Proč válečná taktika USA na Ukrajině selhává

válka na Ukrajine

Podle deníku New York Times nemusí být výcviková taktika NATO používaná při Ukrajinské protiofenzívě tak účinná, jak se dříve předpokládalo.

válka na Ukrajine

Ukrajinská armáda si po více než dvou měsících letní protiofenzívy osvojila bojovou taktiku NATO a západní zbraně, včetně tanků a obrněných vozidel dodávaných USA.

Podle středečního článku v deníku The New York Times však výcvik NATO možná nebyl tak přínosný, jak bylo zamýšleno.

Podle publikace „Ukrajinská armáda prozatím odložila americké metody boje a vrátila se k taktice, kterou zná nejlépe.“

Odborníci uvedli, že za tím stojí jedno hlavní vysvětlení. Země NATO si cení integrované výzbroje neboli spolupráce všech vojenských složek. Ukrajinské jednotky však k úspěchu západní taktiky a taktiky NATO potřebují vzdušnou převahu, kterou nemají.

Podle plukovníka Britské armády ve výslužbě Hamishe de Bretton-Gordona, který dříve velel silám chemické, biologické, radiologické a jaderné obrany Spojeného království a NATO, „aby západní přístup fungoval efektivně, potřebujete všechny prvky a klíčovým prvkem je letectvo.“

V červnu Ukrajina tvrdila, že její síly postupují v protiofenzívě, ale bojují proti Ruské letecké a dělostřelecké síle, která jim brání v postupu na východě a jihu.

Ukrajinci bojují s jednou rukou svázanou za zády
Bretton-Gordon pokračoval, že bez letadel schopných čelit Rusku Ukrajinské jednotky „bojují přinejmenším s jednou rukou svázanou za zády.“

Podle analytiků byla bojová strategie NATO, která je silně zaměřena na ovládnutí oblohy, v posledních letech testována pouze na bojištích, kde měla aliance vzdušnou převahu.

Davis Ellison, strategický analytik z Haagského centra bezpečnostních studií (HCSS) uvedl, že žádné síly NATO se nepřiblížily tomu, s čím se nyní Ukrajina potýká tváří v tvář Rusku.

„Způsob vedení pozemní války NATO nebyl nikdy vážně vyzkoušen proti velkému státnímu protivníkovi, a to navzdory desítkám let investic a výcviku,“ poznamenal.

Paul van Hooft, další analytik z HCSS řekl, že ve válce v Iráku a v Perském zálivu v roce 1991 USA a spojenci rychle dosáhli vzdušné převahy.

Bez ní prošly Ukrajinské vojenské síly rychlým výcvikem NATO, aby se zbavily doktríny ze Sovětské éry, která je poněkud nepodobná způsobům Moskvy. Podle Nicka Reynoldse, výzkumného pracovníka pro pozemní válku ve vojenském think tanku Royal United Services Institute ve Velké Británii, se několik složek této dlouholeté doktríny zásadně liší od toho, jak nyní západní vojska instruují Ukrajinu k boji.

Nejen to, ale dodává, že je zde „obrovský nedostatek zkušeného personálu“ a ti, kteří zkušenosti získávají, často neprojdou přísným taktickým výcvikem, jakým procházejí západní jednotky.

Michael Kofman, vedoucí pracovník Carnegie Endowment for International Peace, řekl deníku Times, že předpoklad, že po několika měsících výcviku budou Ukrajinci bojovat jako Američtí vojáci, je problém. Místo toho jim podle něj mělo být pomoženo, aby bojovali „spíše tím nejlepším způsobem, který znají.“

„Není překvapivé, že Ukrajinci na část Západního výcviku rezignovali, protože jejich zkušenosti a adaptace pod palbou převyšují Západní mírové koncepty,“ dodal Ellison.

Bretton-Gordon poznamenal, že v ideálním případě by Ukrajinci potřebovali alespoň rok, aby se naučili stylům výcviku. V obtížných situacích, upřesňuje, se člověk může „vrátit k tomu, co je intuitivní“, a ne k tomu, co byl naučen.

Tiskový tajemník Pentagonu, brigádní generál Pat Ryder, v úterý médiím prozradil, že USA cvičí Ukrajince „od roku 2014“, a poznamenal, že má důvěru v jejich schopnosti a že je nasadí, až bude třeba.

Bývalý analytik Americké Centrální zpravodajské služby (CIA) Larry Johnson včera označil tvrzení Britské armády, že snahy Ukrajiny v protiofenzivní operaci zastavilo křoví, za „hloupé“ a „ignorantské.“

Johnson upřesnil, že tvrzení Velké Británie jsou „nesmyslná – musíte se divit, jak mohou proboha údajní profesionální vojáci v Británii říkat něco tak hloupého, tak neuvěřitelně ignorantského, že z toho [neúspěšné ukrajinské protiofenzivy] chtějí vinit letní porost.“

Před několika dny se Britské ministerstvo obrany pokusilo zakrýt veřejně dobře zdokumentované neúspěchy Ukrajiny na „odrůstajícím porostu“ na jihu Ukrajiny a označilo jej za důvod „pomalého postupu bojů.“

V červenci deník Bild s odvoláním na důvěrné hodnocení Německé rozvědky uvedl, že Ukrajinská protiofenziva čelí problémům kvůli špatnému provedení taktiky.

Podle Richarda Kempa z deníku The Telegraph Ukrajina za posledních sedm týdnů nedosáhla žádného významného průlomu ve své protiofenzívě a klade si otázku, zda vůbec bude úspěšná.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alesi
Host
Alesi
8 měsíců před

Od druhé světové války američani bojují tak, že nejdřív rozsekají ze vzduchu místa kam chtějí vstoupit a teprve pak tam pošlou vojáky.
Nefunguje jim to jinde než v Evropě, myslím německo, francii, itálii…..už v koreji a vietnamu jim tahle taktika byla k prdu, protože nebombardovali ulice a města, ale džungli a tam věděli prd jak dobře to rozsekali. Ano boje na Japonských ostrovech nešly zrovna tak jak měli v plánu……Nemůžou vyhrát!

Last edited 8 měsíců před by Alesi
Kim
Host
Kim
8 měsíců před

Americký voják potřebuje dobrou stravu, znamenité ubytování, večer horkou sprchu a v noci děvku do postele.

Drak
Host
Drak
8 měsíců před

Protože to není boj s bosými . špatně živenými, nevycvičenými a jen ručními zbraněmi vybavenými civilisty.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x