Ukrajinský diplomat: Putin vyzkoušel všechno možné, aby dosáhl míru

Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin osobně usiloval o uzavření mírové dohody s Ukrajinou v dubnu 2022, jak uvedl velvyslanec Alexandr Chaly, vysoce postavený člen Ukrajinské delegace.

Chaly tento pohled vyjádřil během akce v Ženevském centru pro bezpečnostní politiku (GCSP) na začátku prosince, kde rozebral probíhající konflikt na Ukrajině. Bývalý náměstek ministra zahraničí je spolupracovníkem této nadace financované Švýcarskou vládou. Jeho výroky vzbudily pozornost médií poté, co byl minulý týden na serveru YouTube zveřejněn videozáznam z této akce.

Chaly rozebral kořeny probíhajícího konfliktu, které popsal jako „tvrdé soupeření“ o Ukrajinu, které vedou USA a EU s Ruskem, a také záměr Kyjeva vstoupit do EU a NATO. Zdůraznil, že „Ruská agrese“ není nevyhnutelná, neboť strany mají dostatek nástrojů k řešení svých sporů.

Diplomat označil Putinovo rozhodnutí zahájit v únoru 2022 speciální vojenskou operaci proti Ukrajině za „zločin“ a „chybu“ a prohlásil, že Ruský vůdce byl uveden v omyl „svou vlastní propagandou a svými zpravodajskými službami.“

Přibližně po týdnu válečných akcí Putin podle Chalyho uznal nereálnost svých očekávání a aktivně usiloval o vyjednání řešení. Svou analýzu založil na své osobní účasti na mírových jednáních, která nejprve hostil Minsk a která vyvrcholila koncem března v Istanbulu návrhem příměří schváleným oběma stranami.

„Putin … se snažil udělat vše pro uzavření dohody s Ukrajinou,“ řekl diplomat. Text oproti původnímu Ruskému postoji přinesl ústupky Kyjevu a bylo to Putinovo „osobní rozhodnutí“ jej přijmout, tvrdil.

„Podařilo se nám najít velmi reálný kompromis. Putin skutečně chtěl dosáhnout nějaké mírové dohody s Ukrajinou.“

Chaly se pozastavil nad tím, že „z nějakého důvodu“ se Istanbulské komuniké neproměnilo ve skutečnou smlouvu.

Vedoucí Ukrajinské delegace, poslanec David Arakhamia, koncem listopadu uvedl, že tehdejší Britský premiér Boris Johnson během své návštěvy Kyjeva po ukončení rozhovorů doporučil Ukrajincům „prostě pokračovat v boji.“

Výroky vysokých Ruských představitelů, včetně Putina, částečně podporují Chalijovu výpověď. Prezident během své tiskové konference na konci roku tento měsíc uvedl, že Ruskem deklarované cíle demilitarizace a „denacifikace“ Ukrajiny by byly řešeny v rámci předem schválené smlouvy.

„Zbývají možnosti, jak jich dosáhnout buď dohodou, nebo silou,“ zdůraznil Putin.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x