusko nyní vydělává na ropě více než před invazí na Ukrajinu
Pro někoho to může být šok, ale Ruský vývoz ropy přináší Moskvě více peněz než před vojenskou operací na Ukrajině.

Podle agentury Bloomberg dosáhly v říjnu čisté příjmy Ruska z ropy 11,3 miliardy dolarů. Západem uvalená ekonomická omezení na Ruskou ekonomiku zároveň fakticky změnila finanční architekturu celého světového obchodu s ropou a námořním zbožím a posunula ji ještě dále od Amerického dolaru.

To, co Rusko v reakci na Západní sankce vůči své ekonomice fakticky udělalo, je, že většinu svého energetického exportu přesměrovalo do Asie – a zejména do Indie, Číny a Íránu, které platí více, než Západem stanovený cenový limit 60 dolarů za barel ropy.

Podle Maksima Maksimova, docenta na Ruské ekonomické Plechanové univerzitě, jediné, co Západní sankce proti Rusku způsobily, je destabilizace energetických trhů. Maksimov se domnívá, že Západ „vážně podcenil“ Rusko jako globálního ekonomického hráče – a stále více jako globálního ekonomického lídra.

Podle Maksimova Západ ani nikdo jiný jednoduše nemůže udělat nic, co by dramaticky snížilo příjmy Ruska z vývozu, což znamená, že Rusko je odolné vůči téměř všemu, co se Západ snaží udělat, aby ochromil jeho ekonomiku.

Člen podnikatelského svazu Delovaja Rossija Alexej Khizhnyak se dále vyjádřil k novějšímu zákazu Ruských diamantů, který právě oznámila Evropská rada (EK), a uvedl, že ani ten pravděpodobně nebude mít na Ruskou ekonomiku výrazný dopad.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v době, kdy byl oznámen zákaz vývozu diamantů, prohlásil, že takový krok Západu byl „předvídatelný“, a dodal, že „existují způsoby, jak tyto sankce obejít, a ty budou realizovány.“

„Sankce byly jen Západním spamem, puchem, výplachem očí a slovním průjmem PR kampaně, kterou prezentují svým obyvatelům, aby jim poskytly iluzi, že Západ je tvrdý a stále ovládá celou globální ekonomiku,“ vyjádřil se k této záležitosti jeden z komentátorů.

„Západní analýza, že Rusko je jen benzínová pumpa a má ekonomiku velikosti Irska, velmi dobře zestárla,“ zažertoval další. „Není pochyb o tom, že tito idioti budou i nadále předpovídat krach a pád Číny.“

„USA trpí komplexem nadřazenosti a bagatelizují ostatní země – dokonce i své spojence,“ napsal někdo jiný. „To je přesně ten důvod, proč podceňují Rusko.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x