EU pokračuje v zavádění kontroverzního, centrálně řízeného digitálního eura

Digitální euro

Evropská unie (EU) je známá tím, že plýtvá spoustou peněz na nesprávné nebo dokonce beznadějné účely, a odpůrci centralizovaných digitálních peněz (CBDC) určitě doufají, že digitální euro, na jehož vývoj bylo právě vyčleněno 1,3 miliardy eur, bude jedním z nich.

Evropská centrální banka (ECB) totiž při oznámení tohoto kroku nezapomněla přidat výhradu, že se „nezavazuje k zahájení žádné z uvedených vývojových prací.“

V tuto chvíli však ECB své plány prosazuje, a to mnohem dříve, než pozorovatelé očekávali – natolik, že někteří toto oznámení považují za překvapení. Obrovské zakázky nyní získá celkem pět partnerů ze soukromého sektoru; v minulosti se na prototypu elektronických plateb kontroverzně podílela společnost Amazon.

To, jak se společnost, která porušovala vlastní pravidla EU pro ochranu údajů a ještě v roce 2021 dostala pokutu 887 milionů dolarů, dostala k tomu, aby se stala „partnerem“ EU na projektech takového významu, některé poslance Evropského parlamentu rozrušilo.

A nepotěší je, že ačkoli není zaručeno, že bude pokračovat, Amazon může být snadno vybrán i tentokrát.

Podle prohlášení ECB budou mít příjemci peněz za úkol nejen vytvořit prototyp CBDC, ale také vyvinout příslušnou aplikaci, offline platební schémata a „řízení rizik a podvodů.“

Na tuto poslední „iniciativu“ půjde 237 milionů eur, zatímco většina prostředků půjde na vytvoření offline plateb – 662 milionů eur.

Bez ohledu na to, kolik kritiky CBDC sklízí, zejména v souvislosti s tím, že jde o uchvácení moci, se zdá, že zastánci jsou přesvědčeni, že digitální euro zlepší finanční infrastrukturu bloku.

A vypadá to, že EU by ráda udržela peníze „v Big Money rodině“: Provozní ředitel společnosti Etonec a předseda Asociace Digital Euro Jonas Gross se domnívá, že zakázky s největší pravděpodobností získají „zavedení poskytovatelé technologií CBDC s offline schopnostmi“, Big Tech, globální finanční poradenské společnosti a „menší“ (ale také „větší“) softwarové firmy.

Obavy z porušování soukromí a obecná užitečnost CBDC z hlediska toho, že se stane životaschopnou konkurencí jiným druhům digitálních plateb, zůstávají opakovanými argumenty, které nabízejí odpůrci.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Francin
Host
Francin
1 měsíc před

Zlaté prasátko a cíl každého podvodníčka je vytvoření a aplikování neexistující měny, která nejen že není absolutně ničím podložena, ale existuje pouze jako sada nul a jedniček v jistých prominentních počítačích. Ten kdo vlastní takový počítač je absolutním pánem při rozdělování těchto smyšlených peněz a lidé jen zírají co všechno lze vydávat za tzv. peníze a pochopitelně i ovládat jejich každodenní chování. V obchodě koupíš maso, zjistíš že nejde zaplatit, koupíš červy a ejhle najednou platba funguje. Tak tohle se nám volení zástupci snaží namluvit, ze tento systém je pro nás to nejlepší.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x