Válka na Ukrajině způsobila ekonomické zemětřesení, které se šíří Západem

Vladimir Putin

Válka na Ukrajině trvá již devět měsíců. Vypukla ve světě, kterému dominuje sebevědomý Západ v čele s pošramocenými, ale sebevědomými USA. Tento svět již neexistuje.

Vladimir Putin

Vznikla obrovská změna globální politické moci a zároveň pomalu se rozvíjející ekonomická katastrofa, která se stále šíří Západem jako zemětřesení. Tam, kde dříve byla jistota, jsou nyní pochybnosti. Bývalí spojenci a satelity, jako je Saúdská Arábie a Argentina, se spojují s čínsko-ruským blokem známým jako BRICS, který se rozšiřuje nad rámec svých zakládajících členů Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky a v blízké budoucnosti pojme až tucet dalších států.

V současné době BRICS kontroluje většinu světových nerostných zdrojů a výrobní základny. Pokud se toto rozšíření uskuteční podle očekávání, pak bude blok vedený Čínou kontrolovat téměř dvě třetiny světových zásob plynu a jeho společný HDP bude o 30 % vyšší než HDP USA.

Říká se, že opatrný přístup Putina k této kampani, která je v Rusku silně kritizována, byl řízen tak, aby neznepokojil své současné i budoucí spojence z BRICS. Není pochyb o tom, že budoucnost Ruska, kterému byly uloženy sankce za obchodování s ropou, plynem, mědí a obilím se Západem, leží v takovém spojenectví.

Kromě Západu žádná země neuvaluje na Rusko hospodářské sankce. Žádné takové sankce se neplánují. Pokud bylo Putinovým plánem neodradit žádného ze svých budoucích obchodních partnerů, zdá se, že se mu to podařilo.

To je víc, než se dá říct o samotných sankcích, které se ukázaly jako katastrofální jak pro Evropu, tak pro Británii. První prognózy analytiků, jako je JP Morgan, se omezovaly na předpovědi historicky vysokých cen pohonných hmot. Odmítnutí ruských dodávek je krokem s vysokými sázkami, protože EU odebírá více než 41 % zemního plynu a čtvrtinu ropy z Ruska. Některé státy EU, jako například Slovensko a Maďarsko, se spoléhají na Rusko při uspokojování až 90 % svých energetických potřeb.

Společnost JP Morgan pochopitelně nepokračovala v doplňování své mizerné rovnice. Nechali na čtenáři, aby si sám spočítal, že pokud se zvýší cena pohonných hmot, pak se zvýší i všechno ostatní.

Zpráva analytiků Walbrook economics z londýnské City tento týden jednoduše vysvětluje dopad sankcí na podnikání:

… Kolega, který vlastní obecní hospodu v Leicesteru, právě zaznamenal zvýšení účtů za energie z 18 tisíc liber na 74 tisíc liber ročně. Upřímně řečeno, bez výrazného zvýšení cen nebo stlačení marží se velká část High Street zavře. (Walbrook Economics November Newsletter ‚Magical Thinking from the OBR‘)

Dopad zrušení většiny domácích dodávek zemního plynu zavírá německý průmysl. Ceny zemního plynu vzrostly o více než 141 % i při poklesu dodávek, protože se snaží nahradit ztrátu ruského plynu drahým LNG dováženým z USA. Aby tento nárůst cen pokryly, oznámily balíček pomoci ve výši 200 miliard eur na dotování účtů za energie. Německo se zavázalo zastavit dovoz ruské ropy k 31. prosinci 2022, což může jen zhoršit jeho již tak vážnou energetickou krizi.

Německá vláda se zkrátka rozhodla platit mnohem více peněz za mnohem méně plynu. Za tento plyn pak bude platit dvakrát, protože musí tisknout peníze, které dá svým občanům, aby za něj mohli zaplatit. Podobný systém má v dubnu 2023 platit i ve Velké Británii.

Tyto dvě bývalé evropské velmoci se omezují na komunistické opatření, kdy za ně platí účty jejich vlastní občané. Pokud nebudou lidem dotovat vytápění po celou zimu, sociální náklady vládní politiky je mohou učinit neovladatelnými. Jak to Německo zaplatí – a jak bude dotovat zbytek EU -, když čelí rychlé deindustrializaci? Nemůže si dovolit udržet své vlastní továrny v provozu. Část energetického deficitu nahradilo přechodem z výroby elektřiny z plynu na uhlí. Toto uhlí bylo uskladněno a z velké části nakoupeno z Ruska.

Evropa zatím přežívá výsledky svých kroků tím, že se spoléhá na zvýšené veřejné výdaje. Je těžké si představit, jak to lze udržet, když průmyslová výroba v srdci evropské výroby, v Německu, prudce klesne a už se nikdy nevrátí. Čelí nedostatku ropy v krizi, kterou dlouho předpovídal šéf kartelu producentů ropy OPEC. Hlavní analytici se shodli, že pokud přestane proudit ropa a plyn z Ruska, bude v Evropě „zhasnuto.“

Národy západní Evropy čelí vážné a trvalé hospodářské krizi, která ohrožuje stabilitu jejich společností. Ewen Stewart ze společnosti Walbrook Economics píše:

Není nám příjemné to psát, ale vidíme, že Spojené království je v krizi. Národ je rozdělen filozoficky, kulturně, ústavně i ekonomicky. Spojené království nelze označit za stabilní. Není útěchou, že totéž lze říci o většině Evropy, i když z trochu jiných důvodů.

Evropa levného spotřebního zboží, nízkých úrokových sazeb, plně zásobených supermarketů a levné letecké dopravy mizí. Místo ní vlády platí svým občanům účty za energie. Vnější spojenci Evropy se nechávají zlákat do náruče rostoucí konkurenční mocnosti, přičemž strategicky významná země Turecko podepsala velký plán přepravy plynu, který má rozšířit černomořský plynovod Turkstream.

Turecko, člen NATO, leží jako most mezi Evropou a Ruskem. Zatím neučinilo konečné rozhodnutí a dává přednost hře na obě strany. Přesto je rostoucí orientace Turecka na Východ jasným znamením toho, jak daleko jsme od světa minulé zimy.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x