Edward Snowden: Assangeovo vydání je v rozporu se smlouvou o vydávání mezi USA a Spojeným královstvím

Julian Assange

Edward Snowden, bývalý spolupracovník Americké Národní bezpečnostní agentury a whistleblower, v úterý prohlásil, že případné vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států Britskými úřady by představovalo porušení smlouvy o vydávání osob mezi USA a Spojeným královstvím.

„Pohoršující na roky trvajícím ‚procesu‘ Spojeného království, jehož cílem je odsoudit Juliana Assange k smrti v Americkém žaláři, je to, že obětí jeho ‚zločinu‘ (novinařiny) je stát, a nikoli osoba – což je definice politického trestného činu, který smlouva mezi USA a Spojeným královstvím o vydávání výslovně zakazuje,“ napsal Snowden na X.

Dále vyzval politické představitele a novináře, aby k Assangeovu procesu nemlčeli, protože by stále mohli „reálně ovlivnit jeho výsledek.“

Vrchní soud v Londýně v úterý zahájil dvoudenní jednání v případu Juliana Assange a úřady posoudí, zda bude mít novinář více možností napadnout vydání do USA u Britských soudů.

Assange nebyl u soudu přítomen kvůli nemoci, když jeho právník podával poslední odvolání proti vydání do USA.

Před budovou soudu se dnes sešli protestující, aby podpořili Assange a vyzvali k jeho propuštění z vězení.

Jeho manželka Stella Assangeová promluvila před shromážděním před soudem a vyjádřila se, že prokurátorům „tohle nemůže projít. Julian potřebuje svobodu a my všichni potřebujeme pravdu.“

„Nemám naději, že to dopadne podle našich představ. A i kdyby to dopadlo po našem – což znamená, že by dostal povolení k odvolání a jeho argumenty by byly plně vyslyšeny -, pak by to znamenalo, že Julian bude nadále ve vězení,“ řekla novinářům.

Pokud by Assangeovo odvolání nebylo úspěšné, má možnost obrátit se na Evropský soud pro lidská práva a zabránit tak svému vydání do USA. Jeho právní tým se nicméně obává, že by se Britská vláda mohla pokusit o jeho letecký převoz ještě před podáním takového odvolání.

V dubnu 2019 byl Assange převezen do Londýnské přísně střežené věznice Belmarsh kvůli porušení podmínek kauce. V USA mu hrozí stíhání podle zákona o špionáži za získávání a vyzrazování utajovaných informací.

Pokud bude shledán vinným, může být odsouzen až na 175 let vězení.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x