Vladimir Putin vyhlásil anexi východní Ukrajiny

Vladimir Putin vyhlásil anexi východní Ukrajiny

Těsně před pátečním slavnostním vyhlášením oficiální anexe čtyř okupovaných ukrajinských regionů, v nichž proběhla referenda, podepsal ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek dva dekrety, kterými uznal „nezávislost“ Chersonské a Záporožské oblasti.

Vladimir Putin vyhlásil anexi východní Ukrajiny

„Uznáváme státní svrchovanost a nezávislost“ Chersonské a Záporožské oblasti „s platností ode dne podpisu“, uvádí se v obou dekretech. To připravilo půdu pro páteční ceremoniál, na němž se očekává, že pronese hlavní projev, který zahrne tato dvě území a Doněck a Luhansk.

Podle ruských státních médií „se Putin v dokumentech odvolává na všeobecně uznávané zásady a normy mezinárodního práva a na zásadu rovných práv a sebeurčení národů, zakotvenou v Chartě OSN.“

V protikladu k tomuto kremelskému pohledu západní představitelé a mediální zdroje tento velký „zábor půdy“ – který přichází ve chvíli, kdy celá tato území ještě nejsou pod ruskou vojenskou kontrolou – zatracují. V prohlášení Bílého domu se v reakci na „falešná“ referenda uvádí: „Spojené státy nikdy neuznají ukrajinské území jako nic jiného než součást Ukrajiny. Ruská referenda jsou podvodem – falešnou záminkou k pokusu o násilnou anexi částí Ukrajiny, která je hrubým porušením mezinárodního práva, včetně Charty OSN.“

Putin prohlásil na úterním televizním setkání s představiteli, když se ve čtyřech regionech uzavíralo hlasování: „Záchrana lidí na územích, kde toto referendum probíhá… je středem pozornosti celé naší společnosti a celé země.“

Podle nejnovějších informací agentury Reuters, která se odvolává na proruské představitele separatistických východních republik, se však v Doněcku v rámci probíhající rozsáhlé ukrajinské protiofenzivy nedaří.

Ruské síly na Ukrajině se ocitly na pokraji jedné z nejhorších porážek v této válce, a to i v době, kdy měl prezident Vladimir Putin vyhlásit anexi území, kterého se zmocnil při své invazi.

Proruský vůdce okupovaných oblastí v ukrajinské Doněcké provincii přiznal, že jeho síly ztratily plnou kontrolu nad obcemi Dobryšev a Jampil, takže hlavní posádka Moskvy v severním Doněcku zůstala napůl obklíčena ve městě Lyman.

V reakci na Kremlem deklarovanou anexi těchto čtyř území svolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na pátek mimořádnou schůzku nejvyšších představitelů, na které budou podle ukrajinského představitele citovaného agenturou Reuters přijata „zásadní rozhodnutí.“

V novém pátečním prohlášení Kreml předvídá pravděpodobnou ukrajinskou eskalaci proti nově absorbovaným územím a znovu opakuje, že „jakékoli údery zaměřené na nové oblasti po jejich připojení k Rusku budou považovány za agresi proti nám.“ Putinův projev zazněl před početným publikem nejvyšších představitelů v sále svatého Jiří ve Velkém kremelském paláci.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x