Rusko převzalo kontrolu nad projektem těžby ropy a zemního plynu Sachalin-2 na dálném východě země. Toto rozhodnutí Moskvy by mohlo vyřadit tři investory projektu a zvýšit sázky v ekonomické válce proti Západu.
Pětistránkový dekret podepsaný 30. června ruským prezidentem Vladimirem Putinem zakládá novou společnost, která získá stoprocentní kontrolu nad všemi právy a závazky společnosti Sakhalin Energy Investment Company, uvedl deník Epoch Times. Státní Gazprom vlastní v Sachalinu-2 50 procent plus jednu akcii. Společnost Royal Dutch Shell mezitím vlastní 27,5 procenta mínus jednu akcii projektu. Menšinovými akcionáři jsou také společnosti Mitsui a Mitsubishi.
Sachalin-2 je označován za jeden z největších projektů na zkapalněný zemní plyn (LNG) na světě a představuje přibližně čtyři procenta světové produkce. Očekává se, že bude produkovat 12 milionů tun LNG, který bude směřovat především do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Indie a dalších asijských zemí.
Putinem podepsaný dekret, který následoval po sankcích, jež Západ uvalil na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu, naznačuje, že Rusko nyní určí, zda zahraniční strany mohou zůstat. Řada západních zemí se již stáhla, zatímco jiné oznámily, že odejdou.
Společnost Shell však 1. července poznamenala, že objednávku vyhodnocuje. Anglo-nizozemský ropný gigant již zrušil hodnotu svých ruských aktiv. Upřesnil také, že se plánuje vzdát svého podílu na Sachalinu a že jednal s možnými kupci.
Generální ředitel společnosti Shell Ben van Beurden později uvedl, že společnost „dosahuje dobrého pokroku“ ve svém plánu odejít ze společného podniku na Sachalinu, ale neuvedl žádné podrobnosti.
„Nemohu vám říci, jak jsme na tom přesně, protože jde o obchodní proces, takže musím respektovat důvěrnost, ale mohu vám říci, že když jsem minulý týden dostal aktuální informace, byl jsem opravdu spokojen s tím, jak jsme na tom,“ upřesnil.
Lucy Cullenová, hlavní analytička poradenské společnosti Wood Mackenzie, uvedla, že ruský příkaz „fakticky vyvlastňuje zahraniční podíly v Sachalinské energetické investiční společnosti“ a znamená „další eskalaci pokračujícího napětí.“ Je pravda, že Kreml připravoval zákon, který umožňuje ruskému státu převzít aktiva západních společností, které se rozhodnou odejít.
Zmenšující se dodávky LNG zasáhnou Zemi vycházejícího slunce
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko nevidí důvod pro zastavení dodávek LNG ze Sachalinu-2. Dodal, že o budoucnosti dalších investic nebo projektů se bude rozhodovat případ od případu, a poznamenal, že „zde nelze stanovit žádné obecné pravidlo.“
Japonsko mezitím uvedlo, že se svých zájmů v Sachalinu-2 nevzdá, neboť na základě dlouhodobé smlouvy z tohoto zařízení dováží 10 % LNG ročně z Ruska. Společnost Mitsui drží v elektrárně Sachalin-2 podíl 12,5 %, zatímco Mitsubishi 10 %.
Mluvčí Mitsubishi uvedl, že společnost diskutuje se svými partnery na Sachalinu a v Tokiu o tom, jak na objednávku reagovat. Společnost Mitsui neposkytla okamžitou odpověď.
Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že rozhodnutí Ruska okamžitě nezastaví dovoz LNG ze Sachalinu. Japonský ministr průmyslu Koichi Haguda mezitím uvedl, že Tokio nepovažuje objednávku za požadavek.
„Nařízení neznamená, že se dovoz LNG do Japonska stane okamžitě nemožným, ale je nutné přijmout veškerá možná opatření v rámci přípravy na nepředvídané okolnosti,“ řekl Haguida zástupcům médií. Dodal, že Japonsko má dvou až třítýdenní zásoby LNG, které si uchovávají veřejné služby a městští dodavatelé plynu, a že požádal představitele USA a Austrálie o alternativní dodávky energie.
Ředitel výzkumu integrované energetiky a zdrojů společnosti Credit Suisse Saul Kavonic uvedl, že s nedostupností zahraničních odborných znalostí a dílů se očekává, že ruské projekty LNG, jako je Sachalin-2, utrpí. Dodal, že zvýšená angažovanost Moskvy pouze ztíží potenciálním investorům financování těchto projektů.
„To v tomto desetiletí podstatně zúží trh s LNG,“ varoval Kavonic.