Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že blok BRICS otevírá dveře pro vstup nových členů do aliance.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátečním rozhovoru pro televizní stanici RT uvedl, že země BRICS zahájily úsilí o sjednocení svých postojů k přijímání nových členů do skupiny rozvíjejících se ekonomik.
Lavrov zmínil, že během srpnového summitu v Johannesburgu budou odborníci informovat vedoucí představitele Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky o možnostech rozšíření.
Vrcholný diplomat vysvětlil, že BRICS funguje na principu konsensu a v současné době koordinuje svůj postoj k rozšíření.
Prozradil také, že mezi aspiranty na členství patří Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Alžírsko a Egypt, které považuje za vlivné lídry arabského světa. Lavrov vyjádřil přesvědčení, že jejich začlenění nepochybně posílí BRICS, a zdůraznil jejich připravenost rychle najít řešení.
Kromě výše uvedených kandidátů projevily zájem o vstup do bloku rozvojových ekonomik BRICS také Argentina, Írán, Indonésie a Turecko. Země BRICS se společně podílejí přibližně čtvrtinou na světovém hrubém domácím produktu, 18 % na světovém obchodu se zbožím a tvoří více než 40 % světové populace.
Syrský ministr financí Kanaan Yaghi navíc prozradil, že Damašek má v úmyslu požádat o vstup do aliance BRICS, bloku zahrnujícího Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, a také do Šanghajské organizace pro spolupráci.
Plánuje se také otevření pobočky Sberbank v Sýrii, uvedl Yaghi v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou agenturu Sputnik.
Wang Zhimin, vedoucí Čínského výzkumného institutu modernizace a globalizace, řekl Sputniku, že 13 zemí vyjádřilo přání připojit se k alianci BRICS.
„Všichni vědí, že myšlenka „BRICS+“ byla navržena s cílem postupně prohloubit dialog a spolupráci mezi zeměmi BRICS, rozvojovými zeměmi a aktivně se rozvíjejícími ekonomikami,“ řekl Wang.
Oznámení přišlo poté, co Egypt ve středu oznámil, že požádal o vstup do BRICS.
„Egypt požádal o vstup do skupiny BRICS, protože jednou z iniciativ, kterou se BRICS v současné době zabývá, je maximální převod obchodu na alternativní měny, ať už národní, nebo vytvoření nějaké společné měny,“ uvedl ruský velvyslanec Georgij Borisenko.
„Egypt o to má velký zájem,“ zdůraznil ruský diplomat v době, kdy blok směřuje k dalšímu rozšíření.
Egypt vyjádřil přání rozvíjet obchodní a hospodářskou spolupráci s Ruskem, uvedl nejvyšší diplomat. Probíhá proces budování „nových mechanismů vzájemného vypořádání těchto obchodních operací.“
Země BRICS de-dolarizují obchod, neboť Čína a Brazílie uzavřely dohodu o opuštění amerického dolaru ve svých dvoustranných transakcích, což by mělo snížit investiční náklady a rozvíjet hospodářské vazby mezi oběma zeměmi.
Návrh předložený Brazílií má být projednán na nadcházejícím zasedání správní rady, které se má konat začátkem srpna v Jihoafrické republice.
Již dříve bylo oznámeno, že Jihoafrická republika poskytne zahraničním představitelům, kteří se zúčastní srpnového summitu BRICS, diplomatickou imunitu.
Ministři zahraničí zakládajících členských států BRICS navíc uvedli, že blok je otevřený novým členům s ohledem na jejich snahu o větší vliv na mezinárodní záležitosti.
Prosím, lajkujte, sdílejte a přihlaste se k odběru tohoto kanálu, abychom mohli pokračovat ve sdílení zpráv, kterých se mainstream neodvažuje dotknout. Zůstaňte silní. Tento boj vyhrajeme.