NATO se připravuje na možný návrat Trumpa, připravuje plán B

Jens Stoltenberg

Podle článku ve Washington Post se představitelé EU snaží vyrovnat s realitou tím, že se snaží prodat Trumpovu Ameriku stávajícímu světovému řádu.

Mnichovská bezpečnostní konference byla dějištěm napětí mezi Evropou a USA, protože se do hry dostaly otázky týkající se Ruska a nadcházejících voleb.

Vzhledem k zastavení balíčku pomoci Ukrajině a blížícímu se kolu voleb v USA se Evropští představitelé blíží realitě, kdy budou muset jednat s bývalým Americkým prezidentem Donaldem Trumpem ohledně bezpečnosti. Zejména po Trumpově řečnickém úletu s Ruskem je nyní Evropa znepokojena, rozzlobena a zmatena.

Zde je popis toho, co se odehrálo: Trump potvrdil svou ochotu „povzbudit“ Rusko k útokům na členy NATO, kteří se opožďují s plněním svých finančních závazků.

„Jeden z prezidentů velké země se postavil a řekl: ‚No, pane, když nezaplatíme a napadne nás Rusko, ochráníte nás?‘. Řekl jsem: ‚Nezaplatili jste, jste delikventi?“ „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co chtějí. Musíte zaplatit. Musíte platit své účty.“

Američtí představitelé se snažili zmírnit napětí během Mnichovské bezpečnostní konference, ale nepodařilo se jim to poté, co se objevila zpráva o smrti Ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. Na druhou stranu Evropští představitelé přiznali, že velmi pozorně sledují průzkumy veřejného mínění, které probíhají po celých Spojených státech kvůli předpokládanému výsledku voleb.

Evropě se však nelíbí, co vidí, jak píše The Washington Post, který citoval jednu osobu, která se obává, zda Bidenovo zdraví vydrží až do listopadu.

Republikán Adam Smith (Washington), hlavní demokrat ve výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů, řekl: „Naléhavě vás žádám, abyste vyvíjeli obrovský tlak na každého republikána ve Sněmovně reprezentantů, který je zde přítomen, aby nám dal hlasovat o pomoci Ukrajině, a aby bylo jasné, jak je to důležité.“

Výměna Číny za Ukrajinu
Pro některé Evropské kritiky je Trump existenční hrozbou pro NATO, protože ho považují za užitečný nástroj Ruska, který chce podkopat Západ a jeho bezpečnost.

Podle zprávy The Post se představitelé EU snaží vyrovnat s realitou tím, že se snaží prodat Trumpovu Ameriku stávajícímu světovému řádu, ale také se připravují na plán B pro případ, že Trumpova Amerika padne.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se snažil zmírnit úder tím, že nedávno vystoupil s projevem v Trumpovi nakloněné nadaci Heritage Foundation a v závodě Lockheed Martin v Alabamě, aby ukázal, kolik spojenci investují do Amerických výrobců zbraní.

Stoltenberg nebyl výjimkou. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna přijel do Arkansasu, aby ukázal, co EU dělá pro obranu, a aby podpořil další zapojení USA do NATO. Jeho cílem bylo „položit na stůl fakta“ a vyzval: „Musíme být praktičtí.“

The Post uvedl, že Evropští představitelé v kuloárech často uvažují o tom, že Američanům slíbí přísnější postup vůči Číně výměnou za jejich podporu Ukrajině a NATO.

„Problémem Evropy je, že sama o sobě neposkytuje dostatečně odstrašující prostředky,“ řekl v neděli v Mnichově. „Myslím, že Americká bezpečnostní deka umožnila, aby Evropská bezpečnost atrofovala.“

Zdůraznil, že vystoupení z NATO nebo z Evropské kooperace nemusí být volbou, ale že se musí „otočit“ směrem k Asii.

Senátor J. D. Vance v neděli v Mnichově řekl: „Nemyslím si, že Vladimir Putin představuje pro Evropu existenční hrozbu…“. A v míře, v jaké je…“ pokračoval, to ukazuje, že „Evropa musí převzít agresivnější roli ve své vlastní bezpečnosti.“

„To, že je to zlý člověk, neznamená, že se nemůžeme zapojit do základní diplomacie a upřednostňovat Americké zájmy,“ uzavřel.

„Udělejte si domácí úkol“
Nejmenovaný Evropský bezpečnostní představitel prohlásil: „Když bývalý a možná budoucí vůdce svobodného světa říká, že by seděl se založenýma rukama a sledoval, jak Rusko zaútočí na spojence v NATO, musíme se znovu zamyslet nad tím, jak by mohl vypadat Americký závazek vůči Evropě a Ukrajině.“

„Musíme doufat v nejlepší, ale musíme se připravit na nejhorší,“ dodal představitel s tím, že to znamená upustit od pomoci Ukrajině a umožnit Putinovi „destabilizovat“ region.

Od Trumpových výroků o Rusku pracuje EU na svém plánu B tím, že sestavuje doplněk NATO, který by pracoval s bezpečnostními zárukami USA, ale který by stále mohl sloužit jako alternativa, pokud by USA vystoupily.

Přesto je Evropa stále rozdělená, protože Francie a Německo se nemohou dohodnout na tom, kdo bude účet financovat, zatímco Východní Evropa plně nedůvěřuje Západní Evropě v případě Ruských hrozeb a vyrovnání Ruského potenciálu v případě jaderné války zůstává nejasné.

Vysocí představitelé Americké politiky tvrdí, že ve skutečnosti toho ohledně rozhodování o zahraniční politice v budoucích administrativách nemohou mnoho udělat.

Německá poslankyně Evropského parlamentu Hannah Neumannová prohlásila, že není pochyb o tom, jak moc Mnichovské publikum upřednostňuje Bidena, ale dodala, že většina publika chápe, že hlubší roli hraje i změna nálad v USA.

„Všem je jasné: Ať už Trump, nebo Biden, země v EU se musí spojit a posílit svou bezpečnostní hru,“ prohlásila.

„To je domácí úkol.“

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Drak
Host
Drak
2 měsíců před

Proč? Pro tohle. Banda, která se proti nám spikla -https://cz24.news/transatlanticky-utok-2-0-rozhovor-tuckera-carlsona-video-cz-titl-1-hod-5-min/

1
0
Would love your thoughts, please comment.x