Zdroje listu The Telegraph uvedly, že mnoho zemí, především Francie, trvá na tom, aby příští generální tajemník pocházel ze země EU.
Podle deníku The Telegraph se Emmanuel Macron snaží kvůli brexitu zabránit tomu, aby se Ben Wallace stal příštím generálním tajemníkem NATO.
Britský ministr obrany byl zmiňován jako možný nástupce Jense Stoltenberga, až mu letos v září vyprší mandát. Přední kandidátkou na jeho nástupce je dánská premiérka Mette Frederiksenová.
Stávající generální tajemník NATO Jens Stoltenberg měl rezignovat 1. října 2022, ale v březnu téhož roku se vedoucí představitelé členských států NATO rozhodli prodloužit jeho mandát do 30. září 2023.
Deník The Telegraph uvedl, že francouzští představitelé informovali své kolegy z NATO, že chtějí mít v EU svého frontmana. Toto rozhodnutí je součástí ambice Francie učinit blok vojensky samostatnějším a méně závislým na Washingtonu v oblasti bezpečnosti.
Macron má podporu Německa, Nizozemska a Polska.
Francouzské úřady jsou údajně znepokojeny postavením britských ozbrojených sil kvůli rozpočtovým škrtům, a to navzdory Macronovu předchozímu oznámení, že Francie do roku 2030 zvýší vojenské výdaje o více než třetinu.
Macron sehrál klíčovou roli v bruselských přípravách na vytvoření „pozemních, vzdušných a námořních“ sil rychlé reakce o síle 5 000 osob. Kritici se obávají, že toto rozhodnutí oslabí postavení NATO jako hlavní záruky bezpečnosti Evropy.
Podle plánů EU se budou jednotky skládat z příslušníků speciálních sil, zpravodajských agentů, zdravotníků a evakuačních pracovníků, jakož i z leteckých a přepravních jednotek. Kromě toho se od nich očekává, že budou prosazovat příměří, zajišťovat leteckou přepravu, bezpečně evakuovat státní příslušníky EU v nouzových situacích a poskytovat humanitární pomoc.
Mezi další úkoly může patřit shromažďování zpravodajských informací, průzkum a sledování.
Podporovalo by ji velitelské středisko, v němž by pracovalo 350 důstojníků EU schopných plánovat a provádět činnosti spojené s nasazením.
Podnětem k těmto návrhům bylo chaotické stahování USA z Afghánistánu, kdy si vedoucí představitelé EU uvědomili, že potřebují plán, jak jednat nezávisle na NATO a USA.
Francie narušuje soudržnost aliance
Wallace nedávno německým médiím řekl, že ačkoli by si tuto práci přál, „miluje“ i tu, kterou v současnosti zastává.
Podle sira Juliana Lewise, bývalého předsedy výboru pro obranu Dolní sněmovny, slouží NATO jako prostředek ke sladění obrany evropských států s USA a dodává, že zabránit Wallaceovi stát se generálním tajemníkem kvůli brexitu „ukazuje na záměrné ignorování rozdílných rolí obou organizací a podkopává soudržnost aliance.“
Bývalý norský premiér, který velel NATO více než deset let, uvedl, že si přeje odstoupit. Prodloužení jeho mandátu kvůli neshodám by ho však přimělo k rozhodnutí ohledně členství Švédska.
Stoltenberg si dal za cíl osobně dohlížet na jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, aby přehlasoval veto turecké vlády.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.