Kreml: Šéf společnosti Wagner se přestěhuje do Běloruska, bojovníci nebudou stíháni

Putin,Peskov

Kreml potvrdil, že šéf Wagnerovy armády Jevgenij Prigožin se přestěhuje do Běloruska v rámci dohody, kterou zprostředkoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jenž se nabídl jako prostředník, aby ukončil ozbrojenou vzpouru, kterou Prigožin vedl proti ruskému vojenskému vedení. Kromě toho bude trestní vyšetřování proti Prigožinovi zastaveno, i když Kreml oznámil, že v současné době neví, kde se Prigožin nachází.

Putin,Peskov

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin s Lukašenkovou nabídkou souhlasil, protože Prigožina osobně zná asi 20 let, a že Putinovo slovo lze považovat za záruku, že Prigožinovi umožní odjet do Běloruska.

„Trestní řízení [proti Prigožinovi] bude ukončeno a on odjede do Běloruska. Pokud se ptáte, co je zárukou, že Prigožin může odjet do Běloruska, je to slovo ruského prezidenta,“ řekl Peskov novinářům.

Poté, co Peskov označil dnešní události za „tragické“, vyjádřil Kreml uznání Lukašenkovu úsilí, které vedlo k zabránění dalším ztrátám a odvrácení vnitřní konfrontace.

„Bylo nejvyšším cílem zabránit krveprolití, vnitřní konfrontaci a střetům s nepředvídatelnými výsledky. Právě pro tyto cíle bylo vynaloženo Lukašenkovo zprostředkovatelské úsilí a prezident Putin o tom učinil příslušné rozhodnutí,“ řekl novinářům a dodal, že telefonát mezi oběma prezidenty byl upřímný a „velmi konstruktivní.“

Dále podle mluvčího bojovníci, kteří se vzpoury nezúčastnili, podepíší smlouvy s ruským ministerstvem obrany a přislíbil, že ti, kteří se vzpoury zúčastnili, nebudou za svou službu stíháni.

Důvodem je podle Peskova to, že zabránit krveprolití bylo mnohem důležitější než vydávat trestní opatření.

V jiné souvislosti mluvčí Kremlu potvrdil, že současný vývoj nijak neovlivní speciální vojenskou operaci na Ukrajině, neboť vojáci nadále úspěšně odrážejí protiofenzívu.

„Za žádných okolností. Speciální vojenská operace na Ukrajině pokračuje, naši vojáci na frontě prokazují hrdinství, zcela efektivně a úspěšně odrážejí protiofenzívu ukrajinských ozbrojených sil. A operace bude pokračovat,“ řekl Peskov novinářům v odpovědi na otázku, zda události s PMC Wagner budou mít vliv na ruskou operaci na Ukrajině.

Wagnerova evakuace pokračuje, omezení zrušena
Režim protiteroristické operace zavedený v několika regionech Ruska bude v nejbližší době zrušen, dodal dále.

V návaznosti na jeho prohlášení skutečně úřady v jihoruském Lipecku začaly rušit omezení poté, co Wagner již dříve oznámil, že ustoupí.

„Začínáme rušit dnes zavedená omezení,“ uvedl na Telegramu gubernátor Igor Artamonov.

Jak potvrdila tisková agentura RIA, vyklizeno bylo také ruské vojenské velitelství ve městě Rostov na Donu na jihu Ruska.

Lukašenkova kancelář již dříve ve svém prohlášení uvedla, že „v souladu s dohodami a po dohodě s ruským prezidentem běloruský prezident jednal s šéfem Wagnerovy PMC Jevgenijem Prigožinem poté, co si dodatečně vyjasnil situaci vlastními kanály.“

Prigožin ze své strany potvrdil, že PMC Wagner obrací své vojenské kolony zpět a přesouvá se zpět do svých polních táborů.

„S vědomím veškeré odpovědnosti, že by mohla být prolita ruská krev z jedné ze stran, obracíme naše kolony zpět a v souladu s plány se přesouváme opačným směrem do polních táborů,“ oznámil ve zvukovém prohlášení zveřejněném na svém kanálu Telegram.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x