Média informovala, že na amerického prezidenta Joea Bidena je vyvíjen tlak ze strany jeho vlastní administrativy v důsledku výměny vězňů mezi ruskou basketbalistkou Brittney Grinerovou a ruským podnikatelem Viktorem Butem.
„Intenzivní a pečlivá jednání“, která vedla k výměně vězňů, Biden ve čtvrtek pochválil, ale podle zprávy deníku Washington Post zastávalo americké ministerstvo spravedlnosti názor, že výměna vězňů byla chybou kvůli velkému rozporu v obviněních obou osob. List Washington Post citoval jednoho z úředníků ministerstva, který prohlásil, že „vyměnit známého mezinárodního obchodníka se zbraněmi za basketbalistku je šílenství.“
Bílý dům minulý čtvrtek popřel, že by se Saúdská Arábie jakkoli podílela na propuštění Grinerové, což je v rozporu s dřívějším společným prohlášením prezidenta SAE a saúdského korunního prince, že vedli zprostředkovatelské úsilí o Grinerové propuštění.
„Jedinými zeměmi, které tuto dohodu vyjednaly, byly USA a Rusko,“ odpověděla tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová na otázku ohledně role Saúdské Arábie. „Nešlo o žádné zprostředkování.“
Dárek Vladimiru Putinovi
Rozruch však vyvolal případ vězně Paula Whelana, veterána americké námořní pěchoty, který si v Rusku odpykává šestnáctiletý trest za špionáž, a je označován za „zapomenutého.“ Biden to komentoval slovy: „Nezapomněli jsme na Paula Whelana, který je v Rusku již léta nespravedlivě zadržován.“ Vinu hodil na Rusko, že s Whelanem zachází jinak než s Grinerem, a to ze „zcela nelegitimních důvodů.“
Jednalo se o výměnu vězňů „jeden za jednoho“, neboť Rusko propustilo Grinerovou za Buta, ale odmítlo propustit Whelana, pokud nebude z vazby v Německu propuštěn také Vadim Krasikov, bývalý plukovník. Podle CNN k tomu Německo neprojevilo vůli. Bratr špiona David Whelan však prohlásil, že rozhodnutí Bidenovy administrativy zajistit Grinerové propuštění bylo správné.
„Byl odsouzen za spiknutí s cílem zabít americké strážce zákona,“ komentoval jeho propuštění budoucí předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy, který vyjádřil obavy, že se But vrátí k údajnému obchodu se zbraněmi, a dodal: „Jeho propuštění je darem Vladimiru Putinovi a hrozbou pro americké životy. Nechat kvůli tomu Paula Whelana za mřížemi je bezohledné.“
Republikáni hledají a využívají jakoukoli záminku či neštěstí k útokům na Bidena a jeho administrativu – a případ Paula Whelana je jednou z nich.
Grinerová, která mimo sezónu WNBA hrála za ruský Jekatěrinburg, byla 17. února v Rusku zatčena za to, že ve svém zavazadle přechovávala vapové náplně s konopním olejem.
Vzhledem k tomu, že konopný olej je v Rusku nelegální, byla Grinerová odsouzena za držení drog a obchodování s nimi. Poté, co se k obvinění přiznala, byla 4. srpna odsouzena k devíti letům za mřížemi a pokutě 1 milion rublů (16 576 USD).