Jak CBDC vytvořil chaos a chudobu v Nigérii

CBDC

Není náhodou, že se Nigérie s více než dvěma sty miliony obyvatel stala prvním vážným globálním testovacím místem pro zavedení digitálních měn centrální banky (CBDC).

CBDC

Nejenže jde o nejbohatší zemi kontinentu, kde globalisté spřádají své plány, ale Nigérie disponuje také významnými zásobami uhlovodíků a kovů a talentovanými občany. Z těchto důvodů může sloužit jako relativně dobrý příklad pro zbytek nejchudších kontinentů.

Nezanedbatelné jsou i geopolitické důvody. Davosští globalisté, kteří jsou v Nigérii přítomni již delší dobu, mají pocit, že pokud se o Nigérii nepostarají oni, udělají to Rusové, kteří jsou zde přítomni již od sovětské éry. O politické zájmy v Nigérii usilují také Číňané, kteří v Nigérii budují železnice, silnice, letiště a těžební společnosti a současně pěstují dobré vztahy s kmenovými a politickými vůdci.

Kalendář
Zde je časová osa vzniku eNaira, nigerijského CBDC. Přestože pokus o digitalizaci nigerijské měny skončil neúspěchem, přináší poučení pro zbytek světa.

Dne 25. října 2022, rok po celostátním referendu o zřízení CBDC v Nigérii, v němž se 99,5 % občanů vyslovilo proti digitalizaci měny, vydal tehdejší prezident země Muhammadu Buhari z kmene Fulani dekret, že navzdory odporu většiny národa se finanční revoluce přece jen uskuteční.

V prosinci 2022 zahájila vláda v Abuji totální útok na hotovost. Situace připomínala události z roku 2016 v Indii, kdy vláda demonetizovala bankovky nejvyšších nominálních hodnot. Guvernér nigerijské centrální banky (CBN) oznámil, že do konce ledna 2023 (později prodlouženo do 10. února) Nigérie plně přejde z fyzické hotovosti (nairy) na eNairu, digitální měnu centrální banky.

Lidé měli převést své hotovostní zásoby na CBN, která je bude obsluhovat v novém měnovém režimu. Nařízení provedl tehdejší guvernér CBN Godwin Emefiele z kmene Ibo, generál a jediný křesťan v islámské vládnoucí elitě země. Dobře informované zdroje tvrdí, že pokyny, jak v oblasti know-how, tak v oblasti dohledu nad digitalizací, poskytly kruhy blízké Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), Světovému ekonomickému fóru (WEF), a dokonce i Úřadu pro průmysl a bezpečnost.

Když přišel 10. únor 2023 a zhruba 80 % ze 7,2 miliardy dolarů, které byly předtím v soukromých rukou, skončilo na digitálních účtech jako CBDC, chudší část obyvatelstva (více než polovina lidí) stále neměla bankovní účty. Navzdory ujištění CBN, že fyzická hotovost nebude zrušena, dokud nebude CBDC plně funkční, zůstala polovina národa se starými, bezcennými bankovkami! Dojíždějící do hlavního města a zpět zůstali bez hotovosti, aby mohli zaplatit za dopravu zpět. Mnoho malých podniků, významná část ekonomiky, která je závislá na platbách v hotovosti, zavřelo, protože jejich zákazníci neměli čím platit.

Je pochopitelné, proč 16. února 2023 vypukly v zemi násilné nepokoje, které si vyžádaly oběti na životech. Zoufalí a hladoví lidé, zbavení veškerého svého bohatství, vyšli do ulic a požadovali obnovení platnosti staré papírové měny. Šířily se zvěsti, že Buhariho vláda vydala novou papírovou měnu, „novou nairu“, která se měla dočasně používat.

Do konce ledna 2023 probíhaly transakce pomocí eNairy hladce, ale omezovaly se na zástupce střední třídy – celkem asi třicet pět až čtyřicet milionů lidí v Nigérii. Naprostá většina Nigerijců, kteří v každodenním životě používali hotovost, bezvýsledně pobíhala a hledala, kde by své staré peníze vyměnila za cokoli, co by se dalo sníst. Fáma, že Buhariho vláda vydala novou měnu, se potvrdila v posledních dnech ledna 2023.

Problém byl v tom, že nová hotovost nebyla nikde k nalezení. Ani dnes, kdy centrální banka od experimentu ustoupila, nedosáhla nabídka nové hotovosti ani 10 % veškeré nigerijské měnové zásoby. Nové peníze nikde nejsou, a i kdyby byly, neexistuje možnost hromadné výměny staré, znehodnocené nairy za novou. Navzdory událostem z 16. února vláda přiznala, že „nově vydaná měna má uspokojit požadavky protestujících a obnovit jejich kupní sílu.“

Ani ti nejbystřejší Nigerijci nebyli schopni pochopit, jak vláda plánuje zlikvidovat stávající hotovost a vydat nové peníze jen několik týdnů před parlamentními volbami naplánovanými na 24. února 2023. Neriskovala vláda uprostřed chaosu zjevnou porážku? Ale kdepak! Nová hotovost byla zárukou volebního vítězství: měla být rozdána chudé, ale významné většině, aby věděla, koho má demokraticky volit.

Jak bylo předpovězeno, novým Nigerijským prezidentem se stal představitel vládnoucí strany, která je zodpovědná za chaos. Je důležité si uvědomit, že hovoříme o zemi, která se již dříve potýkala s měnovou krizí, prudce rostoucí inflací a nedostatkem pohonných hmot (přestože je největším africkým producentem ropy), kde již několik let panuje velký nedostatek peněz a nekonečné fronty u bankomatů. Dokonce i dolarů bylo málo, přestože se na černém trhu vyplácely prémie.

Konec experimentu
Situace nejistoty a nebezpečí trvala tři a půl měsíce až do inaugurace nového prezidenta, jímž se stal Bola Ahmed Tinubu z kmene Jorubů, bývalý civilní guvernér státu Lagos. Dne 29. května 2023, přibližně 108 dní po skutečném zrušení hotovosti, prezident Tinubu obnovil platnost staré měny spolu s novou nairou a eNairou.

Co vedlo Tinubua k takovému gestu? Donutili ho k tomu dohlížitelé experimentu z MMF, FEDu nebo WEF? Pokud ano, proč jim trvalo tři a půl měsíce, než odsoudili sto milionů lidí k hladomoru?

Političtí pozorovatelé v Abuji se domnívají, že nikdo nezasáhl. Prezident Bola Tinubu experiment ukončil a zůstal na svém. Jakmile zrušil platnost CBDC, nařídil vyšetřování CBN, které vyústilo v bezprecedentní zadržení bývalého guvernéra CBN Godwina Emefieleho 10. června 2023. Koncem července ho soud propustil z vazby, ale bezpečnostní služba ho znovu zatkla a drží ho ve vazbě. Vyšetřování stále probíhá. Vlivní ochránci z MMF, FEDu, a dokonce i Bílého domu, který Nigérii vyzdvihl jako globálního debutanta v oblasti digitalizace měny, mlčí.

Z pohledu začátku měnového experimentu v Nigérii se zdá, že vláda v Abuji neměla na tuto digitalizaci ani chuť, ani jasný plán. Plán postrádali i poradci ze Světového ekonomického fóra, MMF nebo snad dokonce Úřadu pro průmysl a bezpečnost, a to i přes jejich silné lpění na strategiích digitalizace. Proč tito dohlížitelé nereagovali a digitalizaci nezastavili? Měla snad jiný účel? Připravit sto milionů lidí na tři a půl měsíce o prostředky k životu hraničí s aktem genocidy.

Přežití
Přesto nedošlo k tragédii. Jak se chudým Nigerijcům podařilo přežít tři a půl měsíce bez peněz, rezerv a jakékoli pomoci státu? Nigerijci, na rozdíl od většiny obyvatel zemí skupiny sedmi, nevěří ani slovo svým vládním představitelům. Když se cítili opět podvedeni a bylo jasné, že ani stará, ani nová naira nefungují, vyšli lidé do ulic. Střílelo se a několik lidí zemřelo.

V reakci na odmítnutí přijmout jejich starou hotovost, zneplatněnou koncem ledna, se lidé bez bankovních účtů, legální hotovosti a jakýchkoli úspor uchýlili k tradičním metodám: výměnnému obchodu a obchodním úvěrům. Držitelé zápalek je vyměňovali se zemědělci za batáty. Výrobci mýdla je vyměňovali za pohonné hmoty a majitelé malých podniků poskytovali svým dodavatelům delší úvěrové podmínky. Učitelé a uklízečky z místních škol sháněli pomoc, především potraviny, od rodin svých studentů.

Přirozená nedůvěra Nigerijců v etatismus, kterou by bohatí občané Německa nebo Kanady mohli považovat za nerozvážnou, zabránila podobnému výsledku jako v případě kanadského Konvoje svobody. Koneckonců právě kvůli měnové politice své země mají Němečtí důchodci potíže.

Podle Nigerijců jim sice slabý a malý stát nepomůže, ale alespoň daň z přidané hodnoty v Nigérii činí maximálně 5 % a výběr daní nepřesahuje 25 %. Zdravotnictví je sice nedostatečné, ale lidé mají větší důvěru ve své šamany než v znuděné a Big Pharma zkorumpované lékaře. Pokuty za překročení rychlosti jsou kvůli nedostatku policistů vzácné, ale neexistuje inspekce práce a nikdo nikoho nenutí, aby si vzal experimentální vakcínu.

Pomoc poskytly kmenové skupiny, venkovské úřady a sousedé. Pomáhaly rodiny, které jsou v africkém životě tou největší oporou. Svépomoc byla pro Nigerijce zbavené jakékoliv pomoci základem přežití. Píšu to proto, že podobnou digitalizací měny brzy projde mnohem více etatistických národů.

Epilog
Situace v Lagosu, Abuji a Port Harcourtu se vrací k normálu a eNaira je jednou z několika legálních měn. Po uvolnění kurzu amerického dolaru klesly ceny na černém trhu na oficiální úroveň. Nigerijská směnná skupina vyjádřená v amerických dolarech vzrostla v roce 2023 zatím o 37 %. Inflace nairy klesá rychleji než inflace v USA. Od Emefieleho zatčení zmizel přízrak monopolu CBDC. Ti, pro které jsou elektronické peníze pohodlnější, je používají. Když toto pohodlí ztratí, přejdou na hotovost nebo její digitální alternativu. Lidé nyní vědí, že by nedošlo k takovému chaosu, kdyby digitalizace měny byla dobrovolná a nebyla doprovázena delegalizací hotovosti.

Pomůže případ Nigérie ostatním světovým centrálním bankéřům a občanům dojít k podobnému závěru? Pravděpodobně ne, takže čekáme na další ekonomickou katastrofu.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x