Zelenskyj: Ukrajina možná nikdy nevstoupí do NATO

NATO - Zelenskyj

Členové bloku vedeného USA při mnoha příležitostech prohlásili, že ještě nenastal ten správný čas na přijetí Kyjeva.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj, který byl původně zvolen na základě protiválečných slibů a nyní slibuje další vlnu branné povinnosti, připustil, že jeho země možná nikdy nevstoupí do NATO. Toto prohlášení zaznělo ve středu na setkání s univerzitními studenty ve městě Nikolajev.

V odpovědi na otázku o budoucnosti Ukrajinské národní bezpečnosti Zelenskyj uvedl, že neví, zda bude Ukrajina schopna vstoupit do bloku vedeného USA.

„Nevíme, jak to dopadne… Na to vám nikdo s jistotou neodpoví. Buď v NATO budeme, nebo v něm nebudeme. Chceme, ale…“ odpověděl Ukrajinský prezident.

Ve středu v Bruselu Americký ministr zahraničí Antony Blinken znovu potvrdil, že Ukrajina se může stát členem bloku, „když se spojenci dohodnou a budou splněny podmínky.“ Dodal, že „Ukrajina je na dobré cestě ke vstupu do NATO, stejně jako do Evropské unie, přičemž přístupový proces, ehm, začíná.“

Ukrajina označila členství v NATO za strategický cíl své zahraniční politiky v roce 2017. Na podzim roku 2022 Kyjev podal formální přihlášku ke vstupu do vojenského bloku poté, co se čtyři z jeho bývalých regionů v referendech vyslovily pro připojení k Rusku.

Rusko již dlouho považuje postupné rozšiřování NATO směrem ke svým hranicím za velkou bezpečnostní hrozbu. Prezident Vladimir Putin při mnoha příležitostech prohlásil, že vstup Ukrajiny do NATO je pro Moskvu naprosto nepřijatelný, a potenciální vstup Kyjeva do bloku označil za jeden z hlavních důvodů současné vojenské operace.

V úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že vojenský blok pod vedením USA je od svého vzniku zaměřen na odstrašení Ruska jako „nástroj konfrontace.“ Dodal, že nic nenasvědčuje tomu, že by NATO tento cíl v dohledné době změnilo, a nepřestane ani „obětovat“ Ukrajince v boji proti Rusku.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x