Ruské zdroje ve středu informovaly, že prezident Vladimir Putin v odvetě za omezení cen ruské ropy podepsal dekret o zákazu prodeje ropy do zemí, které dodržují západní cenový strop pro ruskou ropu.

Vladimir Putin

Dekret vstupuje v platnost 1. února, a jeho platnost končí 1. července, a zakazuje prodej zemím i podnikům, které dodržují cenový strop skupiny G7.

Státy EU se 5. prosince 2022 dohodly na omezení ceny ruské ropy na 60 dolarů za barel a na revizi ceny každé dva měsíce, aby cena zůstala o 5 % nižší než referenční hodnota Mezinárodní energetické agentury.

Ve stejný den členské státy OPEC+ odhlasovaly snížení těžby ropy a dohodly se na snížení těžby ropy o 2 miliony barelů denně.

19. prosince 2022 mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že pokus o regulaci cen plynu je nepřijatelný, a zdůraznil, že Moskva přijme náležité rozhodnutí, stejně jako v případě regulace ropy.

„Principy jsou zde stejné. Jedná se o porušení tržní cenotvorby, o útok na ni. Jakékoli odkazy na cenový strop jsou nepřijatelné. Bude trvat nějaký čas, než se pečlivě vyhodnotí všechna pro a proti. Proces s ropou se trochu protáhl,“ řekl Peskov novinářům.

Peskov ujistil, že reakce Moskvy na stanovení stropu pro ceny plynu bude stejná jako v době, kdy se na ruskou ropu vztahovaly sankce.

Ohledně tržních cen Putin 22. prosince řekl: „Víte, je to trochu jiná regulace než pokus o regulaci cen ropy. Tady Evropská komise mluvila spíše o potřebě regulovat situaci na burze, spojila ji s LNG, řekla, že ceny by měly být korelovány s cenami LNG a tak dále, ale přesto je to pokus o administrativní regulaci cen.“

Dne 29. prosince 2022 ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že „Rusko je jedním z největších vývozců ropy a vždy jím bude“, a poznamenal, že Rusko zůstává dodavatelem ropy číslo jedna i přes cenový strop.

„Ceny budou stanoveny na základě tržních principů, a nikoli na základě jakýchkoli stropů nebo omezení, které nemohou fungovat v rámci tržní tvorby cen,“ řekl.

Agentura Bloomberg 19. ledna odhalila, že USA váhají se schválením nižšího cenového stropu pro ruskou ropu, přestože některé země EU naléhají na usměrnění dalšího snižování ruských energetických zisků.

Podle této zprávy Washington přezkoumá cenový strop na ruskou ropu až poté, co skupina G7 přijme cenové stropy na ruské ropné deriváty, jako je například nafta.

Zdroj