Ministři zahraničí Ruska a Číny jednali po telefonu o globálních problémech a válce na Ukrajině

Sergej Lavrov,Wang Yi

Ministři zahraničí Sergej Lavrov a Wang Yi uvedli, že odmítají konfrontační politiku Západu vůči Rusku a Číně, která se snaží bránit rozvoji.

Sergej Lavrov,Wang Yi

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a čínský ministr zahraničí Wang Yi během telefonického rozhovoru projednali několik globálních otázek, včetně Ukrajinské krize a dvoustranných vztahů, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

„Strany vysoce ocenily pokračující vývoj Rusko-Čínských vztahů, které vykazují stabilitu a pozitivní dynamiku uprostřed všeobecné geopolitické nestability na planetě,“ uvedlo ministerstvo.

Představitelé se „dotkli řady horkých regionálních témat, včetně Ukrajinské krize“, dodalo prohlášení.

Vrcholní diplomaté odmítli konfrontační politiku Západu vůči Rusku a Číně, která se snaží brzdit a omezovat rozvoj obou zemí prostřednictvím jednostranných sankcí a dalších „nelegitimních metod.“

„Pozitivně zhodnotili konstruktivní dialog a vysokou úroveň spolupráce mezi Moskvou a Pekingem v rámci OSN, BRICS, ŠOS (Šanghajské organizace pro spolupráci), Skupiny dvaceti a dalších mezinárodních struktur,“ prozradilo ministerstvo prostřednictvím tiskové zprávy.

Ministři znovu potvrdili „připravenost pokračovat v úzké koordinaci zahraniční politiky“, neboť usilují o realizaci dohod, které by prohloubily rozsah jejich dvoustranné spolupráce.

Jednalo se o první telefonát mezi ministry zahraničí Ruska a Číny po jmenování Wanga Yi do nejvyšší vládní funkce, v němž Ruský ministr „poblahopřál svému Čínskému protějšku k jeho nedávnému jmenování Čínským ministrem zahraničí a popřál mu mnoho úspěchů v jeho nové náročné roli.“

Dne 24. února vydala Čína dvanáctibodový poziční dokument k Ukrajině, v němž zdůraznila všechny kroky potřebné k dosažení „politického urovnání.“

„Konflikty a války nikomu neprospívají. Všechny strany musí zůstat rozumné a zdrženlivé, vyvarovat se rozdmýchávání plamenů a zvyšování napětí a zabránit dalšímu zhoršování krize nebo dokonce jejímu vymknutí se kontrole,“ uvádí se v dokumentu.

K těmto cílům patří respektování suverenity všech zemí, opuštění mentality studené války, zastavení nepřátelských akcí, obnovení mírových rozhovorů, řešení humanitární krize, ochrana civilistů a válečných zajatců, zachování bezpečnosti jaderných elektráren, snížení strategických rizik, usnadnění vývozu obilí, zastavení jednostranných sankcí, udržení stability průmyslových a dodavatelských řetězců a podpora obnovy po skončení konfliktu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x