Viktor Orbán: Trpaslíci chtějí vyvíjet tlak na energetického giganta

Setkání maďarského premiéra Viktora Orbána se srbským prezidentem Vučićem v Bělehradě

EU se opět zaměřuje na Maďarsko. Brusel nyní uvolnil cestu k masivním finančním sankcím proti Budapešti jako odvetu za maďarskou zahraniční politiku, která zahrnuje přísnou neutralitu v otázce sankcí vůči Rusku a nepřetržité smlouvy o dodávkách plynu s Gazpromem.

Setkání maďarského premiéra Viktora Orbána se srbským prezidentem Vučićem v Bělehradě

Evropská komise se v neděli dohodla na zablokování plateb EU ve výši přibližně 7,5 miliardy eur, protože tyto peníze nejsou v Maďarsku v bezpečí před „zneužitím“, vysvětlil komisař pro rozpočet Hahn. Právě nedávno byla v Evropském parlamentu přijata rezoluce, v níž většina levicových a zelených poslanců obvinila Maďarsko, že již není „demokracií.“

Maďarská vláda pod vedením Viktora Orbána tento krok nezpochybnila. Orbán místo toho opět kritizoval postup Bruselu v oblasti energetiky. Je absurdní, že „trpaslíci chtějí pod tlakem uvalit sankce na energetického giganta,“ prohlásil šéf maďarské vlády během návštěvy Srbska.

Maďarské zásobníky plynu jsou plné, Budapešť si také s Gazpromem vyjednala dodatečné záruky dodávek a cena benzínu pro maďarské občany byla snížena na 1,18 eura za litr.

Energetičtí trpaslíci sankcionují giganta
Na tomto pozadí Orbán během své návštěvy Srbska, během níž mu prezident Vučić udělil medaili, prohlásil: „Silnější uvalují sankce na slabší. Když se však podíváte na energetickou sféru, vidíte, že my jako trpaslíci nyní uvalujeme sankce na energetického giganta.“ To je v historii zcela neobvyklý jev.

„Tyto nové sankce nás velmi bolí, takže jsou pro nás špatné a bolestivé, stojí nás hodně peněz a také ohrožují značnou část zisků, kterých jsme dosáhli v uplynulém desetiletí.“

K podobnému závěru dospěl i šéf Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW) Marcel Fratzscher. Pro agenturu Reuters uvedl, že „válka na Ukrajině způsobila německé ekonomice obrovské škody.“

„Zhruba se jedná o ztrátu čtyř až pěti procentních bodů hrubého domácího produktu během tří let,“ řekl Fratzscher. „To je o 150 až 200 miliard eur méně hospodářského výkonu.“

Varoval před „výrazným poklesem soukromé spotřeby, a tím i životní úrovně neobvykle velkého počtu lidí.“ Průzkum agentury Forsa nedávno ukázal, že většina Němců již není ochotna akceptovat finanční nevýhody kvůli sankcím spolkové vlády vůči Rusku.

Maďarsko „znuděné“ rezolucemi EU
Orbán se vyjádřil také k poslední rezoluci Evropského parlamentu v Bělehradě: „Je to už potřetí nebo počtvrté, co se to děje, že se v Evropském parlamentu přijímá rezoluce odsuzující Maďarsko. Jediný důvod, proč se této zprávě nesmějeme, je ten, že už jsme znuděni.“

Také evropští křesťanští demokraté se posouvali stále více doleva. „Hlasovací podíly to přesně ukazují: pravicové strany hlasovaly pro Maďarsko a levicové strany proti,“ upozornil Orbán.

Mezitím Maďarská delegace vedená starostou Budapešti Istvánem Tarlosem navštívila město Samarkand.

Samarkandský úředník maďarskou delegaci přivítal a seznámil ji s hospodářským potenciálem a možnostmi cestovního ruchu v regionu. Byly projednány perspektivy rozšíření obchodní, hospodářské, turistické a další spolupráce mezi Samarkandem a Budapeští.

Hosté z Maďarska se seznámili s historickými a kulturními památkami a také s pamětihodnostmi Samarkandu.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x