Švédsko již několik týdnů zažívá nepřetržité výbuchy, střelbu a vraždy. Postižena jsou zejména města Stockholm a Malmö a policie je zahlcena. Vláda hodlá vést boj proti stupňujícímu se násilí ze strany různých migrantských gangů.
Švédsko, kdysi jedna z nejbohatších zemí Evropy, bylo považováno za vzorovou společnost. Ve skutečnosti však v hlavním městě Stockholmu a třetím největším městě Malmö – ale i v dalších švédských městech – dochází k nárůstu závažné trestné činnosti, střelbě a válkám mezi gangy.
To je obzvláště dobře vidět na jedné statistice: Zatímco v celé západní Evropě počet vražd od 90. let 20. století klesá, ve Švédsku roste.
Počet vražd v této skandinávské zemi od roku 2013 roste. Ze zprávy Národní agentury pro prevenci násilí vyplývá, že ve Švédsku je obětí násilných trestných činů 12 osob na milion obyvatel, zatímco ve zbytku Evropy je to jen 8 osob. Podle policejní zprávy zemřelo jen v roce 2022 60 lidí v důsledku střelných zbraní.
Přibývá přestřelek mezi zločineckými gangy
V roce 2018 bylo v této zemi zaznamenáno nejvíce úmrtí se střelnou zbraní v Evropě, zatímco počet úmrtí se zbraní se ve Švédsku mezi lety 2012 a 2020 ztrojnásobil.
Portálu The Local to řekl policejní komisař a sociolog Amir Rostami: „Zatímco dříve mohli někomu střelit do nohy, nyní je to spíše AK47, více nábojů, ručních granátů a výbuchů, které jsme dříve neviděli. Řekl bych, že to je největší změna, kterou vidíme – jsou bezohlednější, zdá se, že je nezajímají následky.“
Podle švédské Národní rady pro prevenci kriminality (2022) se osm z deseti případů střelby ve Švédsku odehrálo v „kriminálním prostředí“, většinou ve znevýhodněných přistěhovaleckých čtvrtích. A když gangy vydělávaly více peněz, spory mezi gangy jen rostly.
V roce 2021 byl na předměstí Stockholmu několikrát postřelen a zabit švédský rapper Einar. V reakci na to tehdejší švédský národní policejní komisař Anders Thornberg pro Financial Times uvedl, že rostoucí násilí gangů ve Švédsku by mohlo být potenciální „hrozbou pro demokracii“, pokud se „určité skupiny“ nebudou integrovat, čímž měl na mysli přistěhovalecká ghetta.
Ve Švédsku působí již 350 zločineckých organizací
Kriminální reportér Lasse Wierup odhadl, že ve Švédsku nyní působí nejméně 350 zločineckých organizací. Jen ve Stockholmu je známo 1077 osob, které jsou členy gangů.
Členové těchto gangů jsou převážně migranti, kteří žijí v panelových domech na předměstí, srovnatelných s francouzskými banlieues. Při násilných excesech jde většinou o „války“ mezi znepřátelenými klany. Zločinnost gangů bují zejména v těch obytných čtvrtích Malmö a Stockholmu, které mají vysoký podíl migrantů. Švédsko si tak svůj děsivý problém importovalo.
Ardavan Khoshnood, kriminolog z Lundské univerzity a lékař na pohotovosti ve švédské nemocnici, uvedl, že od roku 2010, kdy se ve Švédsku začalo střílet, býval svědkem střelných ran do rukou, nohou a paží. Nyní však podle něj vidí střelbu do hlavy, protože gangy nyní „střílejí, aby zabily.“
„A to je jasně vidět na pohotovostních odděleních po celém Švédsku,“ řekl.
Novinářka Diamant Salihuová vysvětlila, že starší členové gangů zpravidla verbují ke střelbě mladistvé ze zranitelných oblastí, protože těm, kterým ještě nebylo 18 let, hrozí ve Švédsku maximálně čtyřleté vězení pro mladistvé.
Podkopání důvěry ve stát a jeho instituce
Podle statistik švédských bezpečnostních orgánů je většina pachatelů mladých, ve věku 20 až 29 let. Oběťmi jsou v drtivé většině muži (2021: 96 procent).
Policejní komisař Rostami se k této pohromě vyjádřil takto: „Život v oblasti, kde dochází ke střelbě a výbuchům ručních granátů, vyvolává strach a možná i pocit, že společnost není schopna se s těmito závažnými problémy vypořádat. Podkopává to důvěru ve stát a instituce, zejména když je míra odhalení velmi nízká.“
Proto chce švédská vláda Ulfa Kristerssona konečně skoncovat s kriminalitou gangů přímým zásahem do práce policie, aby byly konečně vidět výsledky. Současná vláda chce také výrazně ztížit imigraci migrantů do Švédska.
Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer se v posledních týdnech několikrát sešel s vedením policie. O Vánocích ohlásil týdenní schůzky, na nichž se bude diskutovat o tom, jak se vypořádat se závažnou organizovanou trestnou činností. Dříve se tato setkání konala pouze jednou měsíčně. Vláda rovněž plánuje zřídit komisi, která by měla přezkoumat policejní práci a nedávné události.
Chtěli migranty, tak je mají, a bude hůř.