Podle oficiálních statistik zveřejněných v pátek se Německá průmyslová výroba v květnu nečekaně snížila, což vyvolalo obavy z vleklého zpomalení největší evropské ekonomiky.
Podle sezónně očištěných údajů spolkového statistického úřadu Destatis se produkce ve zpracovatelském centru oproti předchozímu měsíci snížila o 0,2 %.
Analytici společnosti FactSet, která se zabývá finančními údaji, v průzkumu předpověděli, že ukazatel nevykáže v podstatě žádnou změnu.
Carsten Brzeski, ekonom ING, upozornil, že nejnovější údaje naznačují, že „Německý průmysl stále uvízl ve stagnaci“, a dodal, že „potřebuje v červnu nárůst aktivity, aby se vyhnul prodloužení recese.“
Spolkové ministerstvo hospodářství a klimatu Německa se naopak snažilo být navzdory negativním údajům optimistické a uvedlo, že „nedávná stabilizace poptávky ukazuje na oživení – i když zpočátku mírné – průmyslové ekonomiky v nadcházejících měsících“, a varovalo, že chmurné ukazatele v posledních dvou měsících „nezbavily Německou ekonomiku rizika dalšího poklesu.“
Habeck: V případě zastavení dodávek ruského plynu by mohlo dojít k zastavení výroby v Německu
Největší evropská ekonomika by mohla zastavit průmyslovou výrobu, pokud nebude prodloužena dohoda Ukrajiny s Ruskem o tranzitu plynu do Evropy, varoval v červnu německý ministr hospodářství Robert Habeck.
Dohoda o tranzitu plynu, jejíž platnost vyprší na konci roku 2024, je stále hlavním zdrojem energie pro země, jako je Itálie, Rakousko, Maďarsko a Slovensko, a zůstává zdrojem příjmů pro Kyjev, který získává poplatky za přepravu plynu přes své území.
Spolkový statistický úřad Destatis 2. května uvedl, že Německo oficiálně upadlo do recese, a odhalil, že HDP země zaznamenal ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích pokles růstu.
Na ekonomickém fóru ve východoněmeckém Bad Saarow vicekancléř varoval, že by se politici měli vyvarovat „opakování stejné chyby“, když předpokládají, že ekonomika nebude ovlivněna, aniž by připravili plány na zajištění dodávek energie.
„Neexistuje žádný bezpečný scénář, jak se věci vyvinou,“ zdůraznil.
Dodal, že Německo bude muset vyvážet plyn do východoevropských zemí, aby zaplnilo případné mezery v poptávce v souladu s pravidly EU o sdílení zátěže spojené s nedostatkem energie, takže němečtí výrobci budou mít omezené nebo dokonce žádné dodávky plynu.
Proto bude pro zachování toku energie do východního Německa a východní Evropy zásadní zřízení plánovaných terminálů LNG na severu země, což je projekt, který by zvýšil kapacitu zásobníků, ale proti němuž se staví místní obyvatelé a skupiny ekologických aktivistů, uvedl Habeck.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.