Šéf NATO říká, že plnohodnotná válka s Ruskem je reálnou možností

Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek varoval, že se obává, že plnohodnotná válka mezi Ruskem a NATO je „reálnou možností“, a vzácně tak připustil nebezpečí podpory Ukrajiny.

Jens Stoltenberg

„Obávám se, že se válka na Ukrajině vymkne kontrole a rozšíří se do velké války mezi NATO a Ruskem,“ řekl podle deníku The Telegraph. „Pokud se věci zvrtnou, mohou se zvrtnout strašlivě.“

Ruští představitelé dali jasně najevo, že se domnívají, že na Ukrajině bojují proti NATO. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno uvedl, že USA i NATO se „přímo účastní“ války na Ukrajině, což znamená, že Rusko má záminku k úderům na základny NATO v Evropě, pokud se k tomuto kroku rozhodne.

I přes toto riziko Stoltenberg zdůraznil, že země NATO by měly pokračovat ve vyzbrojování Ukrajiny a že nejlepším způsobem, jak odradit Rusko, je posílit pozice aliance ve východní Evropě. Stoltenberg uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin „ví, že je to jeden za všechny a všichni za jednoho“, čímž odkázal na závazky NATO v oblasti vzájemné obrany, jak je uvádí článek 5.

Riziko eskalace vzrostlo minulý týden poté, co ukrajinské bezpilotní letouny zasáhly letecké základny stovky kilometrů uvnitř ruského území, přičemž zabily tři ruské vojáky a poškodily dva ruské bombardéry. Deník The Times v pátek s odvoláním na nejmenované americké vojenské zdroje napsal, že Pentagon dal Ukrajině tichý souhlas k provádění takových útoků.

Stoltenberg uvedl, že chápe, proč některé lidi v Evropě přestává bavit podporovat Ukrajinu, protože čelí rostoucím cenám energií a potravin. Šéf NATO však prohlásil, že „mír a svoboda“ kontinentu budou ohroženy, pokud Putin na Ukrajině zvítězí.

Zdroj

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdenio
Host
Zdenio
1 rok před

Kdo chce kam, pomožme mu tam. Ať si pindá.

paja
Host
paja
1 rok před

Obávat by se měl spíš sám sebe.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x