Předsedkyně Evropské komise (EK) ve středu vyzvala členské státy Evropské unie (EU), aby „přemýšlely“ o zavedení povinných opatření v oblasti očkování proti COVID-19 v celém evropském bloku.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na středeční tiskové konferenci vyjádřila politování nad tím, že přibližně 33 % občanů EU dosud neobdrželo vakcínu proti COVID-19 s příměsí potratů, a navrhla „společný přístup“ všech 27 zemí, které jsou součástí EU.
„Třetina evropské populace není očkována. To je 150 milionů lidí, to je hodně,“ řekla von der Leyenová a naznačila, že „drtivá většina“ neočkovaných by mohla být k očkování donucena.
„Myslím, že je pochopitelné a vhodné vést nyní diskusi o tom, jak můžeme podpořit a případně uvažovat o povinném očkování v rámci Evropské unie.“
„Je třeba o tom diskutovat, je třeba najít společný přístup. Je to diskuse, kterou je podle mého názoru třeba vést,“ řekla shromážděným novinářům a přiznala, že „je to čistě v kompetenci členských států – není tedy na mně, abych dávala nějaká doporučení.“
Předsedkyně EK uvedla, že její „osobní postoj“ je, že „máme život zachraňující vakcíny, ale ne všude se dostatečně používají, a to něco stojí. Jedná se o obrovské náklady na zdravotnictví.“
Von der Leyenová vyjádřila názor, že „plné očkování a přeočkování poskytují nejsilnější ochranu proti COVID-19, která je v současné době k dispozici“, a snažila se vytvořit pocit naléhavosti v souvislosti s očkováním proti COVID-19 a uvedla, že v souvislosti s Omicronovou variantou „závodíme s časem“.
„Vědci nám říkají, že musíme udělat vše pro to, abychom co nejlépe využili čas, který máme, dokud nebudeme mít jistotu o charakteristikách přenosnosti a závažnosti Omicronu. Připravte se na nejhorší, doufejte v nejlepší.“
Předsedkyně Evropské komise v doprovodné tiskové zprávě uvedla, že nově identifikovaná varianta viru Omicron může být potenciálně zničující pro celý kontinent, a označila tento kmen za „pravděpodobně vysoce nakažlivý“, který proto „vyžaduje naši maximální pozornost.“
Proto podle ní EU „zintenzivňuje“ svůj program očkování proti COVID-19 a „investuje do léčby … zlepšuje monitorování a prevenci a posiluje naši globální solidaritu.“
„Do té doby vás všechny znovu naléhavě vyzývám: nechte se očkovat, nechte se přeočkovat a dodržujte pravidla, abyste se chránili.“
Sdělení navázalo na komentáře von der Leyenové před novináři a zdůraznilo potřebu, aby členské státy EU „byly připraveny zavést všechny nezbytné kontroly“, včetně „obnovených kampaní zaměřených na neočkované osoby ve všech věkových skupinách, které mají nárok na očkování, s cílenými národními strategiemi pro řešení váhavosti s očkováním“, a také zajištění „sdílení vakcín k dosažení celosvětového cíle proočkovanosti 70 % v roce 2022, který byl dohodnut na summitu G20 v říjnu 2021.“
Komise rovněž doporučila, aby 27 zemí EU denně vyhodnocovalo omezení cestování a „urychleně nasadilo posilovací dávky, aby se udržela silná úroveň ochrany proti viru včetně varianty Omicron, a to počínaje nejzranitelnějšími skupinami.“
Požadavky von der Leyenové následují po oznámení Rakouska a Německa, které plánují vymáhat od občanů povinnost očkování proti COVID-19, vyžadovat očkování a ukládat vysoké pokuty těm, kteří se mu nepodrobí.
Rakouský kancléř Alexander Schallenberg, který byl nespokojen s tím, že předsedá zemi s nejnižším počtem očkovaných proti COVID-19 v západní Evropě, 19. listopadu oznámil, že „se nám nepodařilo přesvědčit dostatek lidí, aby se nechali očkovat“, a následně nařídil, že tato historická země bude vyžadovat, aby se lidé nechali zaočkovat do 1. února 2022.
Rakušanům, kteří se příkazu vzepřou dvakrát, bude podle návrhu zákona, který unikl do tisku hrozit pokuta až 7 200 eur nebo čtyřtýdenní trest odnětí svobody.
Tlak na zaočkování většiny světové populace s cílem zabránit závažným onemocněním u těch, kteří nejsou ohroženi od samého počátku – Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí míru přežití infekce vyšší než 99,95 % u osob mladších 50 let – přispívá ke skepsi, která provází zvýšený tlak na posilovací dávky očkování proti COVID-19.
Mezitím se seznam nežádoucích účinků uznaných FDA rozšířil z těžkých anafylaktických reakcí na smrtelné trombotické příhody, zánětlivé onemocnění srdce, neurologicky postižená onemocnění, jako je Guillain Barréův syndrom, a desítky tisíc zaznamenaných úmrtí a trvalých postižení.