Putinova návštěva Saúdské Arábie, kde jednal o omezení OPEC+ a válce v Gaze, poukazuje na selhání USA při izolaci Ruska

Putinova návštěva Saúdské Arábie

Ruský prezident Vladimir Putin se od března, kdy na něj Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač v souvislosti s válkou na Ukrajině, příliš nevydává na mezinárodní cesty. Jeho nejvýznamnější cesta vedla v říjnu do Pekingu, kde se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Ve středu ruský vůdce poprvé po dlouhé době a od vydání zatykače ICC navštíví Blízký východ. Snaží se tím demonstrovat, že západní sankce ho neizolovaly a že Rusko může stále prosazovat svůj vliv na Blízkém východě i jinde.

Očekává se, že se setká se Saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmanem (MbS) a prezidentem Spojených arabských emirátů Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem, přičemž válka mezi Izraelem a Hamásem je na programu jednání. Ani jeden z vůdců zemí Perského zálivu samozřejmě nepodepsal zakládající smlouvu o Mezinárodním trestním soudu a jejich setkání s Putinem jistě značně rozladí Washington a Evropské představitele.

V centru pozornosti bude také spolupráce na trhu s ropou související s OPEC+, která přichází v návaznosti na to, že tato skupina minulý týden kontroverzně oznámila nové dobrovolné snížení dodávek:

„Snížení těžby ropy, na kterém se dohodl OPEC+, se projeví až po určité době, uvedl v úterý Kreml a potvrdil, že Putin ve středu navštíví SAE a Saúdskou Arábii.“

V prohlášení Kremlu se uvádí, že Putin a korunní princ MbS budou jednat o „otázkách dvoustranné spolupráce v oblasti obchodu, hospodářství a investic, jakož i o různých aspektech spolupráce v mnohostranných formátech.“

Putinova diplomacie týkající se Blízkého východu a Gazy bude pokračovat i po jeho návratu domů do Moskvy, neboť ve čtvrtek bude hostit Íránského prezidenta Ebrahima Raisiho. Írán je na Západě vnímán jako velký podporovatel Hamásu a teroristických skupin v celém regionu, zejména Libanonského Hizballáhu. Hizballáh i Rusko již léta spolupracují uvnitř Sýrie, a to na obranu Asadovy vlády.

Kreml v poslední době prezentuje Spojené státy jako ty, které krizi v Gaze podnítily svou podporou Izraele bezhotovostním šekem. Kritika se soustředila na to, že Washington nevytvořil Palestinský stát a místo toho se rozhodl Palestincům pouze poskytovat ekonomické „výpomoci“, zatímco nechal konflikt léta doutnat.

Putin vedle Číny vedl celosvětovou kritiku prudce rostoucího počtu obětí na životech civilistů v pásmu Gazy. V Bidenově vlastní administrativě však narůstá nesouhlas

Putin naopak o Rusku prohlásil, že „nás nikdo nemůže podezírat z toho, že bychom hráli na jednu stranu“, a proto je Rusko schopno být legitimnějším zprostředkovatelem míru.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x