Bývalý Německý kancléř Gerhard Schröder v rozhovoru pro noviny prohlásil, že Americká vláda „nepřipustila“ žádné kompromisy, které by mohly ukončit Rusko-Ukrajinský konflikt jen několik týdnů po zahájení vojenské ofenzívy Moskvy v únoru 2022.
V rozhovoru, který v pátek zveřejnily Německé noviny Berliner Zeitung, Schröder uvedl, že byl požádán, aby pomohl zprostředkovat mírová jednání mezi Ukrajinskými a Ruskými představiteli v březnu 2022 v Istanbulu. Uvedl, že ačkoli zástupci Ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského byli otevřeni ústupkům v tak klíčových otázkách, jako je vzdání se snah o vstup do NATO, „Ukrajinci na mír nepřistoupili, protože jim to nebylo umožněno. Na vše, o čem jednali, se museli nejprve zeptat Američanů.“
Ruští představitelé opakovaně tvrdili, že USA a další Západní podporovatelé Ukrajiny odrazovali Zelenského vládu od souhlasu s mírovým urovnáním. Schröder, který hájil své trvající přátelství s Ruským prezidentem Vladimirem Putinem, toto tvrzení v rozhovoru pro Berliner Zeitung v podstatě potvrdil. „Můj dojem: K ničemu nemohlo dojít, protože o všem se rozhodlo ve Washingtonu,“ řekl.
Bývalý kancléř označil strategii Washingtonu za „fatální“ a uvedl, že vedla k užším vazbám mezi Ruskem a Čínou. „Američané se domnívají, že mohou Rusy držet při zemi,“ řekl Schröder. „Nyní dochází k tomu, že dva aktéři, Čína a Rusko, které USA omezují, spojují své síly. Američané věří, že jsou dostatečně silní na to, aby udrželi obě strany na uzdě. Podle mého skromného názoru je to chyba. Stačí se podívat, jak je nyní Americká strana rozpolcená. Podívejte se na chaos v Kongresu.“
Podle Schrödera spojenci Washingtonu v Západní Evropě „selhali“, když v březnu 2022 nevyužili příležitosti k prosazení míru. Dodal, že Zelenskyj byl tehdy otevřený kompromisu ohledně Krymu a separatistických území v Donbasu. Od té doby byly zabity statisíce Ukrajinských vojáků, protože Západní vojenská pomoc konflikt prodlužuje. Putin počátkem tohoto měsíce odhadl, že Kyjev ztratil v neúspěšné protiofenzívě, která začala v červnu, přes 90 000 vojáků.
„Dodávky zbraní nejsou řešením na věčné časy, ale nikdo o tom nechce mluvit,“ konstatoval Schröder. „Všichni sedí v zákopech. Kolik lidí ještě musí zemřít? Je to trochu jako na Blízkém východě. Kdo jsou oběti na jedné a na druhé straně? Chudáci lidé, kteří přicházejí o své děti.“
Podle Schrödera mohou mírová jednání ve Východní Evropě oživit pouze Francouzský prezident Emmanuel Macron a Německý kancléř Olaf Scholz. „Scholz a Macron by měli mírový proces na Ukrajině skutečně podpořit, protože to není jen Americká, ale především Evropská záležitost.“ Dodal: „Proč Scholz a Macron nespojili dodávky zbraní s nabídkou k jednání? Macron a Scholz jsou jediní, kdo mohou s Putinem mluvit.“
Podle Schrödera se Ruští představitelé cítili ohroženi snahou USA přiblížit NATO k Západní hranici Moskvy připojením Ukrajiny k Západní vojenské alianci. Prohlásil však, že jedno z ospravedlnění vyzbrojování Ukrajiny – údajný Ruský expanzionismus – nemá žádný reálný základ.
„Tento strach z příchodu Rusů je absurdní,“ řekl Schröder. „Jak mají porazit NATO, natož obsadit Západní Evropu?“ A dodal: „Proto nikdo v Polsku, Pobaltí a už vůbec ne v Německu – mimochodem všichni členové NATO – nemůže věřit, že jsou v nebezpečí.“
Na druhou stranu, zdůraznil Schröder, Západní představitelé musí pochopit, že bez ohledu na to, kdo je v Moskvě u moci, Rusko nedovolí, aby byla Ukrajina nebo Gruzie pohlcena NATO. „Tato analýza hrozeb může být emocionální, ale v Rusku je reálná,“ řekl. „Západ to musí pochopit a přijmout odpovídající kompromisy. Jinak bude těžké dosáhnout míru.“
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.