Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli prohlásil, že za nepokoje na Srí Lance může částečně „ruská agrese“ na Ukrajině.
Ostrovní stát se již několik měsíců nachází ve stavu nepokojů, kdy je nedostatek potravin a pohonných hmot a ceny prudce rostou. V sobotu se situace vyostřila, když tisíce protestujících vtrhly do sídla prezidenta a donutily ho k útěku.
„Dopad ruské agrese vidíme všude. Možná přispěla k situaci na Srí Lance; obáváme se důsledků na celém světě,“ řekl Blinken novinářům v Bangkoku.
Tvrdil, že „rostoucí potravinová nejistota“ po celém světě „byla ruskou agresí proti Ukrajině výrazně zhoršena.“ Blinken zopakoval svou výzvu Moskvě, aby umožnila odvoz 20 milionů tun obilí z ukrajinských přístavů, které podle jeho názoru ruské síly blokují v rámci své vojenské ofenzívy.
Dodal také, že v Thajsku se kvůli údajné blokádě „zvýšily ceny hnojiv.“
Rusko mezitím veškerá obvinění z blokování vývozu potravin odmítá. Moskva tvrdí, že nabízí nákladním lodím bezpečný průjezd, ale že Ukrajina brání civilním lodím opustit přístavy, včetně Oděsy. Tvrdí také, že Kyjev umístěním námořních min vytvořil hrozbu pro lodní dopravu v oblasti. Začátkem tohoto měsíce ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že některé země se snaží využít otázku potravinové bezpečnosti „tím nejhorším možným způsobem“ tím, že obviňují Moskvu „z něčeho, do čeho není zapojena“, a tím, že „vybílí“ Ukrajinu.
Srí Lanka v květnu poprvé ve své historii nesplácela svůj zahraniční dluh. Začátkem tohoto měsíce byly zavedeny příděly pohonných hmot a k čerpacím stanicím byla rozmístěna ozbrojená policie a vojáci. Krize byla přičítána pandemii Covid-19, která ostrovní stát připravila o důležité příjmy z cestovního ruchu. Zvýšení vládních výdajů, snížení daní a kvantitativní uvolňování vyhnaly inflaci nahoru.