Podle lékařské studie zveřejněné v odborném časopise The Lancet se nepodařilo zastavit přenos viru COVID-19 a nové údaje ukazují, že výskyt viru u plně očkovaných osob se zvyšuje.
Při zkoumání nových infekcí v Německu vědci zjistili, že počet případů u plně očkovaných osob ve věku 60 let a starších vzrostl z 16,9 % v červenci na 58,9 % v říjnu.
Studie jasně ukázala, že plně očkované osoby se stále častěji stávají zdrojem přenosu COVID-19, a poukázala na podobnou situaci ve Velké Británii. V celé Británii byl počet kontaktů v domácnostech na neočkované případy (23 %) o něco nižší než počet kontaktů na očkované osoby (25 %).
Během tří týdnů bylo ve Velké Británii hlášeno 100 případů onemocnění COVID-19 u osob starších 60 let. Z těchto nakažených bylo 89,7 % osob plně očkovaných, zatímco 3,4 % bylo neočkovaných.
Pro výzkumníky je ještě znepokojivější, že v Izraeli propukla epidemie, která nakazila několik zdravotnických pracovníků a pacientů i jejich rodinných příslušníků, a to od plně očkovaného pacienta v nemocnici.
Na podporu obav vyjádřených ve studii uvádí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v současné době čtyři z pěti oblastí v USA s nejvyšším procentem plně očkovaných osob jako okresy s vysokou mírou přenosu.
Výzkumníci upozornili, že rozhodovací orgány musí vzít na vědomí riziko, které stále představují očkovaní jedinci.
„Zdá se, že ignorovat očkovanou populaci jako možný a relevantní zdroj přenosu při rozhodování o opatřeních na kontrolu veřejného zdraví je hrubě nedbalé.“
Výzkum zveřejněný v časopise The Lancet přichází v době, kdy země zvažují zavedení povinného očkování proti COVID-19, aby pomohly ochránit občany před šířením Omicronové varianty a možným opětovným nárůstem počtu případů.
Řecko se stalo první zemí v EU, která zavedla povinnost očkování proti COVID-19 a vyhrožuje všem lidem starším 60 let, kteří se nenechají očkovat každoměsíční pokutou.