Británie se vydává za válečného vymahače strýčka Sama výměnou za tolik potřebnou obchodní dohodu

Biden a Sunak

Britský premiér Rishi Sunak se minulý týden vydal do Washingtonu s čepicí v ruce a nabízel nevýhodnou dohodu. Británie po brexitu usiluje o tolik vytoužený bilaterální obchodní pakt se Spojenými státy, a aby získala přízeň strýčka Sama, jsou Britové ochotni posílit svou roli hlavního provokatéra v zástupné válce proti Rusku.

Biden a Sunak

Americký prezident Joe Biden a Sunak během dvoudenní cesty britského premiéra do Washingtonu hovořili o „zvláštních vztazích“ mezi oběma zeměmi. Sunak přidal nový neotřelý epiteton, když označil USA a Británii za „nepostradatelné spojenectví světa.“

Na vrcholu jejich agendy na summitu v Bílém domě byl konflikt na Ukrajině, Rusko, Čína a obchodní otázky.

Biden a Sunak představili „atlantickou deklaraci“, která slibuje užší spolupráci mezi Spojenými státy a Británií v oblasti ekonomiky, bezpečnosti, vojenství a umělé inteligence.

Ze strany USA však chyběl konkrétní závazek k nové dvoustranné obchodní dohodě. Když Británie v roce 2020 opouštěla Evropskou unii, byl tento historický odchod z obchodního bloku vypočítavě proveden s cílem zajistit si alternativní zvláštní obchodní dohodu se Spojenými státy.

Konzervativní vláda učinila zajištění obchodní dohody mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím závazkem britským voličům při posledních parlamentních volbách v roce 2019. Ani po téměř čtyřech letech se však Londýn nepřiblížil k tomu, aby se po odstřižení od EU připoutal k americkému voru. Tato driftující situace způsobila v Británii nebývalý hospodářský a politický zmatek.

Sunak je třetím britským premiérem, s nímž Biden jako prezident jednal, což odráží nestabilní politiku v Británii vyvolanou jejími potížemi po brexitu.

Zajištění obchodní dohody se Spojenými státy je pro Londýn prioritní potřebou. Vzhledem k tomu, že Washington pod vedením Bidenovy administrativy přijímá protekcionističtější hospodářskou politiku, Británie by ráda získala ústupky pro přístup do americké ekonomiky.

Právě v této napjaté situaci je role Londýna jako globálního přisluhovače Washingtonu nebezpečnější než obvykle. V zájmu získání ekonomické přízně je Británie více než kdy jindy nakloněna eskalaci amerického imperiálního nepřátelství vůči Rusku a Číně. Tato nepřátelství jsou podněcována vlastním imperiálním úpadkem Washingtonu jako kdysi domnělé „jediné supervelmoci“ a „globálního hegemona.“

Během setkání v Bílém domě Sunak důrazně představil Británii a Spojené státy jako dva hlavní vojenské podporovatele Ukrajiny ve válce proti Rusku. Řekl také, že Británie bude hrát hlavní roli při upevňování nové vojenské aliance – AUKUS – mezi Austrálií, Spojeným královstvím a USA. tato aliance, která zahrnuje dodávky ponorek s jaderným pohonem Austrálii, je výslovně zaměřena na konfrontaci s Čínou v asijsko-pacifickém regionu. V afektované snaze znít hluboce Sunak prohlásil, že bezpečnost Atlantiku je „neoddělitelná“ od bezpečnosti v Asii a Tichomoří.

V ukrajinském konfliktu za posledních 16 měsíců se Británie vyznamenala jako hlavní provokatér NATO. Během svého pobytu ve Washingtonu se Sunak chlubil tím, že Británie dodává na bojiště tanky, rakety delšího doletu a školí ukrajinské piloty na brzy dodané stíhačky F-16 americké výroby.

Britský premiér si také poslušně vytkl za úkol přimět ostatní evropské členy aliance NATO, aby zvýšili svou vojenskou podporu (tj. nákup zbraní Pentagonu) pro Ukrajinu. Nepochybně k velké radosti Washingtonu.

Válka na Ukrajině se dostává do nebezpečnější fáze přímé konfrontace NATO s Ruskem. Dosud „nevyhlášená válka“ se může stát totálním konfliktem mezi státy s jadernými zbraněmi.

Zatímco Sunak navštívil Bílý dům – bylo to jeho čtvrté setkání s Bidenem během čtyř měsíců – kyjevský režim podporovaný NATO zahájil dlouho očekávanou protiofenzívu proti ruským silám. Objevily se zprávy o tom, že v posledních bojích byly zničeny tanky dodané NATO.

Nedávno dodané britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow – s doletem 300 km, nejdelším ze všech dosud dodaných střel NATO – mířily na ruské území. Některé z britských zbraní zasáhly civilní centra a způsobily smrtelné zranění.

Londýn rovněž dodal ukrajinské armádě dělostřelecké granáty s ochuzeným uranem, což Moskva zuřivě odsoudila jako rovnající se „vypouštění špinavých bomb.“

Británie vyslala na pomoc Ukrajině na místě nejvíce speciálních jednotek ze všech 31 členských států NATO.

Británie se po brexitu ocitla ve svízelné situaci, kterou si sama způsobila. Ztratila vliv v EU, největším světovém obchodním bloku, ale domýšlivé sny Londýna o „globální Británii“ se nenaplnily. To zdaleka ne. Britská ekonomika a společnost se hroutí pod vlastní tíhou chudoby, nerovnosti a korupce (jako Sunakova multimiliardářská manželka, která v Británii neplatí daně).

Spojené státy navzdory veškeré rétorice o „zvláštních vztazích“ nehodily Británii záchranné lano v podobě dvoustranné obchodní dohody na míru. Londýn je nebezpečný subjekt (tedy nebezpečnější než obvykle). Ekonomický tlak může způsobit, že Británie bude více dbát na to, aby strýček Sam plnil svou roli imperiálního vymahače.

Perfidní Albion se již podílel na organizaci několika provokací vůči Rusku během konfliktu na Ukrajině. Pro válečné štváče ve Washingtonu, kteří chtějí prosadit konfrontaci s Ruskem a Čínou, je potřebný britský buldok v patřičně nadšené kondici, aby mohl působit jako ještě zákeřnější útočný pes.

Je úsměvné, že Biden označil své setkání se Sunakem za něco podobného jako první setkání Franklina D. Roosevelta a Winstona Churchilla v Bílém domě při plánování invaze do Evropy v Den D. V tomto případě se jednalo o setkání, na němž se podíleli i britští představitelé. Arogance a klamné překrucování historie jsou ohromující.

„A jsem přesvědčen, že Spojené království a Spojené státy budou i nadále vést svět k většímu míru, prosperitě a bezpečnosti pro všechny,“ řekl Biden.

Realita: Válkychtivá Británie a USA vedou svět do propasti.

Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Přemek J
Host
Přemek J
10 měsíců před

V Bílém domě? V kulisách.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x