USA s rozvojem války na Ukrajině ztrácejí status hegemona

USA hegemon

Nová zpráva zveřejněná organizací Responsible Statecraft vysvětluje, proč si USA nikdy nemohly skutečně nárokovat status globálního hegemona, a upozorňuje, že války, které vedly ve 20. a 21. století, je stály mnohem více, než co mohly získat.

USA hegemon

Zpráva vysvětluje, že vojenské výdaje USA byly v roce 2022 desetkrát vyšší než výdaje Ruska a třikrát vyšší než výdaje Číny. Stejně tak mají USA největší a nejrozsáhlejší vojenské základny po celém světě, zatímco Rusko a Čína mají po několika základnách umístěných za svými hranicemi.

S takovými výdaji si podle zprávy USA, pokud vůbec někdo, musely nárokovat status globálního hegemona. Jenže, jak zpráva poznamenala, „pokud hegemonie znamená schopnost přimět ostatní země, aby se podřídily jejím požadavkům, Spojené státy mají ke globálnímu hegemonovi daleko.“

Podle RS „v dlouhé řadě válek od Koreje a Vietnamu v druhé polovině 20. století až po Irák a Afghánistán v 21. století Spojené státy prokázaly schopnost masivního ničení, ale nezískaly nic víc než Pyrrhova vítězství“ a dodává, že „cena pro Spojené státy zahrnovala nejen ztráty na životech, ale také podkopání důvěry doma i v zahraničí.“

Zpráva RS pak zdůraznila, že neschopnost USA nárokovat si status globálního hegemona se stala zřejmou v souvislosti s vývojem války na Ukrajině.

Zpráva vysvětluje, že zatímco USA a Velká Británie vnímají válku jako válku, která má vést k paralelám s druhou světovou válkou, zpráva RS se odvolává na „znalce“, jako je Timothy Snyder z Yaleovy univerzity a Timothy Garton Ash z Oxfordu, kteří „vychvalovali bojového ducha Ukrajinců jako evokujícího aténskou obranu demokracie a řeckého bojovníka Achilla.“

Také americká média věnovala válce na Ukrajině mnoho stránek. Průzkumy veřejného mínění, jak jsou vyjádřeny ve zprávě, však rok po vypuknutí války ukazují klesající trend podpory Ukrajiny. Ukázalo se dokonce, že někteří republikáni zpochybňují rozsáhlé náklady, které USA vynaložily, zatímco někteří demokraté rovněž vyjádřili obavy, ale drželi je stranou pozornosti veřejnosti.

Bývalá zástupkyně asistenta prezidenta Spojených států a expertka na Rusko Fiona Hillová podle zprávy RS uvedla, že „válka na Ukrajině je možná událostí, díky níž je odchod Pax Americana zřejmý každému“, a poté dodala, že „v roce 2023 uslyšíme hlasité ne americké nadvládě a uvidíme výraznou chuť po světě bez hegemona.“ Hillová, která ve svém hodnocení nebyla osamocena, navíc uvedla, že „odpor zemí globálního Jihu vůči výzvám USA a Evropy k solidaritě v otázce Ukrajiny je otevřenou vzpourou.“

Závěrem zpráva zdůraznila, že je třeba, aby se američtí politici řídili objektivní realitou, která poukazuje na skutečnost, že USA nejsou globálním hegemonem ani „nepostradatelným národem“, jak to před 25 lety nazvala Madeleine Albrightová.

Zpráva dospěla k závěru, že „tvůrci americké politiky budou muset přijmout realitu“, a dodala, že „většina rozvojových zemí, včetně rozvíjejících se mocností globálního Jihu, již není ochotna rozhodovat se mezi Spojenými státy a jejich geopolitickými soupeři s nulovým součtem.“

Bývalý poradce CIA předpovídá datum, kdy se zhroutí hegemonie amerického dolaru
Ve svém článku zveřejněném 7. června na serveru The Daily Reckoning předpověděl bývalý poradce CIA a ministerstva obrany a investiční bankéř James Rickards, že 22. srpen bude dnem, kdy se formálně zhroutí postavení amerického dolaru jako světové rezervní měny a prostředku směny.

Za zvážení stojí mnoho faktorů, včetně zbrojení dolaru proti ruské ekonomice v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, vlastního státního dluhu USA ve výši 31 bilionů dolarů a nedávných jednání ze strany skupiny BRICS+ o vytvoření alternativní obchodní a rezervní měny, která by konkurovala dolaru.

„22. srpna, tedy zhruba za dva a půl měsíce, dojde k nejvýznamnějšímu vývoji v mezinárodních financích od roku 1971,“ píše Rickards v souvislosti s nadcházejícím summitem lídrů zemí BRICS+, na kterém budou představeny plány na nahrazení dolaru v globálním obchodě.

Stojí za zmínku, že ve stejný den v roce 1971, 22. srpna, byl také den, kdy USA upustily od zlatého standardu. „Jedná se o zavedení nové významné měny, která by mohla oslabit roli dolaru v globálních platbách a nakonec vytlačit americký dolar jako hlavní platební a rezervní měnu,“ dodal Rickards s tím, že tato změna by mohla trvat „jen několik let.“

Rickards tvrdí, že snaha o zavedení nové měny v čele se skupinou BRICS+ „ovlivní světový obchod, přímé zahraniční investice a portfolia investorů dramatickým a nepředvídatelným způsobem“ a způsobí „bezprecedentní […] geopolitickou šokovou vlnu.“

Uvedl také, že plány na rozšíření skupiny BRICS+ jsou „nejdůležitějším vývojem systému BRICS“, a poznamenal, že o členství v něm dosud požádalo osm zemí a dvanáct dalších vyjádřilo zájem o vstup do bloku, včetně Saúdské Arábie, která pomohla USA prosadit dolarovou měnu do pozice světového hegemona zavedením systému petrodolaru.

„V tomto seznamu jde o víc než jen o zvýšení počtu účastníků budoucích setkání BRICS,“ zdůraznil Rickards a poukázal na to, že „pokud se členy stanou Saúdská Arábie a Rusko, máte pod jedním stanem dva ze tří největších producentů energie (druhým členem energetické velké trojky jsou USA).“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x