Studie: Lidé, kterým byl podáván ivermektin na COVID-19, se uzdravili výrazně rychleji než ostatní

covid-19

Nová studie zjistila, že lidé, kteří byli pozitivní na COVID-19 a užívali ivermektin jako léčebný přípravek, se uzdravili rychleji než srovnávací skupina.

Podle rozsáhlé Britské studie byla doba do vlastního uzdravení u příjemců ivermektinu v průměru o dva dny kratší.

Rychlejší doba zotavení byla statisticky významná.

Lidé, kteří dostávali ivermektin, byli také méně často hospitalizováni nebo umírali – 1,6 % příjemců ivermektinu bylo hospitalizováno nebo zemřelo ve srovnání se 4 % ve srovnávací skupině, která dostávala běžnou péči, jež se ve Spojeném království z velké části zaměřuje na léčbu příznaků.

Podle studie se u příjemců ivermektinu rovněž snížil výskyt závažných příznaků a došlo k trvalému uzdravení.

Práce byla publikována v Journal of Infection 29. února.

Studie zahrnovala open-label zkoušku, které se zúčastnilo 2 157 příjemců ivermektinu a 3 256 příjemců, kteří dostávali typickou péči od 23. června 2021 do 1. července 2022. Účastníci byli náhodně vybráni a hlásili příznaky a uzdravení.

Vědci tvrdí, že zjištění nepodporují používání ivermektinu
Autoři, včetně Christophera Butlera, profesora Oxfordské univerzity a spoluautora studie, bagatelizovali pozitivní výsledky částečně proto, že poměr rizika 1,14 byl nižší než poměr 1,2, který autoři předem stanovili jako smysluplný. Poměr rizik je způsob, jak určit, zda je léčba prospěšná.

Autoři se také zaměřili na to, že se účastníci nelišili v počtu dnů, kdy se cítili nemocní v předchozích dvou týdnech, v dopadu na práci a v pravděpodobnosti využití systému zdravotní péče po 3, 6 a 12 měsících po léčbě.

„Celkově tato zjištění, ačkoli dokládají malý přínos v délce trvání příznaků, nepodporují použití ivermektinu jako léčby COVID-19 v komunitě mezi převážně očkovanou populací v dávce a délce trvání, které jsme použili,“ uvedli autoři.

Výzkum byl financován vládou Spojeného království.

Střet zájmů zahrnoval jednoho výzkumného pracovníka, který dostával granty od farmaceutických společností, včetně společnosti AstraZeneca, a další autory, kteří dostávali granty od Oxfordské univerzity.

Studie, známá jako PRINCIPLE, byla výzkumníky označována za „největší klinickou studii možné léčby COVID-19 pro zotavení v domácích podmínkách a v jiných než nemocničních zařízeních.“

„Ivermektin je celosvětově snadno dostupný, široce se používá u mnoha jiných infekčních onemocnění, takže je to dobře známý lék s dobrým bezpečnostním profilem, a díky prvním slibným výsledkům v některých studiích se již v několika zemích široce používá k léčbě COVID-19,“ řekl Dr. Christopher Butler, profesor Oxfordské univerzity a spoluautor studie, když bylo oznámeno, že ivermektin bude posuzován. „Doufáme, že zařazením ivermektinu do rozsáhlé studie, jako je PRINCIPLE, získáme spolehlivé důkazy, které umožní určit, jak účinná je léčba proti COVID-19 a zda jsou s jeho používáním spojeny výhody nebo škody.“

Lékaři se vyjadřují
Dr. Pierre Kory, Americký lékař, který se na studii nepodílel, uvedl, že autoři nesprávně bagatelizují, jak ivermektin zlepšil zotavení po COVID-19.

„PRINCIPLE byla hluboce pozitivní studie, která byla místo toho analyzována a sepsána jako negativní,“ napsal ve své eseji Dr. Kory, který dlouhodobě propaguje ivermektin jako léčbu COVID-19.

Obvinil autory ze „statistické šikany“ při stanovení předem specifikovaného poměru rizik (HR) a poznamenal, že v jiných částech studie PRINCIPLE nebyla taková hodnota použita.

„Poměr rizik nepotřebuje předem stanovenou úroveň. Pokud je HR > 1,0 a je statisticky významný, jedná se o významné zjištění,“ řekl.

Pozitivní nálezy je třeba interpretovat také v kontextu toho, že příjemci dostávali pouze jednu dávku denně po dobu tří dnů a byli poučeni, aby před podáním ivermektinu nejedli jídlo, uvedl Dr. Kory.

Dr. Butler a jeho spoluautoři uvedli, že „dvě hodiny před nebo po podání by se nemělo přijímat žádné jídlo“, přestože předchozí výzkumy zjistily, že užívání ivermektinu s jídlem zvyšuje jeho plazmatickou koncentraci.

Účastníci také dostali ivermektin v průměru pět dní po nástupu příznaků, což je doba, kterou někteří považují za příliš pozdní na to, aby měla velký vliv. Podle meta-regrese studií s ivermektinem funguje ivermektin nejlépe, pokud je aplikován do 24 hodin od projevu příznaků.

Dr. Butler neodpověděl na žádost o vyjádření.

Byly provedeny další studie, které zjistily, že ivermektin působí proti COVID-19. Tento lék, který se běžně používá například v boji proti malárii, rozděluje vědce od roku 2020, kdy ho lékaři po celém světě začali používat k léčbě COVID-19.

Některé další výzkumy, včetně Americké studie, zjistily, že ivermektin nezkrátil dobu do uzdravení.

Dr. David Boulware, další Americký lékař, který se podílel na této studii, na X tvrdil, že rychlejší zotavení zaznamenané v Britské studii bylo podobné rychlejšímu zotavení zaznamenanému v otevřené studii molnupiraviru, antivirotika, které se někdy používá k léčbě COVID-19.

„Molnupiravir měl také o 2 dny rychlejší zlepšení příznaků oproti ‚obvyklé péči‘, přesto ve dvojitě zaslepené studii žádný přínos neexistoval,“ uvedl Dr. Boulware na X. „Placebo efekt ovlivňuje příznaky, které si pacient hlásí sám.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x