Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov trvá na tom, že kolektivní Západ pod vedením USA musí změnit svůj přístup ke globální bezpečnosti a konečně vzít v úvahu obavy Moskvy, než bude možné obnovit jednání o nové jaderné dohodě START.

NATO

V rozhovoru pro list Izvestija, který byl zveřejněn v úterý, Peskov uvedl, že vztahy se Spojenými státy a Evropou se „radikálně změnily“ od doby, kdy prezident Vladimir Putin formuloval návrhy bezpečnostních smluv, které byly koncem roku 2021 zaslány do Washingtonu, Bruselu a Vídně, aby se dozvěděl, že „s námi nejsou připraveni o ničem jednat.“

„Kdyby chtěli, mohli si sednout k jednacímu stolu [tehdy, před rozhodnutím zahájit vojenskou operaci na Ukrajině],“ řekl. „Probíhala by velmi složitá, poziční, někdy nesmiřitelná jednání, ale probíhala by. Ale oni to odmítli.“

Po neúspěšném pokusu o dialog se napětí mezi Moskvou a Západem v době před konfliktem na Ukrajině nadále zvyšovalo. Peskov tvrdil, že NATO je nyní plně zapojeno do bojů, a poznamenal, že „jejich rozvědka pracuje proti nám 24 hodin denně, jejich zbraně… jsou dodávány na Ukrajinu zdarma, aby střílely na naši armádu, nemluvě o tom, že střílejí na ukrajinské občany.“

„V okamžiku, kdy se NATO de facto stalo účastníkem konfliktu na Ukrajině, se situace změnila,“ pokračoval mluvčí. „Ve skutečnosti se blok NATO již nechová jako náš podmíněný protivník, ale jako náš nepřítel.“

„Prezident Putin byl a zůstává otevřený všem kontaktům, které mohou Rusku pomoci dosáhnout jeho cílů,“ pokračoval Peskov. „Nejlépe mírovou cestou, u jednacího stolu, ale když to není možné, tak i vojenskými prostředky, jak jsme toho nyní svědky.“

Peskov se dotkl smlouvy New START, dohody mezi USA a Ruskem, která má omezit jaderné zásoby obou zemí a umožnit jim vzájemně monitorovat vojenská zařízení, aby se potvrdilo její dodržování. Uprostřed konfliktu na Ukrajině se však Moskva a Washington vzájemně obviňují z toho, že si tyto inspekce neumožňují.

Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Moskva hodlá formálně pozastavit své závazky vyplývající z paktu, a Peskov vysvětlil, že „podmínky se musí nějakým způsobem změnit.“ Během jednání o novém STARTu byly jaderné arzenály Francie a Velké Británie vynechány, přestože jsou „dostatečně významné pro celý systém evropské strategické bezpečnosti“, uvedl.

„Tyto země – Francie, Británie, Spojené státy – jsou členy organizace, která je s námi de facto ve válce… je třeba nazývat věci pravými jmény,“ dodal Peskov a poznamenal, že západní státy přesto „jako mantru opakují, že nechtějí být účastníky konfliktu.“

Putin rovněž obvinil specialisty NATO, že pomáhají Kyjevu podnikat útoky bezpilotními letadly na ruská letiště, na nichž jsou umístěny dálkové bombardéry, které jsou součástí moskevského systému jaderného odstrašení. Obvinil Washington a zástupnou válku NATO proti Rusku, že zničily základy důvěry, na nichž byla smlouva původně postavena.

Prosím, lajkujte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj