Dmitrij Medveděv: Krym je navždy ruský a jakýkoli krok NATO na něm vyvolá 3. světovou válku

Dmitrij Medveděv

Putinův blízký spojenec a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je v současné době místopředsedou ruské bezpečnostní rady, v pondělí varoval Západ, že členové NATO, kteří vstoupí na Krymský poloostrov, riskují rozpoutání „třetí světové války“.

Dmitrij Medveděv

„Krym je pro nás součástí Ruska. A to znamená navždy. Jakýkoli pokus o vniknutí na Krym je vyhlášením války naší zemi,“ řekl Medveděv regionálnímu zpravodajskému webu, z něhož citovala agentura Reuters.

„A pokud to udělá členský stát NATO, znamená to konflikt s celou Severoatlantickou aliancí; třetí světovou válku. Naprostá katastrofa,“ varoval.

Ve stejném komentáři a těsně před zahájením summitu NATO, který se koná tento týden ve španělském Madridu, se vyjádřil k nedávným žádostem Finska a Švédska o vstup do západní vojenské aliance a prohlásil, že Rusko okamžitě přijme opatření k posílení své západní hranice a bude „připraveno na odvetné kroky“, pokud budou přijaty.

Nadhodil možnost umístění hypersonických raket Iskander „na jejich prahu“ – mluvil o skandinávských sousedech a pobaltských státech. Dále navrhl v tomto scénáři navýšení počtu vojáků, jakož i nasazení čerstvých námořních prostředků v blízkosti Finska.

Kromě toho napsal na Telegramu sérii prohlášení: „Velmi brzy, tedy přesněji do letošního léta, bude svět ještě ‚bezpečnější‘,“ poznamenal. „Pokud Švédsko a Finsko vstoupí do NATO, délka pozemní hranice aliance s Ruskem se více než zdvojnásobí. Samozřejmě bude nutné tyto hranice posílit.“

Tehdy znovu zdůraznil, že členství Finska v NATO by poprvé vedlo pouze k vytvoření jaderné situace v Pobaltí:

„V takovém případě již nelze hovořit o nejaderném statusu Pobaltí – je třeba obnovit rovnováhu,“ prohlásil.

„Až do dnešního dne Rusko taková opatření nepřijalo a ani se k tomu nechystalo. Pokud k tomu budeme donuceni, pak ‚všimněte si, že jsme to nebyli my, kdo to navrhl‘, jak říkala jedna postava v jednom starém známém filmu,“ dodal.

„USA vysílají své ‚Vítejte! představitelům severní Evropy doslova všemi možnými způsoby. Stačí pokorně zaklepat – a my vás pustíme dovnitř. A co to znamená? Znamená to, že Rusko bude mít více oficiálních protivníků,“ upozornil dále podle agentury TASS.

Řekl, že Moskva bude jednat „bez emocí a s chladnou hlavou“, a popsal: „Počet zemí v NATO – třicet nebo dvaatřicet – pro nás vcelku není důležitý. O dvě více, o dvě méně, s jejich významem a počtem obyvatel není velký rozdíl.“

Medveděv svá prohlášení uzavřel apelem na „zdravý rozum“ západní veřejnosti a politiků: „Nikdo se zdravým rozumem nechce vyšší ceny a daně, rostoucí napětí na hranicích, Iskandery, hypersonické zbraně nebo lodě s atomovými hlavicemi kousek od svého domu. Doufejme, že zdravý rozum našich sousedů nakonec převládne. Pokud však ne, tak, jak se říká, „oni si začali“, řekl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x