Maďarský prezident Viktor Orbán sklidil v Americe ovace za obhajobu rodinných hodnot

Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán sklidil v projevu na Konzervativní politické akční konferenci (CPAC), která se konala tento týden, monstrózní potlesk za svou neochvějnou obhajobu manželství, tradiční rodiny a otevřený odpor k radikální genderové ideologii.

Viktor Orbán

„Maďarsko bude chránit instituci manželství jako svazku jednoho muže a jedné ženy!“ Orbán to ve čtvrtek řekl jásajícímu davu na konferenci CPAC v Dallasu v projevu nazvaném „Jak bojujeme.“

„Rodinné svazky budou založeny na manželství nebo na vztahu mezi rodiči a dětmi. Shrnuto a podtrženo, matka je žena. Otec je muž. A nechte naše děti na pokoji. Tečka. Konec diskuse,“ dodal konzervativní lídr, načež kamera ukazuje, jak členové davu maďarskému politikovi aplaudují vestoje.

Orbán, který v Maďarsku vyhrál čtyři volby po sobě, také vysvětlil, že při řešení aktuálních problémů ve společnosti „politika, příteli, nestačí. Tato válka je válkou kulturní. Musíme revitalizovat naše církve, rodiny, univerzity a společenské instituce.“

Když Orbán popisoval, jak dosáhl politického úspěchu, uvedl, že jedním z hlavních faktorů je oddanost jeho vlády „právu a pořádku bez kompromisů“, a s humorem dodal, že jeho vláda „se rozhodla, že nepotřebujeme více pohlaví, ale více strážníků.“

„Méně transvestitů a více Chucka Norrise,“ zdůraznil Orbán, na což dav reagoval smíchem.

Bezprostředně po projevu se na sociálních sítích objevily hlasy levicových politiků, kteří demokraticky zvoleného premiéra obvinili z toho, že je „autoritář“ a „diktátor“, a zdůraznili, že Američané, kteří ho podporují, si takové označení zaslouží.

„Republikánská strana je plně autoritářské hnutí. Američané si všimli jejich extremismu a znechuceně sledují, jak se strana plazí před maďarským diktátorem Viktorem Orbánem a zbavuje nás svobod,“ napsala levicová mediální síť MeidasTouch na své stránce na Twitteru.

„Nikdo nemluví za dnešní republikánské voliče a nedává jim hlas lépe než oni: Viktor Orbán – skutečný autoritář. Donald Trump a Ron DeSantis – rodící se autoritáři. Tucker Carlson – největší roztleskávač autoritářství. To je dnešní GOP,“ dodal bývalý kongresman Joe Walsh.

Navzdory obvinění z „autoritářství“ se zdá, že kritici Orbána se převážně zaměřují na jeho snahu omezit přistěhovalectví do malé země nebo na opatření, která přijal v sociálních otázkách prostřednictvím demokratického procesu, jako je rozhodnutí jeho vlády zakázat „párům“ stejného pohlaví adoptovat děti nebo zákon, který v jeho zemi brání lidem legálně „změnit“ pohlaví.

Jeden z kritiků, sociolog z Princetonské univerzity Kim Lane Scheppele, přiznal, že „Budapešť je jedním z nejkrásnějších měst na světě. Působí tak funkčně a svobodně – přijedete tam a říkáte si ‚tohle přece nemůže být diktatura‘.“ Tvrdí však, že to není proto, že Maďarsko je skutečně svobodnou zemí, ale spíše proto, že Orbán uplatňuje „represi 21. století“, v níž je schopen dosáhnout svých cílů „spíše změnami ústavy než násilím.“

Ačkoli je Orbán mnohými mainstreamovými médii často označován za „diktátora“, pravdou zůstává, že v posledních dubnových volbách získal Orbán v parlamentu nadpoloviční většinu a získal více než dvě třetiny křesel, přestože první průzkumy předpovídaly jeho sesazení.

Zdroj

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x