V souvislosti s bombardováním plynovodu Nordstream v Baltském moři vyplouvají na povrch další a další znepokojivé podrobnosti.
Arabský zpravodajský kanál Al Mayadeen uvedl, že několik týdnů před útokem kroužily americké vrtulníky nad mořskou oblastí, kde 26. září došlo k osudným explozím, s nápadnou frekvencí.
To lze rekonstruovat pomocí letových údajů z online služby „Flightradar24.“ Podle ní na začátku září, necelý měsíc před útokem, vrtulník amerického námořnictva Sikorsky MH-60R „Seahawk“ několik dní po sobě – zejména 1., 2. a později 3. září – kroužil několik hodin nad oblastí poškozeného plynovodu nedaleko ostrova Bornholm.
Podle portálu pro sledování letadel letěl americký vrtulník z Gdaňska do oblasti, kde se nacházely plynovody Nordstream, několikrát.
Ve dnech 10. a 19. září přelétaly americké vrtulníky také nad Nordstreamem 1 a v noci z 22. na 25. září zůstalo několik vrtulníků několik hodin nad místem pozdějších výbuchů. Vrtulníky, které byly ve vzduchu v noci z 22. na 23. září a z 25. na 26. září, zanechaly obzvláště matoucí letové stopy.
V posledně jmenovanou noc kroužil víceúčelový vrtulník MH-60R „Strike Hawk“ devět hodin nad mořskou oblastí asi 250 kilometrů od Bornholmu, přibližně od 17:30 do 2:30 středoevropského času. „Strike Hawk“ může mimo jiné bojovat proti podvodním cílům.
Opravy nejsou možné
Na plynovodech Nordstream 1 a 2 nebudou probíhat žádné opravy. Takové práce by muselo zadat a zaplatit Rusko, protože je vlastníkem plynovodů. A EU by musela zrušit své sankce vůči Rusku, aby mohla tyto práce provést. To však v dohledné době nelze očekávat.
Časové okno pro případnou opravu se uzavře v říjnu. Trubky jsou totiž v současné době plné slané vody. Bez okamžitého zásahu bude tato slaná voda způsobovat korozi trubek, které jsou proti jejím účinkům chráněny pouze zvenčí, ale ne zevnitř. Tyto informace má k dispozici i federální vláda, která zřejmě celý projekt Nordstream odepsala.
Zánikem Nordstreamu ztratila německá ekonomika miliardové hodnoty.
Německý deník Bild shrnul dilema Západu v citátu údajného „experta na Rusko“ takto: „Otázka není technické, ale politické a právní povahy. Kvůli opravám bude třeba zrušit řadu sankcí proti dodávkám ruského plynu. Lodě, které mohou provádět stavební práce, musí získat povolení k těmto pracím. Gazprom musí být schopen opravy zaplatit. Musí být také k dispozici potřebná technologická řešení.“
Tyto problémy se nepodaří překonat včas – tedy během několika týdnů.
Dosud unikla více než polovina zemního plynu v potrubí. Je logické, že unikne i zbytek. A pak bude Nordstream historií.