Nigerijský prezident Muhammadu Buhari varoval, že některé zbraně, které západní země dodaly na Ukrajinu, začínají putovat do Afriky.
V projevu k hlavám sousedních států na zasedání Komise pro povodí Čadského jezera varoval: „Situace v Sahelu a zuřící válka na Ukrajině bohužel slouží jako hlavní zdroje zbraní a bojovníků, které posilují řady teroristů v regionu.“
„Podstatná část zbraní a munice, které byly pořízeny za účelem vedení války v Libyi, se nadále dostává do oblasti Čadského jezera a dalších částí Sahelu. Stejně tak se do regionu začínají dostávat zbraně používané pro válku na Ukrajině a v Rusku,“ dodal.
Uvedl, že tento nelegální pohyb zbraní do oblasti ohrožuje kolektivní mír a bezpečnost v regionu.
Oblast Čadského jezera je sociálně a hospodářsky integrovaná oblast ve střední a západní Africe, která zahrnuje Nigérii, Niger, Čad a Kamerun. V této oblasti dochází k nárůstu extremistického násilí a přístup k těmto zbraním situaci jen zhorší.
Buhari rovněž využil příležitosti a vyzval své protějšky, aby posílili spolupráci v oblasti bezpečnosti a vypořádali se s pašováním zbraní. Uvedl, že Nigérie posílí svou vojenskou koordinaci ve válce, kterou tyto země vedou proti teroristům z ISIS a Boko Haram – což bude mnohem náročnější, protože dostávají zbraně určené pro Ukrajinu.
Celosvětové obavy z možného odklonu zbraní
Minulý měsíc finská policie varovala, že některé ze zbraní dodaných na Ukrajinu již skončily v nesprávných rukou. Vedoucí oddělení organizovaného zločinu finského policejního úřadu pro vyšetřování Christer Ahlgren uvedl, že zbraně, které byly původně odeslány na Ukrajinu, jako jsou pistole, bojové drony, granáty a útočné pušky, byly nalezeny v několika evropských zemích. Dodal, že tři z největších motocyklových gangů na světě znovu aktivovaly své pašerácké trasy pro zbraně směřující na Ukrajinu.
Dodal, že: „Na nárůst organizovaného zločinu a pouličních zločineckých gangů upozorňujeme už léta, ale nikdo nás neposlouchá.“
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu rovněž varoval, že zbraně, které Západ poskytl Ukrajině, se dostávají na černý trh a šíří se západní Asií. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že rakety Stinger a Javelin dodané západními zeměmi se prodávají na černém trhu a objevují se v místech, jako je Kosovo a Albánie.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla: „Vojenský náklad NATO končí v rukou teroristů, extremistů a zločineckých skupin na Blízkém východě, ve střední Africe a v jihovýchodní Asii.“
V červenci Europol uvedl, že spolupracuje s Ukrajinou na snížení hrozby obchodování se zbraněmi, a poznamenal, že ve válečných zónách hrozí, že se střelné zbraně dostanou do nesprávných rukou.
„V souvislosti s válkou na Ukrajině Europol varoval, že šíření střelných zbraní a výbušnin na Ukrajině by mohlo vést k nárůstu střelných zbraní a munice, které se do EU pašují po zavedených pašeráckých trasách nebo prostřednictvím internetových platforem. Tato hrozba by mohla být ještě vyšší po ukončení konfliktu,“ uvedli v prohlášení.
Američtí představitelé uvedli, že jsou přesvědčeni, že zbraně, jako jsou špičkové rakety a odpalovací zařízení darované Ukrajině, se dostaly na frontovou linii, ale odborníci tvrdí, že vysledovat všechny lehké zbraně je téměř nemožné. Přestože byl oznámen plán USA, který má zabránit odklonu zbraní, mnozí zákonodárci požadují přísnější dohled.