Kreml: USA a Velká Británie „de facto“ stojí za explozí plynovodu Nord Stream

Nord Stream exploze

Napětí mezi Ruskem a Západními mocnostmi se dnes dále vystupňovalo, když Kreml oficiálně obvinil Spojené státy a Velkou Británii ze zosnování podvodních výbuchů, které loni poškodily plynovod Nord Stream v Baltském moři, uvedl Kreml.

Nord Stream exploze

„Jsou tak či onak zapojeny do tohoto teroristického útoku,“ uvedl Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov na pravidelném tiskovém brífinku v odpovědi na otázku týkající se výbuchů ze září 2022.

Výbuchy, k nimž došlo v září 2022, vážně poškodily plynovody Nord Stream, narušily tok zemního plynu z Ruska do Evropy a vyvolaly značnou mezinárodní reakci.

Zatímco zpočátku se o incidentu spekulovalo a vyšetřovalo, nyní Rusko otevřeně ukázalo prstem na Spojené státy a Velkou Británii, aniž by předložilo konkrétní důkazy na podporu svých tvrzení.

Dne 26. září 2022 došlo k výbuchům na třech ze čtyř řetězců podmořských plynovodů Nord Stream 1 a 2, které mají ročně přepravit do Evropy celkem 110 miliard metrů krychlových Ruského plynu.

Německo, Dánsko a Švédsko zahájily samostatné vyšetřování podezření na sabotáž a Německá média informovala o problémech s důvěrou mezi těmito třemi zeměmi EU.

Zdroje obeznámené s vyšetřováním výbuchů plynovodu Nord Stream potvrdily zprávy médií, že stopy vedou na Ukrajinu.

Německá média dodala, že přibývá důkazů, že za útoky na plynovody Nord Stream mohou stát agenti napojení na Ukrajinu. Zpravodajské agentury s odkazem na technické údaje poznamenaly, že byly na Ukrajině před výbuchy v Baltském moři i po nich.

V červnu přinesl deník The Washington Post zprávu, podle níž CIA prostřednictvím evropské špionážní agentury tři měsíce před sabotážním útokem věděla, že členové Ukrajinského speciálního operačního týmu mají v úmyslu vyhodit do povětří plynovod Nord Stream.

Podle vyšetřovatelů byla jachta naložena výbušninami a odklonila se od své původní trasy do Polských vod z Dánského ostrova Christianso.

Německá spolková prokuratura v březnu potvrdila, že na lodi, která převážela výbušniny určené k odpálení plynovodu Nord Stream, byly provedeny prohlídky.

Nacistický veterán SS by měl být postaven před soud
Kreml vyzval Kanadskou vládu, aby podnikla kroky proti ukrajinskému nacistickému veteránovi SS Jaroslavu Hunkovi, který minulý týden sklidil ovace v Kanadském parlamentu.

Peskov zdůraznil potřebu spravedlnosti a vydání v návaznosti na podobná prohlášení Polska, které vyjádřilo záměr podniknout proti Hunkovi právní kroky.

„Slyšeli jsme prohlášení z Polska, že rovněž plánují zahájit právní stíhání nacisty Hunky. Promlčení takových zločinů samozřejmě není možné,“ uvedl Peskov.

„V tomto ohledu se samozřejmě domníváme, že Kanadská vláda musí Hunku postavit před soud a předat ho těm, kteří ho postaví před soud,“ dodal ruský diplomat.

Kontroverze kolem Jaroslava Hunky se dostala do popředí minulý týden, kdy 98letému ukrajinskému veteránovi nacistického režimu tleskali ve stoje členové Kanadského zákonodárného sboru.

Během projevu Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se 98letý bývalý ukrajinský nacistický voják, který za druhé světové války sloužil v divizi Waffen-SS, dočkal potlesku vestoje od členů Kanadského parlamentu.

Zelenskyj navštívil Kanadu v pátek a přednesl před parlamentem projev, v němž žádal o pokračující podporu ve válce na Ukrajině. Po návštěvě Spojených států se zapojil do jednání s Kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Hunka byl jedním z účastníků projevu Ukrajinského prezidenta v Kanadském parlamentu, kde uznal historické nepřátelství mezi Ukrajinou a Ruskem.

Tato záležitost vyvolala na sociálních sítích značné pobouření, neboť Kanadští novináři a aktivisté z různých prostředí poukazovali na to, že historie této osoby byla veteránskými organizacemi v Západních zemích zamlčována.

Jiní vyjadřovali údiv nad uznáním „imigranta, který sloužil ve vojenské jednotce Třetí říše a čelil obvinění ze spáchání ‚válečných zločinů‘.“

Stojí za zmínku, že Ruský prezident Vladimir Putin při několika příležitostech zdůraznil, že ruští vojáci bojují „za osvobození své vlasti od nacismu“, čímž podtrhl důležitost zabránit obnovení nacismu, který způsobil různým národům značné utrpení.

Vzpomínka na Clintonové trapas
Kreml se také opřel do bývalé Americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která nedávno kritizovala Ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho postoj k rozšiřování NATO.

Peskov v reakci připomněl minulý diplomatický incident z roku 2009, kdy bylo symbolické tlačítko „reset“, které mělo zlepšit rusko-americké vztahy, omylem označeno v ruštině jako „přetížení.“

Clintonová se v komentáři vysmála Putinovi za to, že Rusko je silně proti rozšiřování NATO, a řekla: „Škoda, Vladimíre. Můžeš si za to sám.“ Tyto výroky znovu vyvolaly napětí mezi Ruskem a Spojenými státy ve sporné otázce rozšiřování NATO.

Peskov v odpovědi poukázal na incident z roku 2009, kdy Clintonová v době, kdy byla ministryní zahraničí USA, na tiskové akci v Ženevě předala Ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi červený knoflík s Anglickým slovem „reset“ a Ruským slovem „peregruzka“ (přetížení).

Tato chyba, která vznikla chybou v překladu, se tehdy stala symbolem diplomatických rozpaků mezi oběma národy.

„Incident s tlačítkem ‚reset‘ z roku 2009 si docela dobře pamatujeme a připomíná nám, že diplomacie vyžaduje přesnost a porozumění. Symbolika v diplomacii může mít někdy nezamýšlené důsledky, jak jsme viděli v minulosti,“ uvedl Peskov.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x