Ugandský ministr obvinil vládu USA, že využívá vízová omezení k prosazování LGBT agendy

Henry Okello Oryem

Ugandský ministr zahraničí nedávno obvinil Spojené státy, že používají vízová omezení vůči Ugandským politikům jako způsob, jak „prosazovat LGBT agendu“ v této konzervativní zemi.

Ve středu 6. prosince Henry Okello Oryem – Ugandský státní ministr zahraničních věcí – řekl agentuře Reuters, že „na ministerstvu zahraničí v USA dochází k převratu“, a tvrdil, že „je ovládáno lidmi, kteří prosazují LGBT agendu v Africe.“

„Proč neuvalí stejné sankce na země Blízkého východu, které mají stejné nebo tvrdší zákony proti LGBT?“ Oryem se podivil. Slíbil také, že „pokud našim poslancům zamítnou víza, pojedou do Šanghaje, Kantonu.“ Dodal, že „kromě Spojených států existuje velmi mnoho krásných míst, která lze navštívit.“

Tyto poznámky byly sdíleny poté, co ministr zahraničí Antony Blinken vydal v pondělí 4. prosince tiskovou zprávu, v níž oznámil prodloužení politiky vízových omezení pro rok 2024. Původní politika byla zavedena po prezidentských volbách v Ugandě v roce 2021, které Blinken označil za „chybné.“ Jejím účelem bylo „zaměřit se na osoby, o nichž se předpokládá, že jsou odpovědné za podkopávání demokratického procesu v Ugandě nebo se na něm podílejí.“

Pondělní rozšíření zahrnuje „současné nebo bývalé Ugandské úředníky“, kteří se podíleli na „politice nebo akcích zaměřených na potlačování příslušníků marginalizovaných nebo zranitelných skupin obyvatelstva.“ Mezi tyto skupiny patří mimo jiné ekologičtí aktivisté, obránci lidských práv, novináři, osoby LGBTQI+ a organizátoři občanské společnosti.

Blinken rovněž poznamenal, že „nejbližší rodinní příslušníci“ těchto úředníků „mohou být rovněž předmětem těchto omezení.“ Své prohlášení uzavřel tvrzením, že „Spojené státy stojí při Ugandském lidu a jsou i nadále odhodlány spolupracovat na rozvoji demokracie, lidských práv, veřejného zdraví a vzájemné prosperity.“

Navzdory Blinkenovým zjevným sympatiím mají Spojené státy a Uganda v nedávné minulosti silné neshody a protiklady v kulturních válkách, včetně oblasti genderové ideologie a potratů. Poté, co Uganda v březnu přijala přísný zákon známý jako „zákon proti homosexualitě“, kritizoval Bidenův mluvčí Rady národní bezpečnosti (NSC) John Kirby tuto legislativu jako porušení lidských práv.

Zákon rozšiřuje již tak konzervativní Ugandskou politiku týkající se homosexuality o úplný zákaz sexuálních styků osob stejného pohlaví, „manželství“ osob stejného pohlaví a sebeidentifikace LGBT a ukládá dlouhé tresty odnětí svobody všem, kteří se přímo podílejí na homosexualitě nebo umožňují její uskutečnění.

Západní pozorovatelé vyjádřili zvlášť velké znepokojení nad tou částí zákona, která „navrhuje trest smrti pro každého, kdo se dopustí homosexuality s přitěžujícími okolnostmi.“ Zákon rovněž stanoví trest pro ty, kdo „naverbují dítě za účelem homosexuálního styku.“

V reakci na odpor liberálního Západního světa se Ugandský prezident Yoweri Museveni postavil za zákon a označil homosexualitu za „druh nemoci.“ Dodal, že navzdory soustavné kritice „nás nikdo neodradí“ od zrušení přijatého rozhodnutí.

Minulý měsíc Bidenova administrativa oznámila, že vyřadí čtyři Africké země – Ugandu, Niger, Gabon a Středoafrickou republiku – ze zákona o Africkém růstu a příležitostech (AGOA) kvůli „hrubému porušování“ levicových hodnot, které jsou formulovány jako „lidská práva.“ Tento krok přišel několik měsíců poté, co Uganda podepsala zákon proti sodomii.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x