Slovenští politici označují Pandemickou smlouvu WHO za „globalistickou“ snahu o oslabení národů

Milan Uhrík

„Globalistům se kontrola nad lidmi během COVIDu zalíbila, a tak z ní chtějí do budoucna udělat nový standard,“ řekl europoslanec a předseda hnutí Republika Milan Uhrík.

Slovenští politici vystupují proti pandemické smlouvě Světové zdravotnické organizace, která byla ostře kritizována za snahu nahradit suverenitu států v době propuknutí globální nákazy. Estonsko již navrhovanou smlouvu odmítlo a Nový Zéland ji zbrzdil.

„Globalistům se kontrola nad lidmi během COVIDu zalíbila, a tak z ní chtějí do budoucna udělat nový standard,“ uvedl podle slovenského Denníku N europoslanec a předseda Hnutí Republika Milan Uhrík, „na to se nová pandemická smlouva připravuje.“ A dodal, že se jedná o „nový standard.“

Návrh smlouvy WHO o pandemii, který má být dokončen k projednání na 77. světovém zdravotnickém shromáždění v roce 2024, má být „globální dohodou o prevenci pandemií“ a měl by se vztahovat na 194 členských zemí organizace. Jak uvedl server LifeSiteNews, cílem pandemické dohody je údajně „dosáhnout větší spravedlnosti a účinnosti pandemické prevence, připravenosti a reakce na ni prostřednictvím co nejúplnější národní a mezinárodní spolupráce.“

Iniciativa vznikla v prosinci 2021 v reakci na to, co WHO označila za „katastrofální selhání mezinárodního společenství při projevování solidarity a rovnosti v reakci na pandemii koronavirové choroby (COVID-19).“

Kritici navrhované smlouvy, která byla předložena spolu s novými změnami Mezinárodních zdravotnických předpisů WHO, vyjádřili vážné obavy ohledně dopadu globalizované kontroly veřejného zdraví na suverenitu členských států. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že opozice proti smlouvě je založena na „dezinformacích“ a že obavy ze ztráty národní suverenity jsou „nesmysl.“

Bez ohledu na Ghebreyesova tvrzení se však na Slovensku, kde voliči nedávno zvolili kontroverzního populistu a premiéra Roberta Fica, politici vyjadřují proti chystané smlouvě. Podle některých zákonodárců je smlouva „globalistickou“ snahou o převzetí moci od jednotlivých států pod záminkou připravenosti na mimořádné situace.

Tomáš Taraba, ministr životního prostředí za Slovenskou národní stranu (SNS), tvrdí, že „vláda nebude souhlasit s žádnou smlouvou WHO, která by přenášela národní suverenitu při řešení jakékoli pandemie na nadnárodní orgán.“

Podle něj takový plán přenosu národní suverenity „koluje v pracovních dokumentech“ smlouvy, „kde má mít WHO právo popírat suverenitu států a lidská práva.“

Sám Slovenský premiér také odmítl navrhovanou pandemickou smlouvu WHO.

Jako populistický vůdce se Fico postavil proti poskytování vojenské pomoci Ukrajině, důrazně se postavil proti masové migraci ze zemí Blízkého východu a odmítl agendu LGBT. Ačkoli byl na počátku své kariéry členem komunistické strany, levicové skupiny se mu posmívají jako autoritáři a pro jeho nacionalistickou rétoriku a odmítání současných globalistických priorit ho srovnávají s Maďarským konzervativním vůdcem Viktorem Orbánem a bývalým Americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

V projevu ze 17. listopadu nově zvolený premiér prohlásil, že jeho strana „nepodpoří posílení pravomocí Světové zdravotnické organizace na úkor suverénních států při řízení boje proti pandemiím.“

Fico označil smlouvu za „nesmysl“, který „si mohly vymyslet pouze chamtivé farmaceutické společnosti, které začaly vnímat odpor některých vlád proti povinnému očkování.“

„Podle Ústavy Slovenské republiky si platnost takových mezinárodních smluv ve prospěch Světové zdravotnické organizace vyžaduje souhlas Národní rady Slovenské republiky,“ řekl a dodal, že „nevěří, že suverénní slovenské politické strany takový souhlas vyjádří“ a že jeho strana „určitě ne.“

Stejné pocity, jako Fico sdílí i jeho poradce Erik Kaliňák.

Podle Denníku N Kaliňák řekl, že pandemická smlouva WHO je „další ze snah globalistů oslabit moc národních států a přenést kompetence a pravomoci z rukou politiků, kteří se zodpovídají občanům, do rukou nikým nevolených úředníků.“

A odpor proti smlouvě WHO nebyl izolován pouze na Slovensku. Nový Zéland před podpisem smlouvy prosazoval „test národních zájmů“ a Estonsko plán přímo odmítlo.

Ve Spojených státech řada republikánských guvernérů, zákonodárců a aktivistů varovala před navrhovanou dohodou WHO, která by podle kritiků v podstatě přenechala národní suverenitu nadnárodní organizaci při mimořádných událostech v oblasti veřejného zdraví, jako je COVID-19.

V loňském roce se proti návrhu ohradil Floridský republikánský guvernér a kandidát GOP na prezidenta v roce 2024 Ron DeSantis, který tvrdil, že „elity“ během pandemie COVID-19 prosazovaly „zhoubnou politiku“ a že „není možné“, aby Florida „někdy podpořila“ globální dohodu.

Republikánská guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, republikánský guvernér Virginie Glenn Younkin a republikánský senátor USA Marco Rubio z Floridy podobně odmítli smlouvu a dodatky IHR, přičemž Rubio tvrdil, že dodatky „předají kontrolu nad rozhodováním o Americkém veřejném zdraví zkorumpované WHO.“

Prezidentka organizace Women’s Rights Without Frontiers Reggie Littlejohnová v roce 2022 tvrdila, že pokud by se tehdy zvažované dodatky prosadily, „vedly by k výraznému narušení suverenity USA – naší schopnosti sami rozhodovat o tom, zda něco představuje mimořádnou zdravotní situaci, a pokud ano, jaký je nejlepší přístup k této situaci.“

Návrh dokumentu zveřejněný na začátku tohoto roku podle všeho potvrzuje národní suverenitu během pandemií, ale stanoví jasnou výjimku pro země, jejichž politika je údajně škodlivá.

Podle dokumentu si členské státy WHO „v souladu s Chartou OSN a zásadami mezinárodního práva“ ponechávají „svrchované právo určovat a řídit svůj přístup k veřejnému zdraví, zejména k prevenci pandemií, připravenosti, reakci a obnově zdravotnických systémů, a to v souladu s vlastní politikou a legislativou za předpokladu, že činnosti v rámci jejich jurisdikce nebo kontroly nezpůsobí škody jejich národům a jiným zemím.“

Ještě se uvidí, jak by WHO v praxi určovala, zda činnosti členských států „způsobují či nezpůsobují škody jejich národům a jiným zemím.“

Během epidemie COVID-19 se země a státy, které se vzepřely národním a mezinárodním směrnicím a odmítly nařídit používání masek, očkování, pravidla uzavírání atd., dočkaly rozsáhlého odsouzení ze strany levicových médií a odborníků, kteří naznačovali, že tyto státy a země udržují šíření viru tím, že se nepodřizují kontroverzním a často škodlivým doporučením v oblasti veřejného zdraví.

Mezitím si organizace Human Rights Watch nedávno stěžovala, že současný návrh smlouvy ve skutečnosti nejde dostatečně daleko, aby obešel vlády jednotlivých států.

Ve zprávě ze 7. listopadu organizace uvedla, že současný návrh říká, že pravidla WHO budou podléhat vnitrostátním zákonům a že „se zdá, že strany jsou pouze ‚vybízeny‘ k ‚přijetí politik, strategií a/nebo opatření‘, ale nikoli k ‚dodržování‘ konkrétních ‚zákonů‘.“

„Tento přístup výrazně oslabuje odpovědnost vlád za přípravu, prevenci, reakci a obnovu v souladu s mezinárodním právem v oblasti lidských práv,“ tvrdí skupina.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kim
Host
Kim
10 měsíců před

Pandemistická smlouva WHO sleduje genocidu národů.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x